Mindenki hazudik
Vannak, akik rezzenéstelen arccal képesek állítani a valótlant, mert tudják, ez vezeti őket a sikerhez.
A hazugság életünk velejárója. Legyen szó jó szándékú, kegyes fajtáról, vagy velejéig gonosz, másoknak ártani akaróról, így vagy úgy, a mindennapjaink része. Ha bevalljuk, ha nem.
Szépítünk az igazságon, amikor rég nem látott ismerősünk magánéletünkről faggat bennünket. Füllentünk, ha gyermekünk felteszi azokat a nagy kérdéseket, melyeket reméljük, hogy sosem fog feltenni. Eltitkoljuk az igazat, mikor párunk a munkahelyi problémáinkról kérdez, csak, hogy ne zúdítsuk rá a saját nyavalyáinkat, hisz’ elég neki a maga baja.
Mindenki hazudik. Vannak, akik azért, hogy elérjék a céljaikat. Rezzenéstelen arccal képesek állítani a valótlant, mert tudják, ez vezeti őket a sikerhez. Mások szemlesütve, a második mondatnál már összezavarodva próbálják bizonygatni az igazukat. Megint mások olyankor füllentenek, ha úgy érzik, az igazság kinyilvánításával megbántanának valakit. Nevezhetjük diplomatikus viselkedésnek, de mégiscsak hazudnak. Aztán ott vannak azok, akik szinte maguk is elhiszik azt a sok sületlenséget, amit összehordanak, ám legbelül szégyent és magányt éreznek. És mi van azokkal, akik saját maguknak nem vallanak színt? Akarat, motiváció vagy éppen bátorság híján önmaguk előtt is titkokat őriznek, és állítják: minden a legnagyobb rendben van.
De mi a helyzet akkor, ha kiderül az igazság? Hiszen mindig kiderül, előbb vagy utóbb, de megtörténik. Amikor lehull a lepel; és az álca, ami addig oly kényelmes és már-már valósághű volt, egyszer csak kemény porcelánként ripityára törve ér földet. Akkor egyedül maradunk. Mint amikor a gyanúsított arcát közelről megvilágítják, úgy érezzük magunkat. Felfedve minden titkunkat, minden elkendőzött, rejtegetett dolgot, amelyet mások elől takargatni igyekeztünk.
Akkor mi értelme mégis ennek az egésznek? Mire fel a sok játszma, tettetés és kétszínűség? Miért mondunk ellent a józan eszünknek, és miért engedünk a kísértésnek, ami végül mindig a könnyebb útra terel bennünket? Miért nem tanulunk sosem a sánta kutyás példából? Nem félünk attól, hogy egyszer minket is utolérnek?
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Miért hazudunk?
Számtalan olyan dologról hazudunk, ami azt az érzetet kelti bennünk, hogy minden jobb lesz.
2014.6.30. 9
Mosolyogva vállalom: hazudtam
Sokszor hallom sok helyről, hogy sokan hazudnak, sokat és sokszor.
2014.6.27.
Ámítás a rajzfilmekben
A rajzfilmek hatása a kislányokra a nők elleni erőszak témája kapcsán merült fel bennem, de tökéletes példa arra is, mivel áltatják magukat a nők.
2014.6.26. 6
Önámítás vagy önnyugtatás?
Ha a saját belső világunkkal nem élünk harmóniában, akkor mégis mit közvetítünk kifelé?
2014.6.16.
Hazudunk, ha nem is muszáj
Hazudni sokféleképpen lehet – végtelenségig lehetne sorolni a hazugság fajtáit.
2014.6.9.
A rovat további cikkei
Kegyes hazugságok
A legtöbben örömet színlelnek akkor is, ha olyan ajándékot kapnak, amire egyáltalán nem vágytak.
2014.5.27. 11
Az igazság tényleg fáj?
Nem hinném. Vagy talán mégis, akkor és ott biztosan. De azután elgondolkodtat...
2014.5.14.
Az én igazam
Talán tíz éves lehettem, amikor úgy döntöttem, hogy mindig igazat fogok mondani.
2014.5.5. 25