Leves, lángos, fánkgolyó


Fodor Tekla  2009.11.28. 19:40

Erdélyi munkatársunk receptajánlatát (menüjét) kínáljuk kedves olvasóink figyelmébe.

Poéka leves

Hozzávalók: 50 dkg sertéscomb, 16 dkg hagyma, 25 dkg karalábé, 25 dkg murok (sárgarépa), 16 dkg fehérrépa (petrezselyem), 16 dkg aszalt szilva, fél dl olaj, 1 dkg pirospaprika, 16 dkg liszt, 2 db tojás, 1 dl tejföl, só, bors, babérlevél.

Elkészítés: Az olajban üvegesre pároljuk az apróra vágott hagymát, hozzáadjuk a kockákra vágott combhúst. Ezeket együtt megpároljuk, majd belekavarjuk a pirospaprikát és felöntjük 1,5 liter vízzel. A zöldségeket megtisztítjuk, kockákra vágjuk és beletesszük a forrásban lévő levesbe. Sóval, borssal és babérlevéllel ízesítjük. A tojásokból és 12 dkg lisztből apró galuskákat készítünk. A galuskákat és az aszalt szilvát beletesszük a levesbe. A tejfölt elkavarjuk a megmaradt liszttel, és ezzel sűrítjük be a levest. Tálaláshoz külön tejfölt adhatunk hozzá.
Forrás: erdely.ma

Sajtos-tejfölös fokhagymás lángos

Hozzávalók: fél kg liszt, 1 kanál cukor, két evőkanál olaj, 2,5 dkg élesztő, kevés tej, 2,5 dkg élesztő, 3-4 cikk fokhagyma, tejföl

Elkészítés: Az élesztőt felfuttatjuk langyos cukros tejben, majd hozzáadjuk a liszthez, amihez 2 kanál olajat és csipetnyi sót kevertünk. Mindezt összemorzsoljuk, majd vizet adunk hozzá, amíg az állaga megfelelő lesz, azaz nem túl híg és nem túl kemény tészta, hanem míg a tészta leválik az edény faláról. Jól összegyúrjuk, majd fél órányit kelni hagyjuk. Gombócokat szakítunk belőle, tenyérnyi nagyságra szétnyújtjuk, majd bő, forró olajban megsütjük.
A fokhagymát összetörjük, és kevés vízzel felöntjük. A kész lángost megkenjük a fokhagymás masszával, tejföllel, majd sajttal megszórjuk.

Fahéjas fánkgolyó

Hozzávalók: fél kg liszt, 1 tojás, 2,5 dkg élesztő, 2,5 dkg vaj, 1 evőkanál só, 1 evőkanál cukor, fahéj, vaníliapuding

Elkészítés: Az élesztőt fél liter langyos cukros tejben felfuttatjuk, hozzáadjuk a lisztet és a tojást. A vajat megolvasztjuk, hagyjuk kicsit kihűlni és hozzáöntjük a lisztes masszához, majd végül 1 evőkanál sóval és 1 evőkanál cukorral összekeverjük. Mindezt összegyúrjuk, majd fél órát hagyjuk kelni. A tésztát kettőbe osztjuk és kinyújtjuk körülbelül 1 centiméteres vastagságúra. Kis szájú pohárral „kiszabjuk” a tésztakarikákat, majd bő forró olajban megsütjük. Ezt követően minden golyócskát félbe metszünk, s egy mokkáskanál vaníliás pudingot szúrunk bele, a legvégén pedig fahéjas porcukorba forgatjuk.



Hozzászólások

@


A rovat további cikkei

Gasztronómiai karácsonyi ajándékok

A legszebb ajándék sokszor az, amibe egy kevés időt és figyelmet is belefőzünk. Újabb, ezúttal gasztronómiai tippjeink.

2025.12.5.   


Novemberi örömök

Póda Erzsébet

November hava kulináris élvezetekben gazdag hónap. Nézzük csak, mit tartogat!

2025.11.5.    21


A sokoldalú tök

Jády Mónika

Az ősz beköszöntével a boltok polcain megjelentek a különféle színű és méretű tökök, és jelen lesznek még jó ideig.

2025.10.18.    4


Sokunk kedvence: a körte

Faar Ida

Remek kiegészítője a húsoknak, a desszertek közt is kiemelkedő szerepe van, finom, egészséges, és most kezdődik az idénye. (Receptekkel)

2025.9.23.    19


Nyári kerti parti

Faar Ida

Még tart a nyár, az esti kerti partik ideje! Nincs jobb annál, mint amikor az ember kellemes családi vagy baráti körben tölti el a pihenésre szánt hétvégét. (Receptekkel)

2025.8.12.    16


Ki nem hagyható zöldségek

Faar Ida

Paprika, paradicsom – ha gyermekünk nyersen nem szereti, kínáljuk neki ételek hozzávalóiként.

2025.7.26.   


A nyár illata

Faar Ida

A sárgabarack leginkább nyers állapotában fejti ki áldásos hatását, de számtalan formában hasznosíthatjuk még. (Receptekkel!)

2025.7.1.    9


Böjt, húsvét

Póda Erzsébet

A hamvazószerdától húsvét vasárnapjáig tartó időszak a böjt időszaka. Ilyenkor tilos a mulatozás, és a húsételek fogyasztása. A konyhában is mások a teendők.

2025.4.17.    9


Keksztekercs

Csikmák Mónika

Az egyik legfinomabb és legegyszerűbb süti, amit szinte mindenki szeret.

2025.3.30.   


Farsangi ízek

Nagy Erika

Gyermekkoromban imádtam a farsangot, főleg a fánk miatt. (Receptekkel)

2025.2.18.    13


Farsangoló

Faar Ida

Farsangi ételekben nincs hiány: gondoljunk csak a többféle módon elkészíthető fánkokra, kocsonyákra, hideg és meleg ételekre. (Receptekkel)

2025.1.22.    13


Nincs farsang fánk nélkül

Jády Mónika

A vízkereszttől hamvazószerdáig, vagyis a húsvét előtti negyvenedik napig tartó időszak a bálozás, mulatozás, evés-ivás ideje. (Receptekkel)

2025.1.19.  1    20