A torokfájás természetes gyógymódjai


  2023.1.10. 5:45

Télen szinte folyamatosan jelen van az életünkben a torokfájás, amely leggyakrabban a megfázás és az influenza egyik tünete.

De komolyabb esetekben bakteriális fertőzés miatt is kialakulhat. Ilyenkor hajlamosak vagyunk kétségbe esni és azonnal orvoshoz fordulni, hogy antibiotikumot írjon fel. Holott hosszútávon ezzel sokkal több kárt okozunk a szervezetünknek és az immunrendszerünknek, hiszen egy idő után már semmi sem fog megoldást nyújtani a gyógyszereken kívül.


Éppen ezért, mielőtt elhamarkodottan cselekednénk, érdemes körbe nézni a természetes gyógymódok listáján is, ahol nemcsak olcsó, hanem hatásos dolgokat is találhatunk.

Gyömbér, a csodanövény

A gyömbér az egyik legnagyszerűbb gyógyító hatású fűszernövény, amelyet télen kötelező beszerezni. Egyrészt, mert kiváló gyulladáscsökkentő hatása van, másrészt a benne lévő hatóanyagoknak köszönhetően csillapítja a köhögést és a fájdalmat. Nagy mennyiségben tartalmaz A-, C-, és E-vitamint, amelyek hozzájárulnak a szervezet ellenállóképességének megtartásában. Akár nyersen, reszelve, akár teaként fogyasztjuk, hamar jobban leszünk tőle, búcsút mondhatunk a torokgyulladásnak.

Öblögetés sós vízzel

A legolcsóbb és egyben a legjobb gyógymód a már meglévő, és a kialakulóban lévő torokfájásra a napi többszöri öblögetés, méghozzá sós vízzel. Fertőtlenítő hatású, ezért elpusztítja a baktériumokat, illetve fájdalomcsillapítóként is szolgálhat. Egy pohár forró vízben, egy evőkanálnyi sót kell feloldani. Fontos tudnivaló, hogy semmiképp ne nyeljük le! Öblögetésre használhatunk diófalevél teát is torokfájáskor. Vagy a hiperol-tablettából 1 szemet feloldva is jó fertőtlenítő oldatot kapunk ehhez.


Meleg gyógyteák és levesek jótékony hatása

Bármennyire nehéz fájó torokkal inni, elengedhetetlen a megfelelő folyadékbevitel, ugyanis ezzel segíthetjük a szervezetünk gyorsabb regenerálódását. Persze nem mindegy, hogy mit iszunk. A téli időszakban a forró teák és a levesek tudnak a legjobban esni, főleg ha fáj a torkunk és gyengének érezzük magunkat. Nem is csoda, mivel azonnali nyugtató hatásuk van. A fekete, a zöld vagy éppen a fehér tea rengeteg antioxidánst tartalmaz, amelyek az immunrendszer erősítésében, a betegségek legyőzésében és a torok fájdalmak megszüntetésében segítenek. Ha biztosra szeretnénk menni, akkor egy csepp citrom és méz is belekerülhet a teánkba. A régi, jól bevált gyógymódok közül azonban mindenki a nagymama húsos erőlevesére esküszik, amely valljuk be, tényleg hatásosabb még a legerősebb gyógyszernél is. A finom íze mellett, rengeteg tápanyagot és vitamint tartalmaz, amelyeknek hála gyorsabban tudunk gyógyulni.


Amit már a dédmamáink is tudtak a fokhagymáról

Amióta világ a világ, a fokhagyma fogyasztása mindig is javasolt volt. Főleg, amikor megfázásról vagy torokfájdalomról van szó. Nem hiába az egyik alap hozzávaló főzéskor is. Magas szelén tartalmú, illóolajai pedig fontos szerepet játszanak a vírusok legyőzésében. Általában levesként vagy mézben szokás alkalmazni, de magában is lehet fogyasztani, ha úgy érezzük, hogy elkezdett kaparni a torkunk.

Édes, mint a méz

Talán nincs még egy olyan sokoldalú természetes csodaszer, mint a méz, amely antibakteriális és antiszeptikus tulajdonságai miatt nagyszerű a köhögésre. A legjobb, ha lefekvés előtt egy kanállal fogyasztunk belőle, hogy jobban aludjunk és csillapítsuk a kaparó érzést, amely főleg az esti órákban keserítheti meg az életünket. 28-féle aminosav és 12-féle ásványi anyag van benne, így nem csoda, hogy már évszázadokkal ezelőtt felismerték a varázserejét.


Pemetefű

Ha már érezzük a jól ismert égő fájdalmat a torkunkban, akkor az egyik legjobb gyógyír az orvosi pemetefű, hiszen pár óra alatt lelohasztja a torok duzzanatát és csillapítja a köhögést. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem fogyaszthatunk belőle, ha nincs bajunk, sőt! Kapható cukorka és tea formájában is. A pemetefű mellett a köhögéses panaszokra ihatunk kakukkfű teát is.

Ezek mind jól bevált, természetes gyógymódok, de ha úgy érezzük, hogy nagyobb a baj, mint egy meghűlés, vagy magas lázunk van, akkor mindenképp menjünk el orvoshoz és az ő utasításait követve lássunk neki a szervezetünk kikúrálásának.



Hozzászólások

@


A rovat további cikkei

Miért ferdül el a gerincünk?

PR-cikk

Miért alakul ki a gerincferdülés, és mit tehetünk ellene?

2024.11.21.   


Házi praktikák

Rajczi Viktória

Immunerősítésre és a meghűléses betegségek lerövidítésére.

2024.11.10.    22


Ne pánikoljunk!

Dr. Horváth Mária okleveles ápolónő

Pánikban a viselkedési normákat felülírja a túlélési ösztön, az ember, magatartása teljesen megváltozik. Sokan a hisztériához hasonlítják.

2024.8.21.   


Allergia és természetgyógyászat

Dr. Tóth Erzsébet orvos

Minden allergiás reakció az immunrendszer védekező mechanizmusainak túlzott megnyilvánulása.

2024.7.31.    5


Fogamzásgátlás: pro és kontra

Dr. Horváth Mária okleveles ápolónő

Egy nő két dolog miatt képes mindenre: hogy legyen gyermeke, vagy, hogy ne.

2024.7.15.   


Ekcéma, a gyerekkor bőrbetegsége

Dr. Horváth Mária okleveles ápolónő

A kisgyemekes anyukák gyakori témája, hogy a gyermekük ekcémás.

2024.4.10.   


A számítógéphasználat ártalmai

PR-cikk

Betegségek és sérülések, amelyeket a számítógép intenzív használata okozhat. A számítógép rendszeres, napi több órás használata számos betegség kialakulásához vezethet...

2024.3.1.   


Előadás testmozgással

Sajtóhír

A közelmúltban Szolnokon Nagy-Bana Zsanett tartott előadást a demenciáról az érdeklődőknek. Részletek a cikkben.

2024.2.15.   


Alvászavarban küzdőknek

PR-cikk

Alvászavarban küzdőknek erősen ajánlott megismerkedni a CBD olajokkal

2023.11.25.   


A fehérbot világnapja

Sajtóhír

Zsúfolásig megtelt a terem a látássérültek rendezvényén Szolnokon.

2023.10.19.   


Hogy ne fájjon a fejünk!

Dr. Tóth Erzsébet orvos

Tanácsok a fejfájás megelőzéséhez és gyógyításához.

2023.9.11.   


A McKenzie-torna jótékony hatása

PR-cikk

Tapasztalatok és eredmények a hátproblémák kezelésében.

2023.8.14.