Elisabeth
Talán mindenki ismeri az újkori Európa legismertebb asszonya, a törékeny és szépséges Sissy történetét...
...de a róla készült musicalt annál kevesebben. A Budapesti Operettszínházat szívesen látogatom. Korszerű operett-produkcióival, illetve irodalmi és történelmi alapú musical előadásaival az élményt nyújtó szórakoztatás mellett a maradandó értékek átadására is törekszik.
Az Elisabeth című darabban végigkísérhettük Sissy megismerkedését Ferenc Józseffel, majd küzdelmes, boldogtalan életét a szigorú bécsi udvarban. Tizenöt éves volt, amikor anyja, aki Zsófia főhercegnő egyik nővére, őt is
magával vitte a császár nyári rezidenciájába Bad Ischlbe. Nővérét szemelték ki az ifjú Ferenc József menyasszonyának, a fiatalember azonban fiatalabbik unokahúgába, Sissybe lett szerelmes, és a tiltakozások ellenére feleségül vette. Zsófia főhercegné túl fiatalnak tartotta Sissyt arra, hogy gyermekeit nevelje, s ez sok konfliktust okozott kettejük között. Mikor Elisabeth lánya, Zsófia, megbetegedett, majd meghalt, az anya annyira elkeseredett, hogy védőpajzsot épített maga köré, és szinte lemondott gyermekeiről. Utolsó éveit feketébe öltözve, a bécsi udvartól távol, hosszú utazásokkal töltötte. A musical végén Lucheni, az olasz anarchista, megölte az amúgy is életunt asszonyt.
A musical meghatározó karaktere a Halál. Kamarás Máté rosszulléte miatt beugró Szabó P. Szilveszter nagyot alakított. Maximalista, aki nem csak a hangjával, de a mozdulataival is kifejezi az érzéseit. Szívből, mindent beleadva énekelt. Neki írták ezt a szerepet. Levegőt alig vett az ember, míg hallgatta őt. Elisabeth szerepét játszó Vágó Bernadett fiatal kora, törékeny alkata ellenére nagy tehetség. Sokszor hallottam, most sem csalódtam benne. Akiben viszont egy kicsit csalódtam: a Megasztárból ismert Bálint Ádám. Ő volt az egyetlen szereplő, aki nem azt nyújtotta, amire számítottam. Ennek ellenére a fantasztikus előadás, a csodálatos hangszerelés és a koreográfia lenyűgözte a közönséget.
Az alapos, és kemény munka meghozta a várt sikert. A közönség állva tapsolta vissza a művészeket. Hogy hányszor? Nem tudom, csak azt, hogy vörös lett a kezem a tapsikolástól.
Hozzászólások
A rovat további cikkei
A rendteremtés művészete
Nézzük csak, mit ajánl a témában a szakértő Marie Kondo a Tiszta öröm című könyvében!
2019.1.30. 16
Szlovákul szeretni
A rendkívül megkapó, egyszerűségében nagyszerű könyvborítón már akkor megakadt a szemem, amikor a kiadó még a megjelenés előtt a világhálón hirdette Durica Katarina legújabb regényét.
2016.6.10. 27
Hétköznapi hőseink
„Mindenkinek szüksége van egy képzelt világra, ami segít a nehéz időkben.” (Olvasmányélmény)
2016.4.13. 5
Mitől lesz isten az ember?
Recenzió a Pesti Magyar Színház Frankenstein című előadásáról.
2015.3.3. 24
Swing – az új magyar sikerfilm
A legújabb magyar gyártású vígjáték három különböző generációjú nő történetét dolgozza fel.
2015.1.21. 10
És a hegyek visszhangozzák
A kabuli születésű író és orvos világsikerű regényeiért (Papírsárkányok, Ezeregy tündöklő nap) számos olvasó rajong.
2014.11.6. 5
Erlend Loe: Fvonk
Egy viszonylag vékony kötet, amely főként kétszemélyes párbeszédekből áll. Két férfi párbeszédéből. (Könyvrecenzió)
2014.9.16.
100 magyar baka
Már 100 év is eltelt azóta. Többségében békében, legalábbis az első világháborúhoz mérten, viszonylagos békében.
2014.8.14.
Senko Karuza: Szigetlakók
A lapokról egy letűnőfélben levő életforma köszön vissza, ami sok turista számára jelenti a paradicsomot...
2014.7.17.
Eldorádó – a poklon túl
A menekült tematika, legalábbis a hírek szintjén, jelen van mindennapjainkban, de szépirodalmi feldolgozása ritkaságszámba megy.
2014.6.5. 6
Stefano Benni: Gyorslábú Achille
Amikor hősünk, kéziratokkal a hóna alatt, kilépett az ajtón, a világ nem volt meg.
2014.4.25. 9