Teherbeesés PCOS-szel


PR-cikk  2022.5.19. 13:32

5 dolog, amire érdemes jobban odafigyelned!

Mindig is arra vágytál, hogy édesanya lehess? Kislánykorodban még egyedül, felnőttként pedig már a szerelmeddel kezdtétek el megtervezni, milyen nemű és hány gyermeketek lesz, hogy fogják hívni őket, és főleg: hogy mikor szeretnétek, hogy megérkezzenek. Úgy gondoltátok, minden simán megy majd – ám nemrég kiderült, hogy PCOS-od van. Érthető, ha most nagyon izgulsz, ez milyen hatással lesz a termékenységedre, és össze is vagy kicsit zavarodva. Cikkünkben összeszedtük, mikre érdemes odafigyelned, hogy megfoganjon a baba, akire vártok!


Mi is az a PCOS, és hogyan befolyásolhatja a termékenységet?

A PCOS a policisztás ovárium szindróma rövidítése, amely azt jelenti, hogy az egyik (vagy akár mindkét) petefészkedben több, kis ciszta található. Ezt a legjobban egy nőgyógyászati vizsgálat röntgenképe tudja kimutatni, azonban jóval több egy nőgyógyászati problémánál. Ugyanis nemcsak menstruációs zavarokkal és néhány cisztával jár, hanem a női hormonrendszer felborulását, sajnos akár magát a meddőséget is okozhatja. A meddőség esélyét fokozza, ha az illető inzulinrezisztens – ám a jó hír az, hogy csakis akkor, ha nem kezelik! Az időben történő kezeléssel, valamint immunrendszerünk megtámogatásával már a PCOS terhesség mellett sem reménytelen állapot.

Honnan tudhatod, hogy neked is az van-e?

Biztosat csak az endokrinológusod vagy a nőgyógyászod mondhat, így önmagadat nem érdemes előre „diagnosztizálni”. Ám ha az alábbiak közül tapasztalod valamelyik tünetet, még a várható teherbeesésed előtt keress fel egy belgyógyász szakorvost:

● hirtelen hajhullás, nagymértékű szőrnövekedés az arcodon, hasadon, karodon vagy a mellbimbóid körül
● huzamosabb ideje rendszertelen (kevesebb, mint 22 vagy több, mint 35 napos), esetleg elmaradó menstruációs ciklus
● szürkésbarna színű vagy zsíros, pattanásos bőr (pedig már túl vagy a kamaszkorodon)
● ha túlsúllyal vagy elhízással küzdesz
● ha már többször is próbálkoztatok pároddal, de nem sikerült a fogantatás!

Különösen az utóbbi esetben fontos, hogy kivizsgáltasd magad: a nehezített teherbeesés mögött ugyanis állhat inzulinrezisztencia, cukorbetegség, pajzsmirigyprobléma vagy a prolaktin hormon túltermelődése is. Ezek mindegyike orvosi kezelést igényel!

5 dolog, amire fontos ilyenkor jobban odafigyelned

Bár a PCOS valóban egy nehezítő körülmény, ne hidd, hogy a helyzeted teljesen reménytelen! Egy kicsivel több odafigyeléssel az életmódodra növelheted a baba megfoganásának valószínűségét.

1. A PCOS kezelésére
Fontos, hogy mihamarabb biztos diagnózist kapj, és meginduljon a kezelés. Ez történhet gyógyszeresen, táplálékkiegészítőkkel, de teljesen gyógyszermentesen, egy speciális diéta segítségével is – ennek megállapításában az endokrinológusod az illetékes.

2. Az étrendedre
Amennyiben az orvosod diétát ír elő, az sokban hasonlít majd a cukorbetegek diétájához. Rendszeresebben kell majd étkezned, mint eddig, a szénhidrátokból pedig csak megszabott mennyiséget ehetsz, míg bizonyos ételeket valószínűleg kerülnöd kell majd. A hiányzó ásványi anyagok (pl. D-vitamin, mio-inozitol vagy folsav) pótlására pedig kaphatsz táplálékkiegészítőket, hogy minél hamarabb helyreálljon a belső egyensúlyod.

