Fogápolási tippek
Alapvető, egyszerű és hasznos fogápolási tanácsok. A baj mindig megelőzhető.
Az életünket a legapróbb figyelmességek irányítják, és a legtöbbször az ehhez kapcsolódó tudatosságot felejtjük el. A szájhigiénia és a fogak egészséges állapotának fenntartásához éppen azokra a minimális – napjában többször történő – cselekedetekre van szükség, amelyeket számtalan alkalommal a perifériára helyezünk.
A rendszeres hanyagság azonban gyorsan felfedi az arcát, aminek hatására egyszerre szembesülünk a rossz szájszaggal, a romlott fogakkal, kritikusabb esetben pedig egy iszonytató fájdalommal vagy egy komolyabb megbetegedéssel. Előzd meg a problémát, ismerkedj meg cikkünkből néhány alapvető és egyben hasznos fogápolási tippel!
A fogápolás fontosságának mérföldkövei
Ha Te is azok közé tartozol, akik a legtöbb esetben elodázzák a fogápolási teendőket vagy éppenséggel olykor teljes mértékben el is felejtik, akkor jobb, ha még időben el kezded követni a „mindenre figyelő barátnő” óvó szavait! A szájhigiénia nem csupán a komfort és az igényesség miatt fontos – habár ez a szempont sem tekinthető utolsónak, hiszen az esztétikum nagy hatást gyakorol a pszichére. A rossz fogak következményei között azonban nem kizárólag lelki eredetű problémákat találunk, ugyanis ebben az esetben az olyan fizikai megbetegedésekkel is számolni kell, amelyek az egész szervezetet veszélyeztetik.
A hiányos fogazat például a beszédnehézségen túl elvezet a nem megfelelő rágásig, ami pedig komoly emésztési rendellenességekbe torkollik – és ez még korántsem minden. A szájban kialakuló fogágybetegségek alkalmával számtalan olyan baktérium szaporodik el, amely a szervezet bármely területén gyulladást okozhat, súlyosabb esetben pedig stroke-hoz, illetve szív– és/vagy érrendszeri megbetegedéshez vezethet.
5 fogápolási tipp, amit tutira megjegyzel
A rendszeres fogápolást tehát nem szabad félvállról venni, de ahhoz, hogy csökkenteni tudjuk a saját felelőtlenségünket, szükségünk van az olyan praktikumokra, amelyeket könnyen észben tudunk tartani. Természetesen kellő akarattal és kitartással mindent képesek vagyunk beilleszteni a hétköznapi rutinba, azonban sokkal egyszerűbb elfogadni az olyan javaslatot, amely egyébként is közel áll a gondolatainkhoz. Összegyűjtöttünk 5 szájhigiéniai jótanácsot, amelyek között biztosan találsz majd kedvedre valót!
1. Megelőzés: szódabikarbóna
Az alternatív megoldások híve vagy? Akkor minden bizonnyal preferálod a minél természetesebb lehetőségeket. Ebben az esetben mindenképp próbáld ki a szódabikarbónával történő fogmosást, ugyanis ez a gyengén lúgos kristályos por teljes mértékben ártalmatlan, és mégis az egyik legnagyobb kincs. A folyadékban való feloldása során olyan molekulák aktiválódnak, amelyeknek köszönhetően elkerülhető a fogszuvasodás és a fogak elszíneződése.
2. Védelem: növényi olaj
Létezik egy nagyon hasznos praktika, ami érzésvilágra nem lesz a kedvenced. Erről azonban nyomban megfeledkezel majd, amint szembesülsz a növényi olajok jótékony hatásával, hiszen a hidegen sajtolt olajokkal való reggeli szájöblítéssel védelmet nyújthatsz a fogíny számára. Az olajok összetételében található felszívódó vitaminok feloldják az alvás közben lerakódó dentális plakkokat.
3. Figyelmesség: megfelelő fogkefe
A fogkefe kiválasztása ugyanolyan tudatosságot igényel, mint a problémák megelőzése. Három apró, de jelentős szabályra kell koncentrálnod, amikor új fogkefét vásárolsz: 1) részesítsd előnyben a puhább sörtéket, ha nem akarsz a fogínyednek komolyabb problémákat okozni, 2) cseréld rendszeresen (2-3 havonta) a fogkefédet, hogy hosszútávon elkerüld a baktériumos fertőzéseket, 3) a hátsó fogak megfelelő tisztításához használj kisebb fejű fogkefét (akár gyermek méretűt).
4. Ápolás: a kritikus helyek elérése
Legtöbbször azért kell szembeszállni a fogszuvasodással, mert léteznek olyan kritikus helyek, amelyeket a fogkefével már nem tudunk kellően megtisztítani, ilyenek például a fogrések. A minimum és napjában kétszer történő fogmosás aranyszabály, de nem az egyetlen. A mindennapos fogselyem vagy fogköztisztító használat is ugyanolyan fontos, ugyanis ezeket az elérhetetlen területeket így tudod megvédeni a baktériumok lerakódásától és a szuvasodás kellemetlenségeitől!
5. Jótanács: evés utáni szabály
Meggyőződésünk, hogy hallottál már arról, hogy evés után minimum 30 percig nem szabad fogat mosni. Ezt az előírást néhányan szeretik figyelmen kívül hagyni, pedig a fogápolási szokások egyik alappilléréről van szó. Ennek oka, hogy a savas ételek és italok (kivéve az ásványvíz) fellazítják a fogzománcot, ami komoly sérüléseket szenved, ha fogkefével azonnal dörzsölni kezdjük. Ha nem bírod megállni az időlimitet – akkor is muszáj leszel –, de a problémás fél órában inkább öblögetéssel javíts a komfortérzeteden.
Gyermekkorban is fontos a rendszeres fogápolás
A magyarországi fogápolási statisztikák azt bizonyítják, nem állunk túl jól a szájhigiéniai szokásainkkal – például Európában a magyar gyermekek fogai számítanak a legrosszabbnak. Ezen a helyzeten elsősorban szülőként változtathatunk, ha már egészen kiskortól odafigyelünk a gyerkőc helyes és rendszeres fogápolásra való nevelésére. Sokan úgy gondolják, hogy „a tejfogak úgyis kipotyognak, nem számít, hogyha roncsolódik” – és itt tévednek a legnagyobbat. Bizonyított tény, hogy a későbbi fogazat állapotát döntő részben a tejfogak minősége befolyásolja!
Hozzászólások
A rovat további cikkei
A torokfájás természetes gyógymódjai
Télen szinte folyamatosan jelen van az életünkben a torokfájás, amely leggyakrabban a megfázás és az influenza egyik tünete.
2023.1.10.
Leküzdhető a fogorvosfóbia
Pszichológusi kanapé a fogorvosnál? Mit tehetünk, ha rettegünk a fogorvosi kezelésektől?
2022.3.15.
A tesztoszteron fontossága
A tesztoszteron az egyik legfontosabb hormon, amire szüksége van a férfiaknak, nőknek egyaránt.
2022.3.7.
Az epilepszia világnapján
Más is kötődik még február 14-éhez, mégpedig az epilepszia világnapja.
2022.2.14.