A számítógéphasználat ártalmai
Betegségek és sérülések, amelyeket a számítógép intenzív használata okozhat. A számítógép rendszeres, napi több órás használata számos betegség kialakulásához vezethet...
...amelyet a helytelen testtartás okoz. Azok az emberek, akik napi szinten ki vannak téve ennek, különösen hajlamosak az ebből a tevékenységből származó mozgásszervi sérülésekre.
A mozgásszervi rendszert izmok, inak, szalagok, ízületek, csontok, porcok és porckorongok alkotják. Az ezen testtájak sérüléseit mozgásszervi rendellenességeknek nevezzük, ez főleg a munkahelyükön nem megfelelő ergonómiának kitett embereket érinti, például számítógép-kezelőket, programozókat, és minden olyan alkalmazottat, aki ilyen jellegű tevékenységet folytatnak. A manuálterápia Győr központjában azért jött létre, hogy kezelési módszerével és szakképzett csapatával leküzdje az ízületi- és izomfájdalmakat.
Általánosságban elmondható, hogy minél tovább van kitéve egy személy a hosszan tartó számítógép-használatra jellemző kockázati tényezőknek, annál nagyobb az esélye a következő állapotok valamelyikének kialakulására.
Inak rendellenességei
Azok az emberek, akik napi 6 óránál többet ülnek a számítógép előtt, hajlamosak az inak szintjén számos betegség kialakulására.
Íngyulladás (tendintis) – a karok vagy más testrészek fájdalmát és gyulladását jelzi a beteg terület természetellenes testtartása miatt.
Teniszkönyök (epicondylitis) – az ismétlődő mozgások és a kar hosszú ideig tartó rendellenes pozícióban tartása okozhatja.
Ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) – gyakran az ízület túlterhelése okozza, de az órákon át tartó ívelt csuklókkal történő gépelés eredménye is lehet.
DeQuervain kór – az ilyen típusú szűkületes gyulladásban a csukló szélén és a hüvelykujj tövénél lévő inak érintettek, fájdalmat és gyulladást mutatva.
Ganglion ciszták – a csukló háti oldalán lévő ínhüvely károsodásával jár. Ebben az esetben a hüvely belsejében folyadék halmozódik fel, és bőr alatti duzzanatok jelennek meg. Az ismétlődő munka hajlított csuklóval jelentős kockázati tényező ebben az esetben.
Kéztőalagút-szindróma
A szindróma a csukló fájdalmas állapota, amelyet a középső ideg (amely a váll szintjén kezdődik és keresztezi a kart, egészen a tenyérig) által nehezedő nyomás okoz. A fájdalom mellett a kéztőalagút-szindróma tünetei közé tartozik a zsibbadás és bizsergés, amely általában a kéz első 3 ujjában és a hüvelykujj tövében érezhető.
A számítógép huzamosabb ideig tartó, mindennapos használata kéztőalagút-szindróma kialakulásához vezethet. A kockázati tényezőkhöz tartozik a hajlított csuklóval végzett munka, az ismétlődő kézmozdulatok magas aránya, valamint a kéz és a csukló pihenésének hiánya. De a betegség kialakulásának kedvező feltétele a helytelen testtartás és az intenzív gépelés is.
Hát-, nyak- és vállproblémák
Az órákon át számítógépen dolgozó emberek gyakran panaszkodnak hátfájdalmakra, kitérve a deréktáji fájdalmakra, vagy éppen azért, mert olyan széken ülnek, amely nem támasztja meg kellőképpen a hátat. Ide kapcsolódik az íróasztalnál elhelyezett helytelen pozíció is, ami túlterheli az izmokat és fokozott nyomást gyakorol a gerinc csigolyáira.
A fej megdöntése is váll- és nyakfájdalmat okozhat, ha a monitor túl magasan van, mivel a képernyő felső részének szemmagasság alattinak kell lennie. Izomfeszülési problémák akkor is előfordulhatnak, ha a kezelőnek túlságosan ki kell nyújtania a kezét az egér működtetéséhez, ezt az eszközt a billentyűzet mellett kell tartani.
Vannak intézkedések, amelyeket figyelembe véve elkerülhetőek a mozgásszervi problémák kialakulása, de a tendencia azt mutatja, hogy az emberek csak kis része készül fel a biztonságos munkavégzésre. Akkor sem kell beletörődni, mondj nemet a fájdalomra, nyerd vissza egészséged manuálterápiás kezelések által!
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Tippek a fokozatos változtatáshoz
Megvonás helyett jutalmazás: legyen szó fogyásról, mozgásról, egészségről, érd el a céljaid úgy, hogy közben még jól is érzed magad!
2025.1.12.
Pszichológiai segítség
Az élet olykor nehézségekkel és érzelmi kihívásokkal állít szembe, amelyek megoldásához külső segítségre lehet szükség. Mikor érdemes pszichológushoz fordulni, hogyan választhatjuk ki a számunkra megfelelő szakembert?
2025.1.10.
Őrizzük meg ízületeink egészségét!
A szakértő tippjei arró, hogyan őrizzük meg ízületeink egészségét télen is.
2025.1.2.
Új év, új szokások
Legyen az egészséges és józan önszeretet és az öngondoskodás az újévi fogadalmunk!
2025.1.1.
Nők és a fizikoterápia
3 dolog, amivel a nők a leggyakrabban fizikoterápiára járnak, ami az egyik leggyakrabban alkalmazott módszer a mozgásszervi problémák enyhítésére. Különösen a nők körében népszerű.
2024.12.11.
Ne pánikoljunk!
Pánikban a viselkedési normákat felülírja a túlélési ösztön, az ember, magatartása teljesen megváltozik. Sokan a hisztériához hasonlítják.
2024.8.21.
Allergia és természetgyógyászat
Minden allergiás reakció az immunrendszer védekező mechanizmusainak túlzott megnyilvánulása.
2024.7.31. 5
Fogamzásgátlás: pro és kontra
Egy nő két dolog miatt képes mindenre: hogy legyen gyermeke, vagy, hogy ne.
2024.7.15.
Ekcéma, a gyerekkor bőrbetegsége
A kisgyemekes anyukák gyakori témája, hogy a gyermekük ekcémás.
2024.4.10.
Előadás testmozgással
A közelmúltban Szolnokon Nagy-Bana Zsanett tartott előadást a demenciáról az érdeklődőknek. Részletek a cikkben.
2024.2.15.