Leküzdhető a fogorvosfóbia


  2022.3.15. 17:05

Pszichológusi kanapé a fogorvosnál? Mit tehetünk, ha rettegünk a fogorvosi kezelésektől?

A fogorvostól való félelem ösztönös és természetes reakció, bizonyos mértékig. Azonban ha a félelem elhatalmasodva rettegéssé válik, és a fogorvosi látogatás végsőkig történő halogatásához vezet, annak súlyos egészségügyi következményei lehetnek. A fogorvosfóbia leküzdését segíti a MindentMent fogászati rendelő új, fogászati félelmet feloldó programja.


Egy nemzetközi kutatás szerint a lakosság 36%-a szorong a fogorvosnál, 12%-a pedig extrém mértékű fogorvosi félelemtől szenved. A két leggyakrabban szorongást kiváltó fogászati kezelés a fogfúrás, melytől a felnőttek 30%-a retteg, valamint a helyi érzéstelenítő injekció, melytől 28% fél nagyon.

„Magyarországi adatok nem ismertek, de húszéves tapasztalatunk alapján valóban magas az extrém fogorvosi szorongástól szenvedők száma. A félelem ma a fogászati ellátás igénybevételének legnagyobb akadálya! Minél jobban retteg valaki a fogorvostól, annál jobban halogatja a beavatkozást, egészen odáig, amíg elviselhetetlenné fokozódik a fájdalom. Szeretnénk segíteni az embereknek felszabadulni a félelem nyomása alól” – mondta Aranyi Rita, a MindentMent fogászati rendelő hálózat igazgatója.

Ugyanis a tartósan fennálló fogászati szorongás hatására elmaradó fogászati beavatkozások miatt romlik a fogazat, ami előbb-utóbb íny- és szájüregi megbetegedésekhez, fogvesztéshez vezethet. Romlik a beteg egészsége, életminősége, ami társadalmi hátrányokkal járhat. Veszteségek érhetik kapcsolataiban, nem mer nyíltan kommunikálni, és előfordulhat, hogy a munkában nem jut el olyan pozícióba, amit megérdemelne.

A fogorvosfóbia a fogászati szorongás szélsőséges megnyilvánulása. Olyan, a helyzethez mérten aránytalan, kontrollálhatatlan félelem, ami a szükséges fogászati kezelés elkerülését eredményezi. A fogorvosfóbiában szenvedő páciens nem reagál az észérvekre, nem lehet a hagyományos módon meggyőzni.

A MindentMent fogászat két évtizedes tapasztalataira alapozva egészségügyi pszichológus bevonásával kidolgozott egy fogászati félelem feloldó pszichológiai programot, ami végre a segítség lehetőségét kínálja a páciensek számára. A módszer a 3F nevet kapta, a fogászati félelem feloldása rövidítéseként.

Mivel a szorongás oka egyénileg eltérő, a programba kizárólag egyénileg lehet jelentkezni. A kezelések oldott hangulatú, kellemes találkozások formájában történnek, ahol pszichológus speciálisan kidolgozott kognitív terápiás módszerekkel oldja a páciensek szorongását.

A kezelések a MindentMent fogászat budapesti rendelőjében rendelési időn kívül történnek, így a páciens nem találkozik fogorvossal, nincsenek zavaró hangok és stresszhelyzetek. Az ülések alkalmával a páciens kizárólag a pszichológussal találkozik, nem kerül sor sem fogászati vizsgálatra, sem fogászati kezelésre. Ezeknek akkor jön el az ideje, ha arra a páciens sikeresen felkészült. A tapasztalatok szerint a kóros félelem leküzdéséhez átlagosan 3–5 alkalomra van szükség. Egy találkozó 50 percet vesz igénybe.

„A program végeztével a résztvevő Bátorság oklevelet kap. A kezdeti tapasztalatok nagyon biztatók. A program résztvevői arról számoltak be, hogy a félelem okozta stresszszint kezelhető mértékűre csökkent. És többen már átestek az első önkéntes fogászati szűrővizsgálatukon, ami óriási siker számukra” – számolt be az eredményekről Aranyi Rita.

A programba bárki jelentkezhet a MindentMent fogászat honlapján: https://www.mindentment.hu/fogaszat/felelem-fogorvostol



Hozzászólások

@


A rovat további cikkei

Ekcéma, a gyerekkor bőrbetegsége

Dr. Horváth Mária okleveles ápolónő

A kisgyemekes anyukák gyakori témája, hogy a gyermekük ekcémás.

2025.3.18.  5   


Manuálterápia, a megoldókulcs

PR-cikk

Rejtett blokkok a testedben: hogyan oldja fel őket a manuálterápia? Részletek a cikkben.

2025.2.18.   


Hogyan kezeljük a torokfájást?

Mit jelezhet, mi segíthet, mit tegyünk? Tippek és tanácsok.

2025.2.5.   


3 ok, hogy szép legyen a tartásod

PR-cikk

Tudatos odafigyeléssel és megfelelő mozgásterápiával azonban javítható és fenntartható az egészséges testtartás

2025.1.31.   


Tippek a fokozatos változtatáshoz

Megvonás helyett jutalmazás: legyen szó fogyásról, mozgásról, egészségről, érd el a céljaid úgy, hogy közben még jól is érzed magad!

2025.1.12.   


Pszichológiai segítség

Az élet olykor nehézségekkel és érzelmi kihívásokkal állít szembe, amelyek megoldásához külső segítségre lehet szükség. Mikor érdemes pszichológushoz fordulni, hogyan választhatjuk ki a számunkra megfelelő szakembert?

2025.1.10.   


Őrizzük meg ízületeink egészségét!

A szakértő tippjei arró, hogyan őrizzük meg ízületeink egészségét télen is.

2025.1.2.   


Új év, új szokások

Sajtóhír

Legyen az egészséges és józan önszeretet és az öngondoskodás az újévi fogadalmunk!

2025.1.1.   


Nők és a fizikoterápia

PR-cikk

3 dolog, amivel a nők a leggyakrabban fizikoterápiára járnak, ami az egyik leggyakrabban alkalmazott módszer a mozgásszervi problémák enyhítésére. Különösen a nők körében népszerű.

2024.12.11.   


Miért ferdül el a gerincünk?

PR-cikk

Miért alakul ki a gerincferdülés, és mit tehetünk ellene?

2024.11.21.   


Házi praktikák

Rajczi Viktória

Immunerősítésre és a meghűléses betegségek lerövidítésére.

2024.11.10.    22


Ne pánikoljunk!

Dr. Horváth Mária okleveles ápolónő

Pánikban a viselkedési normákat felülírja a túlélési ösztön, az ember, magatartása teljesen megváltozik. Sokan a hisztériához hasonlítják.

2024.8.21.