Plank, az új őrület


Palkó Emese  2016.4.19. 0:39

Hihetetlenül egyszerű, de fantasztikus eredményeket garantáló testgyakorlat! Mindenkinek ajánljuk!

Az úgy kezdődött, hogy keresgéltem egy viszonylag könnyen kivitelezhető és viszonylag kevés nettó időigényű gyakorlatot, amely kifejezetten a hasi izomcsoportokat dolgoztatja meg. Jelentem, a keresés sikerrel zárult!


Sok olvasónk számára biztosan nem ismeretlen a kifejezés: plank, planking. Az plank angol szó magyarul azt jelenti deszka, a kifejezés utal a gyakorlat közben felvett testtartásra. Egy ideje már kis hazánkban is hódít ez az edzéstípus, és őszinte leszek: kezdeti szkepticizmusom a gyakorlattal kapcsolatban elég hamar a semmivé lett. Ma már én is nagy rajongója vagyok a planknek.
(Nem vagyok a híve a félig angol, félig magyar kifejezéseknek, de sajnos szép magyar szavunk nemigen akad erre a mozgásformára.)

De miről is van szó? Mitől olyan egyszerű és nagyszerű ez a gyakorlat?

Az alapja az alkartámasz és a lábujjhegy, ennyi a titok, miközben a fenekünket, a hasizmot, a derekat vízszintesen megfeszítve tartjuk, meghatározott ideig. Gyakorlatilag ennyiből áll ez a hihetetlenül egyszerű, de fantasztikus eredményeket garantáló gyakorlat!
Bárki elkezdheti bármikor, hiszen gyakorlatilag egy egyenes padlóra van szükség a plankhez.


Hogyan építsük fel az edzésprogramot?

A kezdeti szakaszban, elég, ha naponta maximum 30 másodpercig tartjuk ki az alkartámaszban megfeszített pózt. Amire mindenképpen figyeljünk, hogy derekunk, fenekünk, hasizmunk és a hátizmunk összhangban legyen! A titok, abban rejlik, hogy egyenesen kell tartanunk magunkat, miközben feszítjük az izomcsoportokat.

Heti öt, de inkább hat napot mindenképpen szánjunk arra, hogy elvégezzük a gyakorlatot! De egy héten legalább egy pihenőnapot iktassunk be. Amikor érezzük, hogy a 30 másodperc könnyen megy, akkor emelhetünk az időn. Mindenkinek más az erőnléte, máshogy bírja tartani magát, ezért csak annyit emeljünk az időn amennyit biztosan meg is tudunk csinálni. (Én 30 másodperceket szoktam rátenni.)

Ideális esetben hetente-kéthetente emeljünk valamennyit az előzőleg megállapított időn. Nincs megszabva, hogy milyen „csúcsidőt” kell elérni. Addig lehet emelni, amíg jólesik.

Nagyon könnyen beépíthetjük a mindennapokba, ezt a gyakorlatot, ezért is ajánlom mindenkinek! A hatása tényleg nagyon rövid idő alatt nagyon látványossá válik, ám a plank is csak akkor ér valamit, ha szabályosan és fokozatosan végezzük!

Mindenkinek azt ajánlom, kezdje el még ma, mert nyakunkon a bikiniszezon!

Forrás
2.kép: www.mitmozogjak.blogspot



Hozzászólások

@


A rovat további cikkei

Ekcéma, a gyerekkor bőrbetegsége

Dr. Horváth Mária okleveles ápolónő

A kisgyemekes anyukák gyakori témája, hogy a gyermekük ekcémás.

2025.3.17.   


Manuálterápia, a megoldókulcs

PR-cikk

Rejtett blokkok a testedben: hogyan oldja fel őket a manuálterápia? Részletek a cikkben.

2025.2.18.   


Hogyan kezeljük a torokfájást?

Mit jelezhet, mi segíthet, mit tegyünk? Tippek és tanácsok.

2025.2.5.   


3 ok, hogy szép legyen a tartásod

PR-cikk

Tudatos odafigyeléssel és megfelelő mozgásterápiával azonban javítható és fenntartható az egészséges testtartás

2025.1.31.   


Tippek a fokozatos változtatáshoz

Megvonás helyett jutalmazás: legyen szó fogyásról, mozgásról, egészségről, érd el a céljaid úgy, hogy közben még jól is érzed magad!

2025.1.12.   


Pszichológiai segítség

Az élet olykor nehézségekkel és érzelmi kihívásokkal állít szembe, amelyek megoldásához külső segítségre lehet szükség. Mikor érdemes pszichológushoz fordulni, hogyan választhatjuk ki a számunkra megfelelő szakembert?

2025.1.10.   


Őrizzük meg ízületeink egészségét!

A szakértő tippjei arró, hogyan őrizzük meg ízületeink egészségét télen is.

2025.1.2.   


Új év, új szokások

Sajtóhír

Legyen az egészséges és józan önszeretet és az öngondoskodás az újévi fogadalmunk!

2025.1.1.   


Nők és a fizikoterápia

PR-cikk

3 dolog, amivel a nők a leggyakrabban fizikoterápiára járnak, ami az egyik leggyakrabban alkalmazott módszer a mozgásszervi problémák enyhítésére. Különösen a nők körében népszerű.

2024.12.11.   


Miért ferdül el a gerincünk?

PR-cikk

Miért alakul ki a gerincferdülés, és mit tehetünk ellene?

2024.11.21.   


Házi praktikák

Rajczi Viktória

Immunerősítésre és a meghűléses betegségek lerövidítésére.

2024.11.10.    22


Ne pánikoljunk!

Dr. Horváth Mária okleveles ápolónő

Pánikban a viselkedési normákat felülírja a túlélési ösztön, az ember, magatartása teljesen megváltozik. Sokan a hisztériához hasonlítják.

2024.8.21.