Kalcium: igen vagy nem?
Meglepő eredménnyel zárult a Women’s Health Initiative tanulmánya…
…amelynek elvégzése idején 36282 változási kor után lévő, ötven és hetvenkilenc év közötti nőt kísértek figyelemmel hét éven át. A nők fele naponta kapott egy-egy ezermilligrammos kalcium és négyszáz milligrammos D-vitamin tablettát, míg a másik csoport placebót kapott.
A kutatás végén kiderült, hogy a két csoport között, ami a csontritkulást vagyis a csontok erősségét illeti, nincs kimutatható különbség (a különbség 1%). A kutatókat főleg a combnyak csontozata érdekelte, mivel a combnyaktörés a legveszélyesebb balesetek egyike, amelyet főleg idősebb nők szenvednek el, és ami kimutathatóan a csontritkulás eredménye. A tanulmány szerint a 61 éven felüli nők között és azok között, akik folyamatosan szedték a készítményt, a combnyaktörés aránya 21%-kal volt kevesebb.
Dr. Elizabeth Nabel, a National Heart, Lung, and Blood Institute igazgatója (az intézmény támogatta a tanulmányt), a Newsweek magazinnak azt nyilatkozta, hogy a nyolcvanas és kilencvenes években kevés volt a klinikai adat a nők egészségére ható anyagokról. Az orvosok tanácsára a nők évekig vásárolták és szedték a kalciumtablettákat, az USA-ban például csak 2004-ben 993 millió dollárt költöttek ilyen célra.
Annak ellenére, hogy a kalciumot mellékhatás nélküli ásványnak tekintik, a megfigyelt nőknél, akik naponta szedték a kalciumot, 17%-kal nagyobb volt a vesekő előfordulása, mint azoknál, akik placebót kaptak.
Mit tegyünk tehát? Az idősebb nők számára mindenképpen hasznos a kalcium tabletták szedése, továbbá azok a nők számára is, akik táplálékukkal nem visznek be a szervezetükbe elég kalciumot (naponta 1000-1200 milligrammot).
A Newsweek szerint mindenképpen jót teszünk, ha naponta fogyasztunk a magas kalciumtartalmú élelmiszerekből, mint amilyenek például: a tejtermékek, a dúsított narancslé, a lazac, a szardínia, a dúsított reggeli gabonatermékek, a mandula és a szója.
Ezenkívül rendkívül jó csonterősítő hatása van a rendszeres mozgásnak, főleg a gyaloglásnak és futásnak. A jóga és a Pilates-torna pedig erősíti az izmok rugalmasságát, ez idősebb korban az egészségünk érdekében ez sem elhanyagolandó.
Hozzászólások
A rovat további cikkei
A fülzúgásról hangosan
Sokak életét keseríti meg az állandó jellegű fülzúgás. A folyamatos csengő, morajló, kattogó, sípoló hang...
2021.2.15.
Gyógyító növényeink 3.
A gyógynövényeket alapanyagként világszerte alkalmazza például a gyógyszeripar, a szépségipar és az élelmiszeripar is.
2020.11.17.
Megelőzhető a mensturációs kín
Szakértők szerint tízből négy nő napjait keseríti meg minden hónapban a menstruáció, melyet a szakma a csalódott méh könnyeként is nevez.
2020.11.15.
Gyógyító növényeink 2.
Lássunk néhány növényt, melyek a konyhában fűszerként is megállják a helyüket!
2020.10.25.
Gyógyító növényeink 1.
Ismerkedjünk meg a felmenőink által olyan jól ismert és használt gyógynövényeinkkel!
2020.10.6.
Vírus kontra vírus
Az idén, mint minden más, bonyolultabb lesz az influenza lecsengése is. Egyszerre van ugyanis jelen a koronavírus és az influenzavírus is az életünkben.
2020.9.28.
Ne pánikoljunk!
Pánikban a viselkedési normákat felülírja a túlélési ösztön, az ember, magatartása teljesen megváltozik. Sokan a hisztériához hasonlítják.
2020.9.9.
Fogamzásgátlás – férfiaknak
Előzőleg már foglalkoztunk a női fogamzásgátlással, most vegyük górcső alá a férfiak fogamzásgátlási lehetőségeit!
2020.8.31.
Fogamzásgátlás: pro és kontra
Egy nő két dolog miatt képes mindenre: hogy legyen gyermeke, vagy, hogy ne.
2020.7.7.
Ekcéma, a gyerekkor bőrbetegsége
A kisgyemekes anyukák gyakori témája, hogy a gyermekük ekcémás.
2020.6.30.
Lányoknak, kismamáknak
Kis tájékoztató a fogamzásgátló használatáról és a terhesség alatt fellépő változásokról.
2020.6.4.