A bizalom meggyógyít
Munkám során az első aranyszabály, amit rögtön meg kellett tanulnom, hogy soha senki munkájában nem szabad megbíznom.
Negatívnak tűnhet ez a kijelentés, mely máris a bizalmatlanságot vetíti előre,
ám, ha belegondolunk: talán nem is annyira. Mivel a munkámban szoftvereket tesztelek, a legkisebb figyelmetlenség vagy egy le nem ellenőrzött kód, egy rosszul kitett operátorjel (kisebb helyett például egy nagyobb) nagyon komoly következményekkel járhat. Szabadlábra került egyének kerülhetnek börtönbe, akár fél óra leforgása alatt, vagy éppen fordítva, bűnözők úszhatják meg a rájuk kiszabott házi őrizetet.
Talán észre sem vesszük, de a bizalom a hétköznapjainkat ugyanúgy behálózza, mint a magánéletünket. Mert megbízunk a postásban, hogy a levelet helyesen kézbesíti. Megbízunk az orvosunkban, hogy a megfelelő gyógyszert írja elő számunkra. Megbízunk a tanárokban, hogy a gyerekeinket felelősséggel nevelik. Megbízunk a szakácsokban, az éttermekben, hogy friss és nem fáradt olajban sütik ki a krumplit. És rábízzuk az életünket a pilótára, hogy biztonságosan repít el bennünket oda, ahova elindultunk.
A bizalom nemcsak természetes elvárás a mindennapi életben. Az élet más területein sokszor heves érzelmeket is maga után vonhat. Megbízunk a férjünkben, hogy munka helyett nem kocsmázni jár. Bizalommal vagyunk a barátaink, családunk iránt...
Minden ember természetes igénye, hogy olyan emberekkel vegye körül magát, akik megbíznak benne, és akikben ő is megbízhat. Ezzel biztonságos jelent és jövőt tudunk teremteni magunknak, s boldog, kiegyensúlyozott életet.
De vajon a mai világban kapunk-e lehetőséget arra, hogy megbízzunk a társainkban? Hiszen lépten-nyomon hazugságokba botlunk, és szinte napi szinten érezzük magunkat becsapva.
A világ dolgaira kétféleképpen nézhetünk. Ítélkezhetünk és vívódhatunk magunkban szakadatlanul, hiszen könnyen találunk problémát az élet szinte valamennyi területén... Ha azonban mindig a negatív dolgokra koncentrálunk, akkor csak ezeket fogjuk magunkhoz vonzani, és meg több kellemetlenség ér majd bennünket.
Azonban bizakodhatunk is a jobb jövőben, végezhetjük a munkánkat odaadással, megbízhatunk a barátainkban, örülhetünk a családunknak, és elfogadhatjuk azt a tényt, hogy az élet minden területe egyformán rejteget számunkra kellemeset meglepetéseket és csalódottságot is.
Bár a világot teljesen megváltoztatni nem tudjuk, a saját boldogságunkat, örömünket, és bizalmunkat mások iránt nem helyettesítheti senki és semmi.
„A gyanú megbetegít, a bizalom meggyógyít.” (Tuvai közmondás)
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Kapaszkodók
Biztos vagyok benne, hogy mindegyikünk maga mögött tudhat kisebb-nagyobb csalódásokat...
2009.7.28.
Korkérdés
– Segíts, kérlek, már tényleg nem értem a nőket! – írta minap az egyik „netes” barátom.
2009.7.24.
Hittem vala…
Bíztam, ó én nagyon bíztam az emberekben, naivan arra gondolva, hogy mindenki jó és becsületes.
2009.7.21.
A rovat további cikkei
Kiben (ne) bízzunk meg?
Vannak emberek, akiket nagyon hamar a bizalmunkba fogadunk, másokat viszont nem.
2009.7.19.
Eljátszott bizalom
Van úgy, hogy az embernek megelőlegezik a bizalmat. Ha aztán csalódást okoz, nem mindig kap még egy esélyt…
2009.7.15.