Az ekcéma természetgyógyászati kezelése (2)


Dr. Tóth Erzsébet orvos  2012.7.17. 5:36

Mindenképp egyéni diéta kialakítása vezethet csak eredményhez, sőt a látszólag jól működő diéta is egy idő után változtatásra szorul.

Az ekcéma diétás kezeléséről elmondhatjuk, hogy nincs semmilyen általános séma, mely a betegek többségének jót tenne. Mindenképp egyéni diéta kialakítása vezethet csak eredményhez, sőt a látszólag jól működő diéta is egy idő után változtatásra szorul. Az is érvényes, hogy amit az egyik ember elvisel, azt másik nem, ami az egyik nap jó volt, a másik nap nem jó. Minden élelmiszer gyanús, melyet gyakran vagy rendszeresen fogyasztunk. Ilyen lehet például a gyakori és sok tejfogyasztás. Ha a beteg áttér például a zöldségek fogyasztására, az is lehet rossz, vagy egy idő után rosszá válhat.

Az ekcéma „fő bűnöse” sokszor a tehéntej és az abból készült ételek. A legtöbb ember abban a hiszemben nőtt fel, hogy a tej egészséges, sok kalciumot tartalmaz, fontos a csontok fejlődéséhez. A természet viszont a tehéntejet a borjak táplálására találta ki. Az emberek gyomrából hiányzik az a faktor, melynek segítségével a tej emésztése megtörténne. Továbbá sok ember nehezen tudja a tejcukrot vagy a tejfehérjét is megemészteni.

A tejallergia gyakran már csecsemőkorban kezdődik. A csecsemő hasfájós, görcsök kínozzák, ezáltal sokat sír, ezt követően puffadások, hasmenés vagy székrekedés formájában jelenik meg a tejérzékenység. Tehát ezek azok a tünetek, melyek arra utalnak, hogy a csecsemő a tejet nem tudja jól megemészteni. Tartsuk azt is szem előtt, hogy a csecsemőknek készült tejek túlnyomó többsége tehéntej alapú. Az mindenképp igaz, hogy a szoptatás a legjobb módszer a gyermekbetegségek, az allergiák, autoimmun-betegségek, emésztőrendszeri betegségek megelőzésére. A szoptatás segítségével megakadályozzuk, hogy tehéntej jusson a csecsemő szervezetébe. Tudnunk kell azonban, hogy a szoptató anyának nem kell sok, vagy egyáltalán nem kell tejet innia. Kis mennyiségű savanyított tejtermék megengedhető.

A csecsemőtápszerek összeférhetetlenségének gyakori oka a csecsemőtápszer mesterséges C-vitaminnal való dúsítása. Fontos tudni, hogy a csecsemők étrendjének átállítása sosem történhet orvosi felügyelet nélkül. Igaz, a tejallergia tünetei, melyeket az előzőekben említettem (hasfájás, felfúvódás stb.) körülbelül 6 hónapos kortól alábbhagynak, helyette marad a székrekedésre vagy hasmenésre való hajlam. A tünetek viszont áthelyeződnek más helyekre, például állandóan visszatérő fertőzések, fulladásos hörghurutok, állandó nátha, visszatérő középfül-gyulladások formájában jelentkeznek. A csecsemőkori tejallergia jelentkezhet akár gyakori angína vagy orrmandula-megnagyobbodás formájában is. Sajnos ezekben az esetekben sem a szülő, sem az orvos már nem gondol tejallergiára. Ehelyett rontja az állapotot az állandó antibiotikum adagolással. Nem csodálkozhatunk, ha ezen az alapon idővel allergia, ekcéma vagy asztma fejlődik ki. Ebből következik, hogy az ekcéma kezelésénél a tehéntej elhagyása alapvető követelmény. A savanyított tejtermékek előállításakor már egyfajta felbontás megtörtént, ezért ezek könnyebben elviselhetőek a beteg számára. A diéta kezdetén viszont a savanyított tejtermékeket is mellőzni kell. Körülbelül fél év tejmentes diéta után kezdhetünk savanyított tejtermékeket fogyasztani. Ilyenkor is leginkább a vaj fogyasztható, mert az alig tartalmaz tejfehérjét.

Mit fogyaszthatunk a tej alternatíváiként?

A tehéntej pótlására juhtejet vagy kecsketejet használhatunk, mert ezeknek teljesen más a fehérje összetétele. A kecske- és juhsajt teljes mértékben helyettesíti a tehéntejből készült sajtokat. Figyeljünk a sajtok összetételére, mert tartalmazhatnak tehéntejet. A juhsajt általában igen sós, ezért kisgyerekeknek nem ajánlott. A fehérje- és kalciumigényt teljes mértékben fedezhetjük növényi forrásból, mint például az olajos magvakból készült tejjel, és a készen kapható rizstejjel, zabtejjel. Olajos magvakból készíthetünk dió-, mandula- vagy mogyorótejet.

