Éltető víz
Néhányan azt gondolják, hogy nem lehet belőle eleget inni. Tévedés!
Ha túl sok vizet veszünk magunkhoz, ugyanúgy káros lehet, mint ha túl keveset iszunk.
Naponta legalább 1,5-2 liter folyadékra van szükségünk (ez persze több is lehet, a súlyunktól, az időjárástól és a napi tevékenységtől függően). Ezt az adagot a nap folyamán lehetőleg kis adagokban kell elfogyasztani. Ha rövid idő alatt túl sok vizet (több litert) vennénk magunkhoz, felborulna a szervezet nátriumháztartása. Ez gyakran elő is fordul a maratoni futókkal, ha egyszerre túl sok, ásványi anyagokkal és nyomelemekkel nem gazdagított folyadékot vesznek magukhoz.
Szintén tévhit, hogy a kávé nem számít bele a napi folyadékmennyiségbe, sőt, minden csészét le kell vonni. Van, aki már hozzászokott, hogy egy pohár vizet igyon a kávéhoz, mint az olaszok vagy az osztrákok. Hisz a kávéról azt tartják, hogy folyadékveszteséget okoz. Különféle vizsgálatok bizonyítják, hogy ez a hatás meglehetősen csekély, és a rendszeresen kávét fogyasztóknál a megszokásnak köszönhetően már nem is lép fel. Vagyis csupán ízlés kérdése, hogy iszunk-e vizet kávézás után, vagy nem. Orvosi szempontból ugyanis nem szükséges, állítják a kutatók. A bostoni Harvard School of Public Health tudósai pedig azt állapították meg egy hosszú távú, 150 ezer nő bevonásával végzett vizsgálat keretében, hogy a kávéfogyasztás nem vezet magas vérnyomáshoz. A koffeintartalmú üdítőitalok viszont felviszik a vérnyomást!
A vízivás hozzájárul a fogyáshoz. Egy kicsit igen. Németországi kutatók megfigyelték a csapvíz energia-anyagcserére való hatását, és arra a következtetésre jutottak, hogy naponta 1,5-2 liter csapvíz fogyasztása akár 100 kilokalória mínuszt is jelenthet a test számára. Ezt az úgynevezett termogén effektust viszont a magas ásványianyag-tartalmú víz nem váltja ki. Vagyis aki fogyni szeretne, inkább csapvizet igyon, mint ásványvizet.
Az ásványvíz jobb, mint a csapvíz. Az utóbbi években megemelkedett az ásványvíz-fogyasztás. Pedig nincs rá okunk, hogy mellőzzük a csapvizet, hisz nálunk nagyon jó minőségű az ivóvíz. Egy vizsgálat sem bizonyította, hogy az ásványvíz egészségesebb lenne, mint a csapvíz. Viszont ha ólom-vagy rézcsövön keresztül érkezik hozzánk az ivóvíz, igyunk inkább palackozott vizet, mert a vezetékben szennyeződések kerülhetnek a vízbe. Egyes betegségekben szenvedők számára is jobb választás lehet az ásványvíz – akinek például csontritkulása van, annak érdemes kalciumban gazdag vizet fogyasztania. A sportot űzőknek viszont a nátriumban gazdag ásványvíz ajánlott, hisz izzadáskor sok kálium és nátrium távozik a szervezetből.
Igyunk sokat, ha megfáztunk – segíti a gyógyulást. Így igaz. Sőt, a megelőzésben is szerepe van az elegendő folyadékbevitelnek. Ha keveset iszunk, nagyon gyorsan kiszárad a felső légutak nyálkahártyája. A szokásos „öblítő effektus” kimarad. Kevesebb keletkezik a védelmet jelentő váladékból, és a kórokozók könnyebben bejutnak a szervezetbe. Ezért ne csak nyáron igyunk sokat, hanem influenzajárvány idején is. Alapszabály: megfázás esetén naponta legalább 2 liter folyadék.
A víz enyhíti a fejfájást. Ez tényleg gyakran megfigyelhető. Joseph N. Blau brit neurológus vizsgálatai is azt igazolják, hogy a vízhiány fejfájást vagy migrént válthat ki. A kutató tanácsa: „Fejfájás esetén igyon legalább fél liter csapvizet. Ha vízhiány okozza, fél órán vagy legkésőbb három órán belül elmúlik a fájdalom.” Egy próbát mindenesetre megér.
A frissen facsart narancslé éppen olyan egészséges, mint a gyümölcs. Nem egészen, mivel a gyümölcsléből hiányoznak a gyümölcs bőrében és rostjaiban található ballasztanyagok. Ráadásul egy pohár narancslével viszonylag sok kalóriát veszünk magunkhoz anélkül, hogy beállna a jóllakottság érzése. A narancslé az egészséges összetevők mellett nagyon sok cukrot tartalmaz, és poharanként kb. 100 kalóriájával az üdítőitalokhoz hasonlítható. Röviden: a narancslé elsősorban nem szomjúságoltó, hanem egy cukortartalmú élelem.
Írásunk a Myself cikke alapján készült.
Hozzászólások
A rovat további cikkei
3 ok, hogy szép legyen a tartásod
Tudatos odafigyeléssel és megfelelő mozgásterápiával azonban javítható és fenntartható az egészséges testtartás
2025.1.31.
Tippek a fokozatos változtatáshoz
Megvonás helyett jutalmazás: legyen szó fogyásról, mozgásról, egészségről, érd el a céljaid úgy, hogy közben még jól is érzed magad!
2025.1.12.
Pszichológiai segítség
Az élet olykor nehézségekkel és érzelmi kihívásokkal állít szembe, amelyek megoldásához külső segítségre lehet szükség. Mikor érdemes pszichológushoz fordulni, hogyan választhatjuk ki a számunkra megfelelő szakembert?
2025.1.10.
Őrizzük meg ízületeink egészségét!
A szakértő tippjei arró, hogyan őrizzük meg ízületeink egészségét télen is.
2025.1.2.
Új év, új szokások
Legyen az egészséges és józan önszeretet és az öngondoskodás az újévi fogadalmunk!
2025.1.1.
Nők és a fizikoterápia
3 dolog, amivel a nők a leggyakrabban fizikoterápiára járnak, ami az egyik leggyakrabban alkalmazott módszer a mozgásszervi problémák enyhítésére. Különösen a nők körében népszerű.
2024.12.11.
Ne pánikoljunk!
Pánikban a viselkedési normákat felülírja a túlélési ösztön, az ember, magatartása teljesen megváltozik. Sokan a hisztériához hasonlítják.
2024.8.21.
Allergia és természetgyógyászat
Minden allergiás reakció az immunrendszer védekező mechanizmusainak túlzott megnyilvánulása.
2024.7.31. 5
Fogamzásgátlás: pro és kontra
Egy nő két dolog miatt képes mindenre: hogy legyen gyermeke, vagy, hogy ne.
2024.7.15.
Ekcéma, a gyerekkor bőrbetegsége
A kisgyemekes anyukák gyakori témája, hogy a gyermekük ekcémás.
2024.4.10.