Formula 1 - ďalšie rany


  2020.3.15. 8:07

Formula 1 dostáva ďalšie rany. V Monaku sa nepôjde, ďalšie dva závody sú odložené...

Veľká cena Monaka formuly 1 sa tento rok kvôli pandémii koronavírusu neuskutoční. Zrušenie presláveného závodu plánovaného na 24. mája oznámili usporiadatelia. Vedenie šampionátu F1 dnes najprv monackú Grand Prix odložilo spoločne sa preteky v Holandsku a Španielsku. Monacký automotoklub ale neskôr uviedol, že populárna Veľká cena sa v tomto roku nepôjde ani v žiadnom náhradnom termíne.


So začatím sezóny počítajú zástupcovia F1 a medzinárodnej federácie FIA najskôr v júni. Okrem toho sa rozhodli odložiť plánované zmeny technických a finančných pravidiel z budúcej sezóny na rok 2022.

Seriál majstrovstiev sveta mal začať 15. marca v Melbourne, Veľká cena Austrálie ale bola po pozitívnom teste na koronavírus u jedného z členov stajne McLaren zrušená. Odložené boli aj ďalšie preteky v Bahrajne (22. marca), Vietnamu (5. apríla) a Číne (19. apríla). Predstavitelia F1 dúfajú, že sa pre nich podarí nájsť náhradné termíny.

Do Holandska sa mala formula 1 vrátiť prvýkrát od roku 1985, pretekať sa malo 3. mája na okruhu v Zandvoorte u Amsterdame. Veľká cena Španielska v Barcelone bola v programe 10. mája.

Najbližším závodom v kalendári, ktorý tento rok obsahoval rekordných 22 dielov, je Veľká cena Azerbajdžanu. V Baku sa má ísť 7. júna. Tak neskoro ešte nikdy v histórii sezona F1 nezačala. Najneskôr sa seriál rozbiehal pred 54 rokmi, kedy sa v Monaku išiy úvodné preteky 22. mája. V roku 1966 však bolo na programe len deväť veľkých cien.

Grand Prix Monaka mala premiéru v roku 1929 a neuskutoční sa prvýkrát po 65 rokoch. Jej organizátori uviedli, že odloženie závodu nie je možné. Kvôli opatreniam proti šíreniu koronavírusy v rôznych krajinách, nevyzpytatelnému vývoju situácii a obmedzenému prístupu do Monackého kniežatstva je podľa tamojšieho automotoklubu nemožné závod usporiadať.

Pre prípadné odjazdení odložených Veľkých cien si šéfovia seriálu urobili priestor tento týždeň presunutím tradičnéj letnéj prestávky. Pauzu plánovanú na august, počas ktorej stajne nesmia pracovať ani na vozoch, preložili na súčasné obdobie, kedy sa rovnako žiadne preteky ísť nemôžu. Z dvoch týždňov ju navyše predĺžili na 21 dní.

Zmeny sa dotknú aj plánovaných úprav technických a finančných pravidiel, ktoré mali nadobudnúť účinnosť od budúcej sezóny a priniesť do seriálu väčšiu vyrovnanosť. Vedenie F1 je ale po telekonferencii so zástupcami tímov a šéfom FIA Jeanom Todtom odložilo až na rok 2022.

Jednou z hlavných zmien má byť stanovenie pevného finančného stropu, v rámci ktorého by stajne mohli za sezónu minúť maximálne 175 miliónov dolárov (štyri miliardy korún). Nové budú aj pravidlá pre aerodynamiku monopostov a zavedenie širších a odolnejších pneumatík. Kvôli neistej finančnej situácii v súčasnej kríze spôsobenej koronavírusy by ale bolo pre tímy zložité pripraviť teraz na ďalšiu sezónu nové vozidlá. Z úsporných dôvodov sa bude budúci rok pretekať s monoposty podľa súčasnej špecifikácie.

V dôsledku zrušenia súťaže boli zrušené aj všetky predsezónne kurzy u hlavných stávkových kancelárií. Unibet pre jednotlivého víťaza majstrovstiev sveta, ako aj pre majstrovstvá staviteľov sa zrušujú. Všetci hlavní stávkujúci urobili to isté, vrátane Bet365.Hozzászólások

@


A rovat további cikkei

A megfelelő mikró

A megfelelő mikrhulllámú sütő kiválasztása nem ördöngösség.

2021.8.17.   


Termékek és influencerek

Aki sikeres influencer, sikeres lakberendező is?

2021.8.3.   


Tudnivalók a mellnagyobbításról

Árak és egyéb információk a mellnagyobbítás témájában.

2021.7.31.   


Megfizethető kandallók

PR-cikk

A kandalló sokaknak vonzó alternatíva, amikor a minden szempontból megfelelő fűtésrendszer kialakítása kerül napirendre.

2021.6.22.   


Telefontartó: mindenhova

PR-cikk

Hogy kényelmesebb legyen e hasznos készülékünk használata.

2021.6.16.   


Termékfotózás

PR-cikk

Online kereskedők figyelmébe: minden, amit a termékfotózásról tudni érdemes!

2021.4.28.   


Szólalj meg angolul!

Így szólalj meg bátran angolul! Április 23. az angol nyelv napja. Júliusi-augusztusi gyerektábor-ajánló.

2021.4.16.   


Minibár hűtő

PR-cikk

Nemcsak a vendéglátás területére ideális, az otthonunkban is helyet kaphat.

2021.3.30.   


A fényáteresztő függöny előnyei

PR-cikk

Az otthonunk légkörét nagyban meghatározzák az olyan frappáns kiegészítők, mint a fényáteresztő függöny.

2021.3.28.   


Szemünk érdekében

PR-cikk

Rohanó világunkban méltatlanul és bűnös módon kevés időt fordítunk az egészségünkre.

2021.3.22.   


A kályha reneszánsza

PR-cikk

Az alábbi fűtőberendezések nagyon népszerűekké váltak az utóbbi időben. Miért is?

2021.2.18.   


Potencianövelés otthon

PR-cikk

A potencianövelés igénye nem modern találmány. Mik a lehetőségek?

2021.2.1.