3. Arra, hogy eleget mozogj
Ha eddig még nem tetted volna, iktasd be a rendszeres mozgást a hétköznapjaidba! Viszont, ahogy a PCOS diétát igényel, úgy az alatta történő mozgás is szakembert. Keress egy olyan edzőt, akinek van már tapasztalata a PCOS-okkal történő edzésben!

4. A stressz minimalizálására
Nemcsak a babavárás alatt, hanem már előtte is fontos az érzelmileg kiegyensúlyozott életmód. Könnyű ezt mondani, gondolhatod, ha épp nemrég tudtad meg, hogy PCOS-od van. Ám a diagnózisodat a legjobb, ha úgy kezeled, mint a gyógyulásod felé tett legelső lépést: most már legalább tudsz a problémáról. Innenstől pedig a legfontosabb, hogy bízz a kezelésedben, és a magad részéről mindent megtegyél, hogy az sikeres legyen.
Ha ez a sok változás mentálisan kimerítene, könnyíts a lelkeden azzal, hogy kiírod/kimozgod magadból a felgyülemlett stresszt, jógázol vagy meditálsz. A legfontosabb, hogy újra jól tudd érezni magad a bőrödben. Ha Benned a körülményekhez képest minden rendben, azzal már félig elő is készítetted a baba megfoganásához megfelelő terepet.

5. Ha pedig sikerül teherbe esned…
…akkor már „csak” annyi a dolgod, hogy eljársz rendszeresen az orvosaid által megszabott kivizsgálásokra, nem hagyod abba rendszeres, mérsékelt testmozgást és minél nagyobb nyugalmat biztosítasz magad és magzatod számára. Ezeken a vizsgálatokon az esetleges hiányállapotokat (pl. vas, C-és D-vitamin, stb.), a pajzsmirigyet és az esetlegesen kialakuló inzulinrezisztenciát figyeli majd az orvosod, hogy babádnak is, neked is rendben legyen minden értéked a terhesség lefolyása alatt.



Hozzászólások

@


A rovat további cikkei

Házi praktikák

Rajczi Viktória

Immunerősítésre és a meghűléses betegségek lerövidítésére.

2024.11.10.    22


Ne pánikoljunk!

Dr. Horváth Mária okleveles ápolónő

Pánikban a viselkedési normákat felülírja a túlélési ösztön, az ember, magatartása teljesen megváltozik. Sokan a hisztériához hasonlítják.

2024.8.21.   


Allergia és természetgyógyászat

Dr. Tóth Erzsébet orvos

Minden allergiás reakció az immunrendszer védekező mechanizmusainak túlzott megnyilvánulása.

2024.7.31.    5


Fogamzásgátlás: pro és kontra

Dr. Horváth Mária okleveles ápolónő

Egy nő két dolog miatt képes mindenre: hogy legyen gyermeke, vagy, hogy ne.

2024.7.15.   


Ekcéma, a gyerekkor bőrbetegsége

Dr. Horváth Mária okleveles ápolónő

A kisgyemekes anyukák gyakori témája, hogy a gyermekük ekcémás.

2024.4.10.   


A számítógéphasználat ártalmai

PR-cikk

Betegségek és sérülések, amelyeket a számítógép intenzív használata okozhat. A számítógép rendszeres, napi több órás használata számos betegség kialakulásához vezethet...

2024.3.1.   


Előadás testmozgással

Sajtóhír

A közelmúltban Szolnokon Nagy-Bana Zsanett tartott előadást a demenciáról az érdeklődőknek. Részletek a cikkben.

2024.2.15.   


Alvászavarban küzdőknek

PR-cikk

Alvászavarban küzdőknek erősen ajánlott megismerkedni a CBD olajokkal

2023.11.25.   


A fehérbot világnapja

Sajtóhír

Zsúfolásig megtelt a terem a látássérültek rendezvényén Szolnokon.

2023.10.19.   


Hogy ne fájjon a fejünk!

Dr. Tóth Erzsébet orvos

Tanácsok a fejfájás megelőzéséhez és gyógyításához.

2023.9.11.   


A McKenzie-torna jótékony hatása

PR-cikk

Tapasztalatok és eredmények a hátproblémák kezelésében.

2023.8.14.   


A mellciszta felszívódása

PR-cikk

Mi segítheti a mellciszta felszívódását? Manapság a mell cisztásodása egyre gyakoribb jelenség a nők körében.

2023.6.17.