Az elkészítés módja a következő: jó minőségű dióból, mandulából vagy mogyoróból 10 dkg mennyiséget 1 liter vízzel összeturmixolunk, leszűrjük, és ezt használjuk fel. Egy deciliter mennyiséget ihatunk belőle naponta. A pótlás történhet húsból is (bárányhús, borjúhús, csibe- vagy pulykahús). Végső esetben a kalciumhiányt kalciumtablettával is pótolhatjuk. A tehéntej szójatejjel való pótlása nem nagyon ajánlott, mert a tehéntej-allergiások körülbelül 70%-a a szójatejre is allergiás. Figyeljenek arra is, hogy sok élelmiszer tartalmaz tehéntejet. Ezek után mondanom sem kell, hogy az ekcémás gyermek vagy felnőtt nem fogyaszthat reggelire kakaót, darakását, tehéntejből készített pudingot vagy édes krémeket sem.

Mi a helyzet a tojással?

A tojás hasonlóan veszélyes étel az ekcémában szenvedők számára, mint a tehéntej. A diéta elején a tojást is mellőzni kell. Később próbálkozhatunk sült tojással úgy, hogy kizárólag a tojás sárgáját használjuk fel. Megfigyelések szerint inkább a fehérje allergizáló.

És a húsok?

A húsról való lemondás viszont értelmetlen, mivel az étrendet amúgy is nagyon be kell szűkíteni. Sokszor előfordul, hogy az ekcémás beteg csupán a húsokra és zsírokra nem reagál allergiás reakcióval. Tapasztalataim szerint a diéta alatt nem kell minden fehérjét kiiktatni. A húsfogyasztást az is indokolja, hogy az étrendből száműztük a tejet és a tojást. A teljesen fehérjementes diéta azért sem célravezető, mert az ekcémás beteg nem biztos, hogy a gabonaféléket, valamint a gyümölcsöket és zöldségeket tudja majd fogyasztani. Milyen húst válasszunk? A tapasztalatok azt mutatják, hogy a disznóhús egyértelműen kedvezőtlen hatású. A disznóhús és belsőségei, valamit a tej is rengeteg arachidonsavat tartalmaz, mely növeli a kötőszövet gyulladását és a fájdalomérzetet (ahogy a reumatikus betegségeknél már írtam). Emiatt az arachidonsav tartalom miatt a marhahús is mellőzendő. Fogyasszunk inkább bárány-, csirke-, pulyka-, nyúlhúst. A kis termetű és biotenyésztésből származó állatok húsa az, ami ilyenkor ajánlott. A füstölt húsételek fogyasztása tilos.

Kenyér és gabonafélék

A kenyérfogyasztásból is adódhatnak problémák. Mindenekelőtt a búzából és gyakran a rozsból készültekéből. Ide sorolunk minden ételt, amely búza- vagy zablisztet tartalmaz, függetlenül attól, hogy a liszt teljes kiőrlésű vagy fehérliszt. A gabona héjában a fontos tápanyagok mellett méreganyagok is találhatók, melyekre az ekcémások hevesen reagálhatnak. Ha gyakran fogyasztunk valamilyen gabonafélét, például zabpelyhet, akkor az is gyanús lehet. Tehát kezdetben a kenyeret is mellőzni kellene. Teljesen mindegy, hogy fehér- vagy barnalisztből készült pékárut vásárolunk. A barna pékáru általában attól barna, hogy barna színezékkel, jobb esetben kávéval, meltakávéval vagy kakaóval van színezve, rosszabb esetben élelmiszerfestékkel. Ez a magyarázata annak, hogy esetenként az ekcémás az egészségtelen fehér kenyeret és péksüteményt jobban tűri, mint a barnát. Fontos megjegyezni, hogy a más betegségeknél sokat szidott és tiltott állati zsírokkal az ekcémásoknak semmi gondjuk nincs.

Gyümölcsök, zöldségek

Nem fogyasztható minden gyümölcs, főként nagy mennyiségekben nem. Szigorúan tilosak a citrusfélék, tehát narancs, citrom, grapefruit, mandarin. Általában kerülni kell a savanyú gyümölcsöket. Még a szoptatós anyukák csecsemőinek popsija is kivörösödik a savanyú gyümölcsöktől, melyeket az anyuka elfogyasztott. Általában allergiát okoz a ribizli, eper, egres, őszibarack, ananász is. Inkább fogyasztható a dinnye, sárgabarack, alma, banán, körte és ezek aszalt változatai, szigorúan kénmentesen elkészítve. A gyakran fogyasztott gyümölcsök is ronthatnak a bőrgyulladás állapotán. A készen kapható gyümölcsleveket és konzerveket teljesen iktassuk ki.

