Az intim higiéné veszélyei


Kiss Adrienn Éva  2015.2.9. 2:01

Talán sokan nem is gondolnák, hogy a túlzásba vitt tisztálkodásnak súlyos egészségügyi következményei lehetnek.


Tamponhasználat és a toxikus sokk szindróma

Mára a legtöbb tampon kényelmes és bőrbarát. Ennek ellenére rendkívül sok veszéllyel jár. Az apróbb fertőzések és kiütések mellett egy igen komoly betegség kialakulásának is okozója lehet. Az úgynevezett toxikus sokk szindróma egy bizonyos Staphylococcus nevű baktérium okozta kór. Akár halálos kimenetelű is lehet, így fontos tudni, hogyan előzhető meg.

A betegséget először 1978-ban diagnosztizálták, és a ’80-as években sok nőt megfertőzött. Egyértelműen nem mutatható ki, hogy kizárólag a tampon a felelős a szindróma kialakulásáért, azonban a legtöbben, akik megbetegedtek használtak tampont. Mivel a hüvely nyálkahártyája a tamponhasználat során sérül, így nagyobb eséllyel jut baktérium a hüvelyből a véráramba, és súlyos tüneteket tapasztalhatunk. Ilyen lehet a hirtelen felszökő, magas láz; az intenzív fáradtság; a hányás és hasmenés; az erős fej- és torokfájás; vagy a napégéshez hasonlító kiütések megjelenése a bőrön. Ez esetben sürgős orvosi ellátásra van szükség, mivel a sokk kialakulása akár két napon belül bekövetkezhet. A gyógyulás folyamata viszont lassú, és nem mindig garantált. Sajnos igen alattomos betegségről van szó, így jobb, ha minden tőlünk telhetőt megteszünk a baj elkerülése érdekében.


A legfontosabb, hogy a tampon felhelyezése és eltávolítása előtt mindig mossunk kezet, lehetőleg fertőtlenítsünk is. Jó, ha van nálunk nedves törlőkendő, így még biztosabbra mehetünk a higiéné megőrzésében. Legjobb, ha a tampont lecseréljük betétre, vagy intimtölcsérre, ami a legbiztonságosabb és leghigiénikusabb megoldás – nem mellesleg környezetkímélő és pénztárcabarát.

Az intim mosakodás kockázatai

A hagyományos tisztálkodó szer, a szappan, igen ártalmas az intim területekre nézve. A hüvely baktériumflórája nagyon érzékeny, és a folyamatos lúgos kémhatás miatt, melyet a szappannal való érintkezés okoz, felborulhat a pH-értéke. Emiatt találták ki a különböző intim mosakodókat, ám ezek sem feltétlenül hasznosak. Egyrészt a hüvely természetes tisztulásáról a folyás gondoskodik – amennyiben egészségesek vagyunk. Másrészt a számos mesterségesen hozzáadott illatanyag nem tesz jót az intim területek egészségének, és bőrirritációt, sőt allergiát is okozhatnak.

Ha ilyen tüneteket tapasztalunk, kérjük szakember segítségét, aki a megfelelő vizsgálatok után kiderítheti, hogy mi okozza a problémát. Meg kell említeni továbbá, hogy a gyakori tisztogatás nemhogy pozitív, de rengeteg negatív következményt hordozhat. Kiszáradhat a bőr, és ezzel együtt a hüvely nyálkahártyája is, ami fertőzésekre és baktériumok elszaporodására is remek lehetőséget kínál. Óvatosan kell bánni az intim lemosókkal tehát, és ha használunk is ilyesmit, időnként iktassunk be 1-2 hét pihenőidőt. Ha ezalatt – vagy úgy általában is! – csak tiszta vízzel öblítjük le magunkat, semmi probléma nem lesz. Legfeljebb nem fogunk jázmin vagy bazsarózsa illatban pompázni odalent.

A tisztasági betétek hátránya

Ahogy fent említettük, a hüvelynek van egy bizonyos öntisztuló folyamata, amely a hüvelyi folyással, némi váladék távozásával jár. Ez egy teljesen normális, sőt fontos dolog. Ez olykor kellemetlen érzéssel járhat, így a legegyszerűbb, ha tisztasági betétet használunk. Ám, ez nem feltétlenül jó megoldás. Hiába a sok „flexibilis, légáteresztő, bőrbarát és kényelmes” szlogen, akármennyire is jó egy betét, nem biztosíthat megfelelő szellőzést az intim területeknek. Emiatt még intenzívebb váladékozásra számíthatunk, ami egyfajta spirált indít el.

Éppen ezért, jobb, ha kerüljük, vagy legalább lecsökkentjük a tisztasági betétek használatát. Éjszakára egyáltalán ne, de legjobb, ha otthonunk kényelmében sem alkalmazzuk. Indokolt esetben persze van értelmük, mint például bizonyos fertőzések kezelési ideje alatt, vagy például a menstruáció enyhébb napjain. Az állandó használatukat azért jobb, ha a saját érdekünkben elkerüljük.



Hozzászólások

@


A rovat további cikkei

Miért ferdül el a gerincünk?

PR-cikk

Miért alakul ki a gerincferdülés, és mit tehetünk ellene?

2024.11.21.   


Házi praktikák

Rajczi Viktória

Immunerősítésre és a meghűléses betegségek lerövidítésére.

2024.11.10.    22


Ne pánikoljunk!

Dr. Horváth Mária okleveles ápolónő

Pánikban a viselkedési normákat felülírja a túlélési ösztön, az ember, magatartása teljesen megváltozik. Sokan a hisztériához hasonlítják.

2024.8.21.   


Allergia és természetgyógyászat

Dr. Tóth Erzsébet orvos

Minden allergiás reakció az immunrendszer védekező mechanizmusainak túlzott megnyilvánulása.

2024.7.31.    5


Fogamzásgátlás: pro és kontra

Dr. Horváth Mária okleveles ápolónő

Egy nő két dolog miatt képes mindenre: hogy legyen gyermeke, vagy, hogy ne.

2024.7.15.   


Ekcéma, a gyerekkor bőrbetegsége

Dr. Horváth Mária okleveles ápolónő

A kisgyemekes anyukák gyakori témája, hogy a gyermekük ekcémás.

2024.4.10.   


A számítógéphasználat ártalmai

PR-cikk

Betegségek és sérülések, amelyeket a számítógép intenzív használata okozhat. A számítógép rendszeres, napi több órás használata számos betegség kialakulásához vezethet...

2024.3.1.   


Előadás testmozgással

Sajtóhír

A közelmúltban Szolnokon Nagy-Bana Zsanett tartott előadást a demenciáról az érdeklődőknek. Részletek a cikkben.

2024.2.15.   


Alvászavarban küzdőknek

PR-cikk

Alvászavarban küzdőknek erősen ajánlott megismerkedni a CBD olajokkal

2023.11.25.   


A fehérbot világnapja

Sajtóhír

Zsúfolásig megtelt a terem a látássérültek rendezvényén Szolnokon.

2023.10.19.   


Hogy ne fájjon a fejünk!

Dr. Tóth Erzsébet orvos

Tanácsok a fejfájás megelőzéséhez és gyógyításához.

2023.9.11.   


A McKenzie-torna jótékony hatása

PR-cikk

Tapasztalatok és eredmények a hátproblémák kezelésében.

2023.8.14.