Orvosságok és mellékhatásaik (2)


Dr. Tóth Erzsébet orvos  2016.6.29. 0:57

Folytassuk a sort a gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító ibuprofen tartalmú gyógyszerekkel!

Rengeteg néven van forgalomban, ezért ügyeljünk, ha fájdalomcsillapítót veszünk be, vagy azt írnak fel. A gyógyszer indikációi között különböző mozgásszervi fájdalmak vannak felsorolva, melyekre a szert használhatjuk.

De nézzük az ellenjavallatokat!

Az természetes, hogy a gyógyszerre és kísérőanyagaira való allergiánál nem használjuk. De tilos a használata szalicilsav-allergia esetében is (acilpirin), vagy, ha más hasonló orvosság előzőleg már asztmát, kiütést váltott ki. Tilos használni minden gyomor- és nyombélfekélyre kezelt betegnek, véralvadási problémáknál, vagy véralvadást gátló gyógyszerek szedésénél, vérképzési problémáknál (vérszegénység), valamint súlyosabb szívgyengeségnél. Sajnos, ettől sokkal szerteágazóbbak a szer más gyógyszerekkel való kölcsönhatásai. A betegek nem tulajdonítanak annak figyelmet, hogy minden vérnyomásos és szívbetegségnél nagy óvatossággal kell eljárni, ugyanis az ibuprofen visszatartja a vizet, így negatívan befolyásolhatja ezeknek a gyógyszereknek a hatását.


Gyakran előfordul, hogy a beteg modern szelektív cyklooxigenáz-2 blokkolót kap a szakorvostól a mozgásszervi fájdalmaira. A beteg úgy érzi, hogy az ibuprofen jobb volt, ezért mindkettőt használja. Egyiket előírásra, a másikat megvásárolja a gyógyszertárban. Pedig a kétfajta gyulladáscsökkentő-fájdalomcsillapító együttes használata tilos! Továbbá tilos a szert együtt használni a vérhígítókkal, mert együttesen megnövelik a vérzésidőt, valamint a barbiturátokkal, baclofennel, metothrexáttal, digoxinnal. Csökkenti a vérnyomásgyógyszerek és vizelethajtók hatását, valamint a kálium visszatartó vizelethajtók használatakor megnő a magas káliumszint veszélye, mely a szívműködést és szívritmust negatívan befolyásolhatja.

Van olyan gyógyszer, mellyel együttesen adagolva súlyos vesekárosodást idézhetünk elő magunknak. A gyógyszerhez csomagolt használati utasítás külön figyelmezteti az idősebb betegeket, akiknél a gyógyszer mellékhatásai felerősödve jelentkezhetnek. Például felhívja a figyelmet a gyomorvérzések súlyosságára. A gyógyszer hatására mindenféle előjel nélkül súlyos gyomorvérzés jelentkezhet. Továbbá az idősebb szív- és érrendszeri betegeknél, főleg hosszabb és rendszeres szedésnél, megnő a trombózisveszély, az infarktus és agyi katasztrófák rizikója. Különös odafigyelést igényelnek a vese- és májbetegek, asztmások, néhány bőrbetegségben szenvedők. Az információs lap az idősekkel összefüggésben felhívja a figyelmet az esetleges agyvelőgyulladás előfordulására is a gyógyszer használata mellett. A gyógyszerszedést azonnal abba kell hagyni, ha a beteg látásromlást érzékel, megemelkednek a máj vagy vesefunkciók mutatói a vérben.


Megjegyzem, ha a beteg nem hívja fel az orvos figyelmét, az orvos nem tudja, hogy páciense milyen gyógyszert vásárolt meg a patikában. Ritkán súlyos bőrbetegségek megjelenése is a gyógyszerhez köthető.

