Formula 1 - ďalšie rany


  2020.3.15. 8:07

Formula 1 dostáva ďalšie rany. V Monaku sa nepôjde, ďalšie dva závody sú odložené...

Veľká cena Monaka formuly 1 sa tento rok kvôli pandémii koronavírusu neuskutoční. Zrušenie presláveného závodu plánovaného na 24. mája oznámili usporiadatelia. Vedenie šampionátu F1 dnes najprv monackú Grand Prix odložilo spoločne sa preteky v Holandsku a Španielsku. Monacký automotoklub ale neskôr uviedol, že populárna Veľká cena sa v tomto roku nepôjde ani v žiadnom náhradnom termíne.


So začatím sezóny počítajú zástupcovia F1 a medzinárodnej federácie FIA najskôr v júni. Okrem toho sa rozhodli odložiť plánované zmeny technických a finančných pravidiel z budúcej sezóny na rok 2022.

Seriál majstrovstiev sveta mal začať 15. marca v Melbourne, Veľká cena Austrálie ale bola po pozitívnom teste na koronavírus u jedného z členov stajne McLaren zrušená. Odložené boli aj ďalšie preteky v Bahrajne (22. marca), Vietnamu (5. apríla) a Číne (19. apríla). Predstavitelia F1 dúfajú, že sa pre nich podarí nájsť náhradné termíny.

Do Holandska sa mala formula 1 vrátiť prvýkrát od roku 1985, pretekať sa malo 3. mája na okruhu v Zandvoorte u Amsterdame. Veľká cena Španielska v Barcelone bola v programe 10. mája.

Najbližším závodom v kalendári, ktorý tento rok obsahoval rekordných 22 dielov, je Veľká cena Azerbajdžanu. V Baku sa má ísť 7. júna. Tak neskoro ešte nikdy v histórii sezona F1 nezačala. Najneskôr sa seriál rozbiehal pred 54 rokmi, kedy sa v Monaku išiy úvodné preteky 22. mája. V roku 1966 však bolo na programe len deväť veľkých cien.

Grand Prix Monaka mala premiéru v roku 1929 a neuskutoční sa prvýkrát po 65 rokoch. Jej organizátori uviedli, že odloženie závodu nie je možné. Kvôli opatreniam proti šíreniu koronavírusy v rôznych krajinách, nevyzpytatelnému vývoju situácii a obmedzenému prístupu do Monackého kniežatstva je podľa tamojšieho automotoklubu nemožné závod usporiadať.

Pre prípadné odjazdení odložených Veľkých cien si šéfovia seriálu urobili priestor tento týždeň presunutím tradičnéj letnéj prestávky. Pauzu plánovanú na august, počas ktorej stajne nesmia pracovať ani na vozoch, preložili na súčasné obdobie, kedy sa rovnako žiadne preteky ísť nemôžu. Z dvoch týždňov ju navyše predĺžili na 21 dní.

Zmeny sa dotknú aj plánovaných úprav technických a finančných pravidiel, ktoré mali nadobudnúť účinnosť od budúcej sezóny a priniesť do seriálu väčšiu vyrovnanosť. Vedenie F1 je ale po telekonferencii so zástupcami tímov a šéfom FIA Jeanom Todtom odložilo až na rok 2022.

Jednou z hlavných zmien má byť stanovenie pevného finančného stropu, v rámci ktorého by stajne mohli za sezónu minúť maximálne 175 miliónov dolárov (štyri miliardy korún). Nové budú aj pravidlá pre aerodynamiku monopostov a zavedenie širších a odolnejších pneumatík. Kvôli neistej finančnej situácii v súčasnej kríze spôsobenej koronavírusy by ale bolo pre tímy zložité pripraviť teraz na ďalšiu sezónu nové vozidlá. Z úsporných dôvodov sa bude budúci rok pretekať s monoposty podľa súčasnej špecifikácie.

V dôsledku zrušenia súťaže boli zrušené aj všetky predsezónne kurzy u hlavných stávkových kancelárií. Unibet pre jednotlivého víťaza majstrovstiev sveta, ako aj pre majstrovstvá staviteľov sa zrušujú. Všetci hlavní stávkujúci urobili to isté, vrátane Bet365.Hozzászólások

@


A rovat további cikkei

Dobozos meghívó

PR-cikk

Újdonság! A dobozos esküvői meghívó újraálmodja a sablonmeghívások világát...

2020.11.18.   


Okosóra nőknek-férfiaknak

PR-cikk

A Samsung okosóra nemekhez nem, de igenekhez kötött választás!

2020.10.29.   


Női webáruházak

Egyre népszerűbb a nők körében a webáruház-indítás gondolata.

2020.10.20.   


Varázsceruza

Sajtóhír

6265 rajzeszköz gyűlt össze a sérült gyermekek és fiatalok javára a Varázsceruza – Rajzolj mosolyt! jótékonysági akcióban...

2020.10.11.   


A felnőttek is társasozhatnak

PR-cikk

A felnőttek is vágynak arra, hogy elmerüljenek a játszás örömében. Íme, a játékwebshop kínálata!

2020.9.26.   


Aranygyűrű: a közönségkedvenc

PR-cikk

Ha van olyan ékszer, ami soha nem fog kimenni a divatból, akkor az biztosan az aranygyűrű.

2020.7.30.   


Hogy a kertünk szép legyen

PR-cikk

Széles termékkínálat az öntözőrendszer webshopban!

2020.7.24.   


3 ok, amiért a festékpatron beszárad

Jó dolog, ha van otthon számítógépünk és az még csodásabb, ha nyomtatót is tudunk vásárolni.

2020.6.29.   


5 ok a tapéta mellett

Mindannyian olyan lakásban szeretnénk élni, ami nem csak otthonos, hanem kényelmes és dizájnos is.

2020.6.23.   


5 ok, hogy könyvelőt alkalmazzunk

Minden vállalkozásnak szüksége van könyvelőre...

2020.6.10.   


Hangulatos mennyezeti világítás

Az otthonunk nemcsak a kényelmünket szolgálja, az is lényeges, hogy jó hangulatot is teremtsen, és jól érezzük magunkat, amikor belépünk az ajtón.

2020.5.13.   


Az ideális bicikli

PR-cikk

A KTM bicikli olyan rendhagyó darab, amelyről még azok is hallottak, akik nem feltétlen vannak oda a bringázásért

2020.5.7.