Téli bőrproblémák
Hogyan lehet télen is puha és egészséges a bőrünk? Mi mindenre figyeljünk? Krémek, vitaminok, kezelések. Tippek és tanácsok.
Mi történik ilyenkor a bőrünkkel?
Már javában tart a téli időszak, ami néha ugyan tartogat enyhébb napokat, de elsősorban nyirkos, hideg és száraz idővel tud szolgálni. Ilyenkor nemcsak a szervezetünk lesz érzékenyebb a szélsőséges éghajlat miatt, hanem a bőrünk is: húzódik, szárad, kipirosodik. Ezért is igyekeznek a szüleink és a nagyszüleink már gyerekkorunkban nagy gondot fordítani arra, hogy ilyenkor az átlagosnál is jobban figyeljünk a bőrünk egészségére és ápolására. De emlékszünk még, hogy mit kell tennünk ezért?
A téli hónapokban a hideg kinti és a benti meleg levegő igencsak kikezdi a bőrünket. Így nem meglepő, hogy vízhiányos lesz vagy éppen a folyamatos hőingadozás hatására hámlani kezd és kirepedezik. Ilyenkor még azoknak a bőre is sokat tud változni negatív irányba, akik napi szinten hidratálják, ugyanis a hideg beköszöntével teljesen más hatóanyagokra lesz szüksége a bőrünknek. A hideg – ahogy azt már fentebb említettük – pirosságot, húzódást tud előidézni a bőrünket illetően, míg a nagy hőmérséklet-különbségektől érzékennyé is válhat.
Mit tehetünk a bőrünk egészségéért?
Nem évszakfüggő, de tény és való, hogy télen fokozottan kell figyelni a hidratálásra és a megfelelő összetevőket tartalmazó termékek kiválasztására. Természetesen a hidratálás mellett más dolgokat is célszerű szem előtt tartani, ha a téli bőrápolásról beszélünk.
Zsírosabb krémek
Attól, hogy egy arckrém gazdagabb állagú, még nem feltétlen kell attól tartani, hogy pattanásokat okozhat. A téli hónapokban, ha kombinált vagy zsíros a bőrünk, akkor is válasszunk olyan arckrémet, illetve testápolót, amelyek mandulaolajat, omega-3-at tartalmazó halolajat, aloe verát, rózsavizet vagy éppen rizskivonatot tartalmaznak. Ezek az összetevők ugyanis mélyen és hatékonyan hidratálják a legszárazabb bőrt is.
Vitaminok
A napi 2-3 liter víz elfogyasztásával kombinálva az ilyenkor fontos vitaminok pótlására is helyezzünk nagy hangsúlyt. Az A-, C- és E-vitaminok étrend-kiegészítőként való alkalmazása mellett az omega-3 zsírsavak is nagyon fontosak. Omega-3 jelentős mennyiségben leginkább a tengeri halakban található. Itthon ehhez a busa zsírjából és az olajos magvakból – dió, mandula, lenmag –juthatunk legkönnyebben hozzá. Érdemes hetente 200-300 gramm omega3-at.
tartalmazó táplálékot fogyasztani, ezzel is támogatva a bőr védelmét télen.
Együk szépre magunkat!
„Az vagy, amit megeszel” – tartja a mondás. Ezt pedig orvosok és bőrgyógyászok is alátámasztották már. A bőr egészséges állapotához tehát az étrendünk is nagyban hozzájárul. Az omega-3 zsírsavakban gazdag halak mellett együnk sok hüvelyes zöldséget, illetve olyan lédús gyümölcsöket, mint a narancs, a mandarin és az alma. Kerüljük az alkoholt, amelyről köztudott, hogy elvonja a vizet a szervezettől – ezáltal a bőrtől is –, valamint redukáljuk a cukros és szénhidrátot tartalmazó élelmiszereket, italokat is.
Megfelelő tisztítás
Bizony-bizony télen is lehet izzadni. A nagy hőmérséklet-ingadozás – vagyis a hidegből a melegbe és vissza való járkálás – miatt a sapka és a meleg ruha alatt gyorsan befülledhet a bőrünk. Ezért lehetőleg alapozó helyett színezett hidratálót használjunk és figyeljünk oda a reggeli, illetve esti alapos arctisztításra. Az arctej után használjunk micellás vizet, majd egy géles állagú tisztítót, végül, ha szárazra töröltük a bőrünket, tegyünk fel hidratálót!
Télen is figyeljünk a fényvédelemre!
Ha a Napot alig látjuk, akkor is védenünk kell az UV-sugárzástól a bőrünket. A pár perces kinti tartózkodáshoz elég a 15 vagy 20 faktoros fényvédő, de síeléshez válasszunk minél magasabb faktorszámút!
Természetesen mindenkinek más típusú bőre van és máshogy reagál bizonyos termékekre, módszerekre – és persze a változó időjárási viszonyokra is. Éppen ezért próbáljuk meg mi magunk kitapasztalni, mivel tudunk tenni bőrünkért a téli hónapokban!
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Otthoni fürdőzés
A fürdés egyidős az emberiséggel, kapcsolódik az emberi kultúra mindennapjaihoz.
2024.12.14. 1 11
Szőrtelenítés otthon
A Braun IPL 7 okos szőrtelenítője forradalmasítja az otthoni kezeléseket.
2024.10.30.
4 alapszabály hajunk védelmében
Hogyan őrizhetjük meg nyáron is hajunk szépségét? Minden évszakban szükséges a megfelelő ápolás. Tippjeink a cikkben!
2024.8.7.
A napozás tökéletes kellékei
Remek receptek alapján akár magunk is készíthetünk nagyszerű házi naptejet.
2024.7.18. 11
Nyári frissesség
A forró nyári napokon a testápolásban az üde, friss termékekért nyúlunk szívesebben.
2024.7.12. 3
7 szépségtipp csajos estékre
Egy ilyen együtt töltött este arra is remek lehetőséget kínál, hogy megosszuk egymással a kedvenc szépségápolási trükkjeinket.
2024.7.11.
A tökéletes nyári alapozó
A nyári hőség nemcsak a vízfogyasztásunk mennyiségére, hanem külsőnk állapotára is hatással van.
2024.6.27.
A szemkörnyéki ráncok megelőzése
Ahogy az idő méltóságteljesen kibontakozik, a szemünk körüli finom bőr lesz az a vászon, amelyre az öregedés vonásait festi.
2024.2.2.
A haj tisztántartása
Fokozódó hajhullás, lelapuló haj és kellemetlen szagok: hajunk számára nem várt kellemetlenségeket tartogat a hűvösebb, őszi idő.
2023.10.24.
Hogyan válasszunk szempillaspirált? 2.
Hogyan spirálozzunk úgy, mint a profik? A legjobb hatás elérésének titkai mesterkurzusunk keretében.
2023.9.5.
Hogyan válasszunk szempillaspirált? 1.
Hogyan választhatjuk ki a számunkra legjobb szempillaspirált? A legjobb hatás elérésének titkai mesterkurzusunk keretében.
2023.8.31.
A női kesztyű
A női kesztyűk nemcsak az elegancia és a stílus szimbólumai, hanem egyenesen a kéz kifinomultságának megtestesítői.
2023.8.17.