Nővérke
Hogy mire számít az a beteg, aki a kórházi ágyon feküdve hangosan elkiáltja magát: Nővérke?
Arra, hogy egy hús-vér nőnemű lény libben be az ajtón, mosolyogva, segítőkészen. Főleg, ha férfi a beteg. De mi van akkor, ha ez nem így történik? Most nem arra gondolok, hogy a nővér nem csinos, nem fiatal, vagy éppen nem egy alig valamit is takaró szoknyácska van rajta. Hanem arra, amikor a nővér mondjuk szőrős, szemüveges, szépnek nem mondható arccal hajol a beteg fölé, ám elmondhatatlanul kedves, amikor megkérdezi: Miben segíthetek?
Ilyenkor a beteg legjobb esetben köpni-nyelni nem tud a meglepetéstől, nem is érti, hogy mi történik körülötte, szinte alig tud megszólalni a meglepetéstől. Hirtelen azt sem tudja, hogy miként is szólítsa az ápolóját. Most ne gondolja senki azt, hogy a beteg előítélettel viseltetik a nővérrel szemben külseje miatt, még csak azt sem gondolja, hogy: „Te jó ég, hogy néz ez ki?!”
Nem csigázom tovább a kedélyeket, elmagyarázom, miről is van szó. A nem mindennapi szőrös, szemüveges nővér egyszerűen csak férfi. Ugye, kevesen gondolnának arra, hogy egy férfi is választhatja ezt a szakmát? Egy férfi lehet orvos, masszőr, terapeuta, betegápoló, de nővér? És nem is akármilyen! Olyan igazi, aki azért született erre a világra, hogy segítsen a betegeken. Nem mint orvos, hanem mint nővér. Ráadásul, amikor megkérdezik tőle, hogy miként szólítsák, a világ legtermészetesebb módján azt feleli: „Szólítson nyugodtan nővérkének!”
Most akkor filozofáljunk arról, hogy mi a férfias, és mi a nőies szakma! Meg kell-e vajon lepődnünk azon, ha nőt látunk a villanyvezetéket, autót szerelni, villamost, kamiont vezetni, vagy akkor, amikor az óvodában óvóbácsi felügyeli, babusgatja a gyermekeket, vagy éppen körmöt manikűröz? Szerintem nem, mert mindenki azt a szakmát választja, ami hozzá a legközelebb áll. Egy törékenynek látszó nő is végezhet kemény fizikai erőnlétet igénylő munkát, és egy férfi is olyat, amelyet tipikus női szakmának tartanak nyilván. Manapság már egyáltalán nem állja meg a helyét az, hogy léteznek kimondott férfias és nőies szakmák. Fontos, hogy egy pályakezdő valós kívánsága és tehetsége alapján válasszon pályát, ne pedig a nemi sztereotípiáktól befolyásolva.
Egy a fontos, hogy amit művelnek, abban örömet leljenek, nemtől függetlenül. Meg az, hogy legyen az embernek munkája. Mert nem szabad elfelejteni, hogy a munkanélküliek sokkal alapvetőbb dolgoktól vannak megfosztva, mint a jövedelemtől, amikor nincs munkájuk. A munkanélküliség egy megváltozott élethelyzet, ami hatással van az emberek önértékelésére, egészségi állapotára, társadalmi-közösségi aktivitására éppúgy, mint a társas kapcsolataira.
Úgy látom és gondolom azonban, hogy egy nő sokkal nehezebb helyzetben van, mert ha egy nő akar férfias szakmában helytállni, sokkal erőteljesebb önérvényesítésre van szüksége, mint annak a férfinak, aki valamelyik nőies szakma megszállottjává válik. Több kockázatot kell vállalnia, meg kell tanulnia részt venni a munkahelyi harcokban, taktikákban. Meg kell tanulni elfogadtatni magát, de ha ez megtörténik, egyenes út áll előtte.
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Nőnek lenni jó (?)
Csinos, fiatal nők, üdvözült mosollyal az arcukon napi 24 órás ügyeletben tesznek-vesznek...
2013.10.29.
Ki a furcsa? Ki a más?
Manapság semmire sem lehet azt a jelzőt használni, hogy tipikus.
2013.10.22. 4
Nők a rendőrök között
A nők számtalan helyen helytállnak, lehet ez akár egy férfias szakmának nevezhető terület is.
2013.10.9. 17
Kinek az igaza igazabb?
A beszélgetés, találgatás, ki hogyan látja a házaséletet, a párkapcsolatokat, a nőt és a férfit, hosszasan folytatódik.
2013.10.1.
Tipikus anyák?
Anyának lenni a legtipikusabb női szerep, ugyebár? Kérdezzünk csak meg egy öt-hatéves kislányt, mi lesz, ha nagy lesz!
2013.9.27. 25
A rovat további cikkei
Tipikus női szerepek
Hogy melyek a tipikus női szerepek? Hogy ez világos mindenki számára? Hogy ezt a kérdést fel sem kell tenni, annyira nyilvánvaló?
2013.9.13. 18