A zöldségfélék közül tilos a sárgarépa, karfiol, kelbimbó, fehér- és vöröskáposzta, lencse, bab, hagyma, fokhagyma. Általában jól tűrik a betegek a cukkínit, padlizsánt, uborkát, spenótot, brokkolit, cukorborsót, burgonyát, rizst. Az csak természetes, hogy minden zöldség és gyümölcs idény szerinti legyen. A nyers zöldség és gyümölcs sokkal inkább alllergizáló hatású, mint az agyonfőzött. Igaz, a túlfőzött zöldség elveszíti minden biológiailag aktív anyagát, de allergizáló anyagait is. A nyers zöldség fogyasztásának egyik legjobb alternatívája a csíra. Bármely évszakban teljes a vitamin-, ásványi-anyag, nyomelem- és enzimtartalma.

Fűszerek

Fűszerezéskor kerüljük a túl agresszív ízeket, valamint a fűszerkeverékeket, leveskockákat. Italként tiszta, jó minőségű, filtrált vagy forralt víz ajánlott. A kezdeti időszakban nem ajánlott semmilyen gyógynövénytea sem. Ecet használata tilos!


Végül és nem utolsó sorban: a cukrot és az édességeket a legjobb elfelejteni. Ha a gyermek ekcémás, akkor az egész családnak tilos az édességek fogyasztása. Jegyezzük meg, aki a gyerekeket édességgel eteti, felelőssé teszi magát a gyermek testi épségéért. Az ekcémásoknál a cukor fogyasztása után kis időn belül viszketés jelentkezik. Az édességek mogyoró-, kakaó- és színezőanyag-tartalma és az állományjavítók egyértelműen rontják az ekcémás ember gyógyulási esélyeit. Tilosak az édesítőszerek, mert ezek vegyi anyagok. Kis mennyiségben használhatunk juharszirupot, melaszt, mézet, szárított cukornádat.

Sajnos, ahogy az elején említettem, nehéz bármilyen általánosítás. A legtöbbet talán az anyukák tehetik gyermekük egészségéért azzal, hogy szoptatnak, és saját maguk sem fogyasztják a fenn említett allergizáló ételeket. Ha mégis, akkor csak ritkán és kis mennyiségben.



Hozzászólások

@


Kapcsolódó cikkek

Az ekcéma avagy a neurodermitis (1)

Dr. Tóth Erzsébet orvos

Kevés betegség van, amely olyan érzékenyen reagál lelkiállapotunk változásaira, mint az ekcéma.

2012.6.27.   

A rovat további cikkei

A számítógéphasználat ártalmai

PR-cikk

Betegségek és sérülések, amelyeket a számítógép intenzív használata okozhat. A számítógép rendszeres, napi több órás használata számos betegség kialakulásához vezethet...

2024.3.1.   


Előadás testmozgással

Sajtóhír

A közelmúltban Szolnokon Nagy-Bana Zsanett tartott előadást a demenciáról az érdeklődőknek. Részletek a cikkben.

2024.2.15.   


Alvászavarban küzdőknek

PR-cikk

Alvászavarban küzdőknek erősen ajánlott megismerkedni a CBD olajokkal

2023.11.25.   


A fehérbot világnapja

Sajtóhír

Zsúfolásig megtelt a terem a látássérültek rendezvényén Szolnokon.

2023.10.19.   


Hogy ne fájjon a fejünk!

Dr. Tóth Erzsébet orvos

Tanácsok a fejfájás megelőzéséhez és gyógyításához.

2023.9.11.   


A McKenzie-torna jótékony hatása

PR-cikk

Tapasztalatok és eredmények a hátproblémák kezelésében.

2023.8.14.   


A mellciszta felszívódása

PR-cikk

Mi segítheti a mellciszta felszívódását? Manapság a mell cisztásodása egyre gyakoribb jelenség a nők körében.

2023.6.17.   


A torokfájás természetes gyógymódjai

Télen szinte folyamatosan jelen van az életünkben a torokfájás, amely leggyakrabban a megfázás és az influenza egyik tünete.

2023.1.10.   


Alvászavarok kezelése

Milyen következményei lehetnek a folytonos kialvatlanságnak?

2022.11.30.   


Október az idősek hónapja

Dr. Horváth Mária okleveles ápolónő

Nekik még fontos a személyes kapcsolat, a nagy beszélgetések.

2022.10.26.   


Allergia elleni szemcsepp

PR-cikk

Szemcsepp allergiára – melyiket válasszuk a felhozatalból?

2022.7.27.