A magas vérnyomás
Alattomos betegség, eleinte szinte semmilyen tünetet nem okoz, sőt a későbbiekben sem figyelmeztet jellegzetes szimptómákkal.
Gyakran egy véletlen vérnyomásmérés fedezi fel a betegséget. Magas vérnyomásról akkor beszélünk, ha az ember vérnyomása nyugalmi állapotban – és legalább három különböző időpontban – tartósan 165/95 Hgmm felett van. Normális körülmények között a vérnyomás a nap folyamán folyamatosan változik, természetesen a normális értéken belül.
Kétféle magas vérnyomást ismerünk
1.Az ún. esszenciális magas vérnyomást -- (oka ismeretlen) --, melynek kialakulásában a következő tényezők játszhatnak szerepet: örökletes hajlam, stressz, környezeti hatások, helytelen táplálkozás, élvezetei cikkek fogyasztása, mozgáshiány.
2.Az ún. szekunder magas vérnyomást -- (oka valamilyen más betegség) – okozhatnak: vesebetegségek, szív- és érrendszeri betegségek, hormonális és idegrendszeri elváltozások, valamint gyógyszerek mellékhatásai.
A magas vérnyomás közeli rokona a cukorbetegség valamint az elhízás, ezek egymás kialakulását nagyban „támogatják” – ha ezek együttesen is előfordulnak, a betegséget anyagcserezavar tünetegyüttesnek is szokás nevezni.
A magas vérnyomás enyhébb és középsúlyos eseteiben gyakran elegendőek a természetes gyógymódok, melyek a gyógyszeres kezelés mellett is hatékonyak lehetnek.
Táplálkozási javaslatok a magas vérnyomás megelőzéséhez és kezeléséhez
1.Fontos a súlyfelesleg mielőbbi rendezése.
Ebben segítséget nyújthatnak a különböző csökkentett kalóriatartalmú diéták. Az egyénileg legmegfelelőbbet célszerű szakember segítségével kiválasztani (pl.: zöldség-gyümölcs diéták, léböjt, krumplidiéta, stb.)
2.Sószegény étrend.
Kerüljünk mindenféle sózást, a sót helyettesíthetjük természetes fűszerekkel. Segítséget nyújthat Dr.Lützner: Mit egyek böjt után? című könyve. A szervezetben felhalmozódott nátriumot káliumban gazdag ásványvizek, gyógyteák, frissen préselt zöldség és gyümölcslevek, valamint tartósítószert nem tartalmazó biolevek fogyasztásával ellensúlyozzuk.
3.A rostok bevitele.
Nemcsak az emésztést javítja, hanem segít a testsúly rendezésében is.
4.Kerüljük a mértéktelen hús-, és a tartósítószert tartalmazó ételek fogyasztását.
5.Ikatassunk be az étrendünkbe minél több nyers zöldséget!
Fogyasszuk ezeket rendszeresen minden nap. A nyers táplálékhoz nem szokottak ügyeljenek az alapos rágásra (20-szor minden falatot), és az adag fokozatos emelésére – a felfúvódás megelőzése miatt.
6.Ha a kezelőorvosnak nincs ellenjavallata, célszerű hetente egy léböjtnapot beiktatni -- normális vérnyomás mellett is.
(Folytatjuk)
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Ha emelkedik a pumpa…
Rövid sorozatunk befejező része gyakorlati tanácsokat nyújt ahhoz, mire ügyeljünk még, ha magas a vérnyomásunk?
2006.8.2.
A rovat további cikkei
Alvászavarban küzdőknek
Alvászavarban küzdőknek erősen ajánlott megismerkedni a CBD olajokkal
2023.11.25.
A mellciszta felszívódása
Mi segítheti a mellciszta felszívódását? Manapság a mell cisztásodása egyre gyakoribb jelenség a nők körében.
2023.6.17.
A torokfájás természetes gyógymódjai
Télen szinte folyamatosan jelen van az életünkben a torokfájás, amely leggyakrabban a megfázás és az influenza egyik tünete.
2023.1.10.