Érthetően a cukorbetegségről


Közlemény  2008.11.26. 11:55

A cukorbetegség, más néven diabétesz, azt jelenti, hogy a vér cukorszintje tartósan megemelkedik.

Egy egészséges ember esetében étkezés előtt 4,5–5,5 mmol/l között mozog ez az érték, azonban étkezést követően sem éri el a 7 mmol/l feletti szintet.

A diabétesznek két fajtáját különböztetjük meg: az 1-es típusú, más néven fiatalkori cukorbetegség, hetek, hónapok alatt alakul ki szembeötlő tünetek kíséretében, mint az erőteljes szomjúságérzet, fokozott éhségérzet, többnyire egyidejű fogyással, valamint levertség, túlzott fáradékonyság. Ebben az esetben a betegséget rendszerint hamar diagnosztizálják és a beteg megfelelő gyógykezelést kap, annak érdekében, hogy életben tartsák.

A cukorbetegek 90 százaléka azonban a 2-es típushoz tartozik, melynek nincsenek látható és fájdalmas tünetei, így akár 10-15 évig is észrevétlen maradhat és csak súlyos szövődmények érkezésével – például rohamos látásromlás vagy a végtagok keringésének romlása – révén kerül napvilágra. Különösen veszélyeztetettek azok, akiknek családjában van cukorbeteg, túlsúllyal él illetve magas a vérnyomása, így nekik fokozottan kellene figyelniük egészségükre. A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának fő okai az egészségtelen táplálkozásban és a rendszeres testmozgás hiányában keresendők.

A cukorbetegség esetében kiemelt szerepet tölt be a megelőzés, mivel a betegség jellegzetessége, hogy kialakulása után nem gyógyítható, kizárólag kezelhető. A már cukorbetegséggel élők is sokat tehetnek életminőségük javításáért: minél többet tud a beteg saját állapotáról és kezelési lehetőségeiről, annál hatékonyabban veheti fel a harcot betegsége ellen. A diagnosztizált cukrosoknak naponta akár többször is javasolt a vércukorszint mérése, hogy szervezetét megfelelő mennyiségben tudja ellátni vércukorszint csökkentővel.

A cukorbetegséggel kapcsolatban számos tévhit él a köztudatban. Ilyen például az a felfogás, hogy kizárólag az 1-es, inzulinnal kezelt diabétesz komoly betegség, míg a diétázó, tablettás kezelés alatt álló betegeknek nem kell fokozottan odafigyelniük egészségükre. Ezt egészíti ki az az elmélet, miszerint a vércukorszint csökkentő tabletta szedése kiváltja a diétát, ami kifejezetten veszélyes, mert a cukrosnak különösen nagy hangsúlyt kell fordítaniuk az étrendjükre, a fehérliszttel készült ételek óvatos fogyasztására.



Hozzászólások

@


A rovat további cikkei

A számítógéphasználat ártalmai

PR-cikk

Betegségek és sérülések, amelyeket a számítógép intenzív használata okozhat. A számítógép rendszeres, napi több órás használata számos betegség kialakulásához vezethet...

2024.3.1.   


Előadás testmozgással

Sajtóhír

A közelmúltban Szolnokon Nagy-Bana Zsanett tartott előadást a demenciáról az érdeklődőknek. Részletek a cikkben.

2024.2.15.   


Alvászavarban küzdőknek

PR-cikk

Alvászavarban küzdőknek erősen ajánlott megismerkedni a CBD olajokkal

2023.11.25.   


A fehérbot világnapja

Sajtóhír

Zsúfolásig megtelt a terem a látássérültek rendezvényén Szolnokon.

2023.10.19.   


Hogy ne fájjon a fejünk!

Dr. Tóth Erzsébet orvos

Tanácsok a fejfájás megelőzéséhez és gyógyításához.

2023.9.11.   


A McKenzie-torna jótékony hatása

PR-cikk

Tapasztalatok és eredmények a hátproblémák kezelésében.

2023.8.14.   


A mellciszta felszívódása

PR-cikk

Mi segítheti a mellciszta felszívódását? Manapság a mell cisztásodása egyre gyakoribb jelenség a nők körében.

2023.6.17.   


A torokfájás természetes gyógymódjai

Télen szinte folyamatosan jelen van az életünkben a torokfájás, amely leggyakrabban a megfázás és az influenza egyik tünete.

2023.1.10.   


Alvászavarok kezelése

Milyen következményei lehetnek a folytonos kialvatlanságnak?

2022.11.30.   


Október az idősek hónapja

Dr. Horváth Mária okleveles ápolónő

Nekik még fontos a személyes kapcsolat, a nagy beszélgetések.

2022.10.26.   


Allergia elleni szemcsepp

PR-cikk

Szemcsepp allergiára – melyiket válasszuk a felhozatalból?

2022.7.27.   


Teherbeesés PCOS-szel

PR-cikk

5 dolog, amire érdemes jobban odafigyelned!

2022.5.19.