Sárvári Anna
Milyen volt...? Vajon a valóságban milyen volt Anna szőkesége, szeme színe és hangja csengése?
Valójában ki volt Sárvári Anna színésznő?
Nem a felesége, hanem a múzsája Juhász Gyula nyugatos költőnknek. Anna nem tudta őt szeretni. Nem is sejtette, hogy szebbnél szebb szerelmes versek íródnak hozzá. Mikor ezt a költő halála után megtudta, úgy érezte, a versek csak egy elképzelt, szőke hajú és kék szemű ideálnak szólnak. Nem pedig a hús-vér, valódi nőnek. A félénk és gyáva költő sosem merte nyíltan bevallani Anna iránt érzett szerelmét, csak némán csodálta őt.
A beteljesületlen szerelem reménykedését sokszor felváltotta a boldogtalanság, mégsem tudta Annát elfelejteni. Mégsem gondolt más asszonyokra, mégsem foglalta más nők nevét szerelmes verseibe.
Ki lehetett az az Anna, aki ilyen nagy hatással volt a költőre?
Sárvári Anna Dunaföldváron született 1887-ben. Huszonegy éves volt, mikor Juhász Gyula megpillantotta őt. Nagytermetű, erős alkatú, molett nő volt. Éppen megtestesítette Juhász Gyula számára álmai asszonyát: szőke volt, és nagydarab. Persze a szerelmes rajongás megszépítette Annát a költő szemében.
Juhász Gyula 1908-ban már fél éve élt Nagyváradon a színház bűvkörében, mikor megpillantotta a színésznőt, és halálosan beleszeretett. Ettől kezdve a nézőtér egyik eldugott helyéről figyelte a próbákat, de sohasem merészkedett addig, hogy személyesen is beszéljen a színésznővel. A színházi előadás végeztével eltűnt. Anna ablaka elé sietett, ahol hajnalig virrasztott, leste Annát, mialatt a színésznő színházi társaságával jókedvűen szórakozott.
Költőnk nem hatott ilyen nagy mértékben Annára. Épp ellenkezőleg: Anna inkább félt ettől a szőrös, szomorú szívű és bánatos tekintetű, érzelmileg labilis férfitól.
A jelentéktelen vidéki színésznő neve mégis olyan szerelem kapcsán maradt fenn az utókor számára, amit önmaga nem tudott értékelni. A sors fintora, hogy halálos ágya mellett, a földön Juhász Gyula verseskötete feküdt, kinyitva a költő dedikációjával: „Annának örök szerelemmel, Juhász Gyula”.>/I>
Talán mondhatjuk, egyikük hibája sem volt az, hogy ez a szerelem nem teljesülhetett be. Anna igazából nem az a nő volt, aki méltó lett volna a költő magasztos szerelmére. A Nőt, a halhatatlan és örök Szerelmet jelentette a költő számára. Annak a költőnek, aki nem volt alkalmas a boldog szerelemre, de halhatatlan énekese lett a férfi örök, nő utáni vágyának.
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Csajághy Laura
Vajon ki volt az a lány, aki merengésével rabul ejtette Vörösmarty Mihály szívét?
2013.10.15. 10
Gyarmati Fanni
Vajon ki az az asszony, akihez a 20. század leggyalázatosabb éveiben a magyar hitvesi líra legszebb gyöngyszemeit írták?
2013.5.16.
Ilona
Csupa I, csupa L, csupa O, csupa N, csupa A. Ilona. Harmos Ilona. Kosztolányi Dezső múzsája, társa és felesége.
2013.5.3.
A rovat további cikkei
Kossuth Zsuzsanna
Kossuth Lajos húga, az 1848−49-es szabadságharc idején a tábori kórházak kinevezett főápolója.
2017.3.14. 53
Bányai Júlia
Bányai Júlia az 1848−49-es szabadságharc legismertebb női katonáinak sorába tartozik.
2017.3.7. 10
De Gerando Antonina
Ha valakinek az édesapja Auguste de Gérando*, nagynénje Teleki Blanka, nagy-nagynénje pedig Brunszvik Teréz, milyen jövő és pálya várhat rá?
2017.3.7. 18
Pulszky Polixéna
Életében nagy hangsúlyt fektetett a női nevelésre, munkaképesítésre és a tanítónők ügyére
2014.6.17.
Zsolnay Júlia
A porcelánjáról híres pécsi gyár tette elsősorban ismertté a Zsolnay nevet.
2014.5.20.