Érthetően a cukorbetegségről


Közlemény  2008.11.26. 11:55

A cukorbetegség, más néven diabétesz, azt jelenti, hogy a vér cukorszintje tartósan megemelkedik.

Egy egészséges ember esetében étkezés előtt 4,5–5,5 mmol/l között mozog ez az érték, azonban étkezést követően sem éri el a 7 mmol/l feletti szintet.

A diabétesznek két fajtáját különböztetjük meg: az 1-es típusú, más néven fiatalkori cukorbetegség, hetek, hónapok alatt alakul ki szembeötlő tünetek kíséretében, mint az erőteljes szomjúságérzet, fokozott éhségérzet, többnyire egyidejű fogyással, valamint levertség, túlzott fáradékonyság. Ebben az esetben a betegséget rendszerint hamar diagnosztizálják és a beteg megfelelő gyógykezelést kap, annak érdekében, hogy életben tartsák.

A cukorbetegek 90 százaléka azonban a 2-es típushoz tartozik, melynek nincsenek látható és fájdalmas tünetei, így akár 10-15 évig is észrevétlen maradhat és csak súlyos szövődmények érkezésével – például rohamos látásromlás vagy a végtagok keringésének romlása – révén kerül napvilágra. Különösen veszélyeztetettek azok, akiknek családjában van cukorbeteg, túlsúllyal él illetve magas a vérnyomása, így nekik fokozottan kellene figyelniük egészségükre. A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának fő okai az egészségtelen táplálkozásban és a rendszeres testmozgás hiányában keresendők.

A cukorbetegség esetében kiemelt szerepet tölt be a megelőzés, mivel a betegség jellegzetessége, hogy kialakulása után nem gyógyítható, kizárólag kezelhető. A már cukorbetegséggel élők is sokat tehetnek életminőségük javításáért: minél többet tud a beteg saját állapotáról és kezelési lehetőségeiről, annál hatékonyabban veheti fel a harcot betegsége ellen. A diagnosztizált cukrosoknak naponta akár többször is javasolt a vércukorszint mérése, hogy szervezetét megfelelő mennyiségben tudja ellátni vércukorszint csökkentővel.

A cukorbetegséggel kapcsolatban számos tévhit él a köztudatban. Ilyen például az a felfogás, hogy kizárólag az 1-es, inzulinnal kezelt diabétesz komoly betegség, míg a diétázó, tablettás kezelés alatt álló betegeknek nem kell fokozottan odafigyelniük egészségükre. Ezt egészíti ki az az elmélet, miszerint a vércukorszint csökkentő tabletta szedése kiváltja a diétát, ami kifejezetten veszélyes, mert a cukrosnak különösen nagy hangsúlyt kell fordítaniuk az étrendjükre, a fehérliszttel készült ételek óvatos fogyasztására.



Hozzászólások

@


A rovat további cikkei

Ekcéma, a gyerekkor bőrbetegsége

Dr. Horváth Mária okleveles ápolónő

A kisgyemekes anyukák gyakori témája, hogy a gyermekük ekcémás.

2025.3.17.   


Manuálterápia, a megoldókulcs

PR-cikk

Rejtett blokkok a testedben: hogyan oldja fel őket a manuálterápia? Részletek a cikkben.

2025.2.18.   


Hogyan kezeljük a torokfájást?

Mit jelezhet, mi segíthet, mit tegyünk? Tippek és tanácsok.

2025.2.5.   


3 ok, hogy szép legyen a tartásod

PR-cikk

Tudatos odafigyeléssel és megfelelő mozgásterápiával azonban javítható és fenntartható az egészséges testtartás

2025.1.31.   


Tippek a fokozatos változtatáshoz

Megvonás helyett jutalmazás: legyen szó fogyásról, mozgásról, egészségről, érd el a céljaid úgy, hogy közben még jól is érzed magad!

2025.1.12.   


Pszichológiai segítség

Az élet olykor nehézségekkel és érzelmi kihívásokkal állít szembe, amelyek megoldásához külső segítségre lehet szükség. Mikor érdemes pszichológushoz fordulni, hogyan választhatjuk ki a számunkra megfelelő szakembert?

2025.1.10.   


Őrizzük meg ízületeink egészségét!

A szakértő tippjei arró, hogyan őrizzük meg ízületeink egészségét télen is.

2025.1.2.   


Új év, új szokások

Sajtóhír

Legyen az egészséges és józan önszeretet és az öngondoskodás az újévi fogadalmunk!

2025.1.1.   


Nők és a fizikoterápia

PR-cikk

3 dolog, amivel a nők a leggyakrabban fizikoterápiára járnak, ami az egyik leggyakrabban alkalmazott módszer a mozgásszervi problémák enyhítésére. Különösen a nők körében népszerű.

2024.12.11.   


Miért ferdül el a gerincünk?

PR-cikk

Miért alakul ki a gerincferdülés, és mit tehetünk ellene?

2024.11.21.   


Házi praktikák

Rajczi Viktória

Immunerősítésre és a meghűléses betegségek lerövidítésére.

2024.11.10.    22


Ne pánikoljunk!

Dr. Horváth Mária okleveles ápolónő

Pánikban a viselkedési normákat felülírja a túlélési ösztön, az ember, magatartása teljesen megváltozik. Sokan a hisztériához hasonlítják.

2024.8.21.