Spontán készül az alkotás
Beszélgetés Zokob Anett kavicsfestő művésszel.
Néhány hete egy érdekes riportot találtam egy magazinban egy hétköznapi művészről, egy hétköznapi lányról, aki kavicsművészettel foglalkozik: kavicsokra fest képeket. Először furcsának tűnt, de rájöttem, hogy a kreativitásban egy igazi művész számára nem léteznek határok. Ahogy olvastam a riportot, kezdett egyre jobban megtetszeni.
Ezért kerestem fel kérdéseimmel Zokob Anett kavicsfestő művészt.
A kreativitás határtalan, ez a munkáidból is kiderül, ráadásul olyan dolgokat fedezel fel a természetben, amiket mások meg sem látnak. Honnan jött az ötlet, hogy kavicsokra kezdj el festeni?
A Szigetközben születtem és nevelkedtem. Sok szép emléket őrzök az ottani tájról. Talán a természet iránt érzett megbecsülés és szeretet, valamint a lelkesedésem eredménye, hogy meglátok apró kincseket, amik mellett mások elsétálnak. Nem csak a kavicsokra gondolok, lehet az egy rejtőzködő madárfészek, vagy egy fűben megbújó ritka gomba. A kavicsfestéssel az interneten találkoztam. Ezután más szemmel néztem a kövekre. Egyre több ötletem támadt a különböző formák láttán.
Mikor kezdtél el művészettel foglalkozni? Más művészeti ágban is kipróbáltad magad, vagy csak ebben?
Az első sikerélményem az éneklés területén volt. Általános iskolám kórusában szóló lehetőséget kaptam, versenyeken is képviselhettem iskolámat. Gimnáziumi éveimben egy amatőr színjátszó társulat tagja lettem. Zenés darabokat, musicaleket, operetteket adtunk elő. Komolyan szerettem volna foglalkozni az énekléssel, ezért tovább képeztem magam. Alkalomadtán önálló fellépéseket is vállaltam. Igaz, a pályaválasztásnál a természettudományi területet választottam – környezetkutató diplomát szereztem az Eötvös Loránd Tudományegyetemen –, mégis mindig jelen volt az életemben a művészeti vonal. Tanulmányaim mellett folytattam az éneklést, és ékszereket is készítettem.
A festett kavicsok nagyon ötletesek. Csak hobbiszinten foglalkozol ezzel, vagy vállalkozásban?
Másfél éve foglalkozom festett kavicsok és kavicsfestmények készítésével. Jelenleg csak hobbiszinten, bár egyre több a megrendelésem. A pozitív visszajelzések, kiállítás és játszóházi meghívások megerősítenek terveimben. Például szívesen illusztrálnék meséket a kavicsfestményeimmel.
Mire gondolsz, milyen meséket illusztrálnál, milyen történeteket?
Az illusztráció ötlete akkor fogalmazódott meg bennem, mikor kitaláltam erdei manóimat. Festettem öt kavicsmanót és egy manóházat, majd írtam róluk egy verses történetet.
A manók élete
Erdő mélyén a göcsörtös tölgyfa alatt
egy házikóban éldegél pár fura alak.
Kicsi ház, mosolygós lakók.
Ha szemem nem csal, ők erdei manók.
Szamóca, Csiperke, Bodza, Berkenye és Kökény.
Öt vidám, szorgalmas kis tünemény.
A napsugarakkal kelnek minden áldott reggel.
Harmatcseppeket gyűjtenek, dalolva, jó kedvvel.
Gondozzák a virágokat, hogy bő termés legyen,
a sok arra járó állat bőségesen egyen.
Ismerik az erdő minden rejtett zugát,
tudják, mely növény gyógyít, melyik árt.
Meggyógyítják a rekedt harkályt, a bicegő őzikét,
most is valahol az erdő rendjét őrzik épp.
Ha feléjük jársz, óvatos légy! Mert ha meglátnak,
megriadnak, és mindannyian kővé válnak.
Persze nem csak a mesék világáról festek, készülőben vannak modern színes képeim, melyek különleges lakásdekorációk lehetnek.
Ha valakinek ajándékba készíted, akkor figyelembe veszed az adott egyén személyiségét is, vagy ettől függetlenül alkotod meg a festett kavicsokat?
Sokszor előfordul, hogy egy kavics megihlet. Ilyenkor megfestem, amit belelátok, és csak később talál gazdára. Az ajándékozásnál fontos, hogy személyes legyen. Az érdeklődési kör ismeretében szeretek valami különlegeset kitalálni. Megrendelés esetén is szívesen segítek ötleteimmel. A kész terv alapján megkeresem a megfelelő kavicsot. Nem rajzolok előre, csak nekilátok: spontán készül el az alkotás.
Fotók: Zokob Anett és alkotásai
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Rendhagyó koncertek – rendhagyó közönség
Beszélgetés Patkós Imrével, a Szolnoki Szimfonikus Zenekar szakmai igazgatójával.
2024.11.25.
Fiatalos lendülettel
Villáminterjú Sápszki Attilával, a Kolimusical Színpad társulatvezetőjével.
2024.9.18.
Hallhatóvá a nem láthatót
Élmények az audionarráció segítségével – villáminterjú Őszi Anna Máriával.
2024.9.17.
Segíteni másoknak
Villáminterjú Erdős Viktor Imrével, szeptemberi szolnoki fellépése kapcsán.
2024.9.1.
Közösségért közösen
Interjú Molnár Lajos Milánnal, az Aba-Novák Kulturális Központ igazgatójával.
2024.8.22.
Középpontban a közösség
Beszélgetés Musitzné Pál Renátával, aki korábban látássérülten is önkéntes munkát végzett.
2024.3.4.
„A világ változik, a vers örök”
Riportalanyunk, Zajcsek Norbert, a látássérültekből álló amatőr színtársulat, a Varázsszínpad, tagja volt hét éven át. Az Egyesület rendezvényein általában szavalni szokott.
2024.2.8.
„A helyemen vagyok”
Interjú Kovácsné Mendler Annamáriával, aki klienskoordinátorként dolgozik, s mindezt fehérbottal teszi.
2024.2.2.
Én ilyen vagyok
Az tegnap.ma irodalmi díj egyikét az idén Nagy Erika, a Szlovákiai Magyar Írók Társaság titkára kapta. Ez alkalommal készítettünk vele egy villáminterjút.
2023.12.6.
Soha nem szabad feladni!
Villáminterjú a világhírű magyar vadásszal, vadászíróval, természetvédővel, Hídvégi Bélával, aki több rangos díjat elnyert már tevékenysége elismeréseként.
2023.9.28.