A leukémia nem válogat!
Van, amikor az emberből hevesen feltörnek a miértek!
A daganatos megbetegedések száma évről-évre nő. Az onkológiai központokban a várótermek zsúfolásig teltek. Ezt nem könnyű látni, megemészteni. De amikor a páciensek gyermekek, akik még alig éltek, akkor különösen hevesen törnek fel belőlünk a miértek.
Sokszor hallottuk már, de még mindig keveset tudunk róla
Vérrák. A rettegett betegség, ami gyermekek és felnőttek millióit érinti. A csontvelő sejtjei abnormális mértékben elszaporodnak, ezért is nevezik még a jelenséget fehérvérűségnek. A vérképző rendszer központja, mondhatnánk úgy is, hogy a lelke a csontvelő. A vérlemezkék, a vörösvértestek, és a fehérvérsejtek termelődése kapcsolódik hozzá. A vérlemezkék a vér alvadásáért, a vörösvértestek az oxigén szállításáért, míg a fehérvérsejtek a betegségek elleni küzdelemért felelősek. Normál esetben mindig pont annyi vérsejt jön létre, amennyire a szervezetnek szüksége van. Ezzel szemben a leukémiás gyermekek csontvelője olyan fehérvérsejteket gyárt, amik nem fejlődnek ki megfelelően, s gyakorlatilag korlátlan osztódásba kezdenek.
A csontvelőben egy darabig elférnek a tömeget alkotó fehérvérsejtek, de eljön az a pont, amikor kiszabadulnak. Ekkor jelennek meg a
leukémia első észlelhető, diagnosztizálható tünetei. Mivel a vérben alig marad hely az egészséges vérsejteknek, így vérszegénység, vérzékenység és folyamatos fertőzések ütik fel a fejüket.
A betegség több fajtára is bontható. Az akut leukémia során gyorsan fény derül a csontvelő hibás működésére, mert a sejtek szaporodása érzékelhetően tempós. Míg a krónikus variációnál évek is eltelhetnek különösebb tünetek nélkül. Bár a leukémia leggyakrabban a fehérvérsejtek burjánzását jelenti, de egyes esetekben a másik két vérsejt típus érintettsége is meghúzódhat a háttérben.
Mitől alakul ki a leukémia?
Pontos információkkal a tudomány a mai napig nem szolgál a kérdésben. Az bizonyos, hogy genetikai és környezeti indikátorok egyaránt okolhatóak. S ami mind nyilvánvalóbbá válik, hogy a lélek sérülései is elfertőződhetnek, s komoly betegségek képében adhatják tudtul a világnak jelenlétüket.
Az első gyanús tünetek felbukkanását alapos kivizsgálás követi, mert a panaszok nem minden esetben utalnak leukémiára. Így az utánajárás mind fizikai, mind érzelmi, mind lelki téren elengedhetetlen.
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Leküzdhető a fogorvosfóbia
Pszichológusi kanapé a fogorvosnál? Mit tehetünk, ha rettegünk a fogorvosi kezelésektől?
2022.3.15.
A tesztoszteron fontossága
A tesztoszteron az egyik legfontosabb hormon, amire szüksége van a férfiaknak, nőknek egyaránt.
2022.3.7.
Az epilepszia világnapján
Más is kötődik még február 14-éhez, mégpedig az epilepszia világnapja.
2022.2.14.
Gyermekszemészeti magánrendelés
A szem az egyik legfontosabb testrészünk, amivel annyi szép dolgot láthatunk.
2021.11.10.
A nők meghíztak, a férfiak is
A nők meghíztak, a férfiak méginkább elhíztak a pandémia alatt: hét százalékkal emelkedett a túlsúlyosak aránya.
2021.8.29.
Az elektromos hatékonyabb
Ma már számos tanulmány és vizsgálat bizonyítja, hogy az elektromos fogkefe sokkal hatékonyabb, mint mechanikus társa.
2021.7.26.
Bőrgyógyászati magánrendelés
A legnagyobb kiterjedésű szervünk a bőrünk, legfontosabb feladata szervezetünk külső behatásoktól való védelme.
2021.7.6.