Mellproblémák
Mellünk nemcsak a szexualitás, nőiesség szimbóluma, hanem kisbabáink életben maradásának záloga.
A terhességen és szoptatási időszakon kívüli mellváladék azonban mindig kóros, rendellenes. Amikor ilyen esetben mellünkből nedvesség jön akár magától, akár nyomásra, mindegy, hogy egyik vagy mindkét oldalon, akkor orvoshoz kell fordulni. Akkor is, ha sok jön, akkor is, ha kevés, csak pár csepp. Az ilyen váladékozás lehet mellrák jele, leggyakrabban azonban a tejelválasztásért felelős prolaktin hormon magas szintje okozza.
A prolaktin egy anyasági hormon, amit az agyalapi mirigyünk termel. Ha kevés van belőle, az a tej hiányát okozza. A kevés prolaktin más problémát nem okoz, ám ha a hormonból túl sok van, az kezelést igényel. A magas prolaktinszint ugyanis felelős lehet a tejcsorgásért, hízásért, erősebb izzadásért (akár hőhullámokért), menstruáció akadozásáért vagy teljes elmaradásáért, erőteljesebb szőrősödésért, csökkent szexuális libidóért, hüvelyszárasságért, gyengeségért, fáradtságért, meddőségért. A prolaktinszint emelkedése terhesség és szoptatási időben anyasági hormon mivolta miatt természetes, ám ha betegség idézi elő az emelkedett szintet, sajnos spontán vetélést is okozhat.
Azoknál a nőknél, akiknél rendellenes tejcsorgás tapasztalható, nőgyógyászati és endokrinológiai, azaz hormonális kivizsgálás szükséges. Az emelkedett prolaktinszintnek csak roppant ritkán nincs kimutatható oka. Hormonálisan vizsgálni kell az agyalapi mirigy, a pajzsmirigy meg a petefészek működését. Amennyiben ezek nem vezetnek eredményre, ki kell zárni az egyéb prolaktinszintet növelő betegségek lehetőségét is (pl.: plazmasejtes daganatok, vese- és májelégtelenség, herpes zooster).
Megnyugtató, hogy a legtöbb esetben a problémát egy, a prolaktin hormonra ható, viszont egyáltalán nem hormontartalmú tablettával kezelik. A magas prolaktinszint mellett mindig óvatosság kell az esetleges egyéb gyógyszerek szedésékor, mert bizonyos készítmények (fogamzásgátlók, antidepresszánsok, stb.) hatnak az agyalapi mirigyre, s emelhetik a prolaktinhormon mennyiségét.
Szerencsére elmondható, hogy a magas prolaktinszint általában gyógyszeresen jól rendezhető, így a kellemetlen tünetek megszűntethetők. Amennyiben mégsem, akkor is vannak korszerű orvosi megoldások. Fontos, hogy figyeljünk a testünkre, s merjünk segítséget igénybe venni, amikor szükséges.
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Ne pánikoljunk!
Pánikban a viselkedési normákat felülírja a túlélési ösztön, az ember, magatartása teljesen megváltozik. Sokan a hisztériához hasonlítják.
2024.8.21.
Allergia és természetgyógyászat
Minden allergiás reakció az immunrendszer védekező mechanizmusainak túlzott megnyilvánulása.
2024.7.31. 5
Fogamzásgátlás: pro és kontra
Egy nő két dolog miatt képes mindenre: hogy legyen gyermeke, vagy, hogy ne.
2024.7.15.
Ekcéma, a gyerekkor bőrbetegsége
A kisgyemekes anyukák gyakori témája, hogy a gyermekük ekcémás.
2024.4.10.
A számítógéphasználat ártalmai
Betegségek és sérülések, amelyeket a számítógép intenzív használata okozhat. A számítógép rendszeres, napi több órás használata számos betegség kialakulásához vezethet...
2024.3.1.
Előadás testmozgással
A közelmúltban Szolnokon Nagy-Bana Zsanett tartott előadást a demenciáról az érdeklődőknek. Részletek a cikkben.
2024.2.15.
Alvászavarban küzdőknek
Alvászavarban küzdőknek erősen ajánlott megismerkedni a CBD olajokkal
2023.11.25.
A mellciszta felszívódása
Mi segítheti a mellciszta felszívódását? Manapság a mell cisztásodása egyre gyakoribb jelenség a nők körében.
2023.6.17.
A torokfájás természetes gyógymódjai
Télen szinte folyamatosan jelen van az életünkben a torokfájás, amely leggyakrabban a megfázás és az influenza egyik tünete.
2023.1.10.