Összességében elmondhatjuk, hogy a szer használatakor fellépő mellékhatások leggyakrabban a gyógyszerszedés kezdetén jelentkeznek. Való igaz, hogy a hosszantartó, rendszeres és nagyobb adagok szintén megnövelik a mellékhatások és összeférhetetlenségek rizikóját. Az orvosság növeli a terhesség idején a vesztés kockázatát, és az baba fejlődési rendellenességeinek valószínűségét, főleg a született szívhibák valószínűségét. A nők számára, akik gyermeket terveznek, tilos az ibuprofen tartalmú gyógyszerek szedése. Továbbá a szer az anyatejbe is átjuthat, ezért szoptatós anyukák sem szedhetik.

A gyógyszer mellékhatásai közül a leggyakrabban az emésztőrendszeri problémák jelentkeznek: hányás, hányinger, égetés, hasmenés, székrekedés, felfúvódás, gyomorszáji fájdalom. Az ilyen problémáknál az orvosságot ki kell hagyni. Mindkét fájdalomcsillapítóra érvényes, hogy hosszas és magas adagokban való szedés következtében nemcsak elveszti a fájdalomcsillapító hatását, hanem maga a fájdalomcsillapító is fájdalmat okoz.

Az elkövetkezőkben más gyakori és vény nélkül kapható gyógyszer hatásaival és mellékhatásaival foglalkozom. Addig is javaslom, hogy nézzék át a gyógyszeres fiókjaikat, melyik gyógyszerük paracetamol vagy ibuprofen tartalmú.

(Folytatjuk)



Hozzászólások

@


Kapcsolódó cikkek

Orvosságok és mellékhatásaik (3)

Dr. Tóth Erzsébet orvos

Sorozatunk következő részében a vérzsírcsökkentő orvosságokról és azok kölcsön- valamint mellékhatásaival foglalkozunk.

2016.10.4.    5


Orvosságok és mellékhatásaik (1)

Dr. Tóth Erzsébet orvos

Megcáfolhatatlan tény, hogy az orvosságok hatalmas változást hoztak életünkbe. Ha például fáj valamink, gyógyszer segítségével rövid időn belül megszabadulhatunk a fájdalomtól. (Bevezető rész)

2016.6.16.  10    5

A rovat további cikkei

Ekcéma, a gyerekkor bőrbetegsége

Dr. Horváth Mária okleveles ápolónő

A kisgyemekes anyukák gyakori témája, hogy a gyermekük ekcémás.

2024.4.10.   


A számítógéphasználat ártalmai

PR-cikk

Betegségek és sérülések, amelyeket a számítógép intenzív használata okozhat. A számítógép rendszeres, napi több órás használata számos betegség kialakulásához vezethet...

2024.3.1.   


Előadás testmozgással

Sajtóhír

A közelmúltban Szolnokon Nagy-Bana Zsanett tartott előadást a demenciáról az érdeklődőknek. Részletek a cikkben.

2024.2.15.   


Alvászavarban küzdőknek

PR-cikk

Alvászavarban küzdőknek erősen ajánlott megismerkedni a CBD olajokkal

2023.11.25.   


A fehérbot világnapja

Sajtóhír

Zsúfolásig megtelt a terem a látássérültek rendezvényén Szolnokon.

2023.10.19.   


Hogy ne fájjon a fejünk!

Dr. Tóth Erzsébet orvos

Tanácsok a fejfájás megelőzéséhez és gyógyításához.

2023.9.11.   


A McKenzie-torna jótékony hatása

PR-cikk

Tapasztalatok és eredmények a hátproblémák kezelésében.

2023.8.14.   


A mellciszta felszívódása

PR-cikk

Mi segítheti a mellciszta felszívódását? Manapság a mell cisztásodása egyre gyakoribb jelenség a nők körében.

2023.6.17.   


A torokfájás természetes gyógymódjai

Télen szinte folyamatosan jelen van az életünkben a torokfájás, amely leggyakrabban a megfázás és az influenza egyik tünete.

2023.1.10.   


Alvászavarok kezelése

Milyen következményei lehetnek a folytonos kialvatlanságnak?

2022.11.30.