Fronthatások


Faar Ida  2013.9.6. 3:36

„Olyan, vagy mint az időjárás!” – szokták mondani, ha valaki csapongó szélsőségességgel viselkedik.

De milyen is az időjárás? Szeszélyes, kiszámíthatatlan, változékony, ami bizony megterheli valamennyiünk szervezetét.

Frontérzékenység – sajnos egyre többen érzékeljük e kellemetlen jelenséget, amely az időjárás-változásokkal szembeni túlérzékenységet jelenti. A front olyan légköri képződmény, amely ellentétes fizikai tulajdonságokkal rendelkező légtömegek találkozási pontjánál alakul ki. A hőmérséklet, a páratartalom, a légnyomás, a légmozgás változásai mindenkire hatnak, mert ezek a változások a frontátvonulások idején hirtelen mennek végbe. Van, aki szerencsés és alig veszi észre a fronthatásokat, míg másoknál előhozza vagy felerősíti a panaszokat. Az, hogy kire milyen mértékben hat nagyban összefügg az adott személy fizikai és egészségi állapotával, korával, nemével (általában a nők érzékenyebbek ebből a szempontból).

Hidegfront esetén hideg levegő ékelődik be a meleg levegőbe, a levegő hőmérséklete és páratartalma csökken, míg a légnyomás emelkedik.
A tünetek a front átvonulása után: megnő a reakcióidő, nő a balesetveszély, növekszik a koraszülések száma; álmosság, fejfájás, hányinger, lassuló gondolkodás, jelentkezik, szédülést, kábultságot érzünk, csökken a vérnyomás és a vércukorszint, előfordulhat ájulás, asztmatikus tünetekkel járhat és a görcshajlam növekedése jellemzi.

Melegfront akkor alakul ki, amikor a meleg légtömeg a hideg légtömeg fölé siklik a légköri határfelületen. Nő a levegő hőmérséklete és páratartalma, süllyed a légnyomás – mindez nagymértékben befolyásolja az idegrendszer működését.
Ennek tünetei, amelyek jelentkezhetnek már a front átvonulása előtt 1-2 órával is: ingerlékenység, zaj és fényérzékenység, csökkenő teljesítőképesség, fáradékonyság, fokozódó anyagcsere, nyomott hangulat, fejfájás, szaporább légzés és szívműködés, vérnyomás- és vércukorszint-emelkedés, étvágytalanság, puffadás, növekvő vérrögképződési hajlam, az immunrendszer gyengülése.

Kettős fronthatás esetén a hideg- és melegfront egyszerre van jelen a légkörben. A tüneteket mind a hideg-, mind a melegfrontra érzékenyek megérezhetik.

Mivel az időjáráson nem tudunk változtatni, meg kell próbálnunk megelőzni vagy enyhíteni a tüneteket.

1. Mozgással
Mozogjunk minél többet a friss levegőn! Legyen számunkra természetes a mindennapos mozgás: kocogás, kerékpározás, séta. Ez karbantartja a vérkeringést, fokozza az izmok teljesítőképességét, erősíti az immunrendszert.

2. Táplálkozással
Táplálkozzunk vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagon: friss zöldségek és gyümölcsök minden nap szerepeljenek étrendünkben.

3. Folyadékbevitellel
Fogyasszunk kellő mennyiségű folyadékot – szénsavmentes ásványvizek, natúr gyümölcs és zöldséglevek (hozzáadott cukor nélküliek), hideg/meleg levesek, turmix italok állnak rendelkezésünkre.

4. Pihenéssel
Figyeljünk arra, hogy eleget aludjunk. Kipihenten sokkal könnyebben legyűrhetőek az akadályok, nő a terhelhetőség.

5. Meditációval
Próbáljuk ki a jógát és a meditációt – mindkettő segíthet bennünket abban, hogy kordában tudjuk tartani izmainkat, légzésünket, gondolatainkat.

6. Gyógynövényekkel
Alkalmazzunk gyógynövényekből készült friss gyógyteákat: a citromfű, a levendula, a cickafarkfű kiválóak a frontérzékenység ellen. A gyógyszertárakban már kaphatóak kifejezetten erre a célra összeállított cseppek és kapszulák.

7. Aromaterápiával
A levendula, a citromfű vagy a zsálya illóolajának párologtatása enyhít a kínzó tüneteken.

8. Testi-lelki egyensúllyal
Megfigyelték: a testileg-lelkileg egyensúlyban lévő emberek ritkábban szenvednek a frontoktól. Ezért törekedjünk arra, hogy lehetőség szerint kerüljük a stresszt, éljünk egészségtudatosan! (A sokat emlegetett – és sokunk számára elviselhetetlenül nehezen betartható – egészséges táplálkozás kulcsfontosságú ebben az esetben is.)

Természetesen, ha nagyon erősek és gyakoriak a tünetek, lehetetlenné teszik a normális napi tevékenységek elvégzését (migrénes, tűrhetetlen fejfájás jelentkezik, hosszantartó alvászavarok, ízületi fájdalmak). Ilyenkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni, aki segíthet annak kiderítésében, hogy a háttérben valóban frontérzékenység, s nem valamilyen más szervi probléma áll.



Hozzászólások

@


A rovat további cikkei

A számítógéphasználat ártalmai

PR-cikk

Betegségek és sérülések, amelyeket a számítógép intenzív használata okozhat. A számítógép rendszeres, napi több órás használata számos betegség kialakulásához vezethet...

2024.3.1.   


Előadás testmozgással

Sajtóhír

A közelmúltban Szolnokon Nagy-Bana Zsanett tartott előadást a demenciáról az érdeklődőknek. Részletek a cikkben.

2024.2.15.   


Alvászavarban küzdőknek

PR-cikk

Alvászavarban küzdőknek erősen ajánlott megismerkedni a CBD olajokkal

2023.11.25.   


A fehérbot világnapja

Sajtóhír

Zsúfolásig megtelt a terem a látássérültek rendezvényén Szolnokon.

2023.10.19.   


Hogy ne fájjon a fejünk!

Dr. Tóth Erzsébet orvos

Tanácsok a fejfájás megelőzéséhez és gyógyításához.

2023.9.11.   


A McKenzie-torna jótékony hatása

PR-cikk

Tapasztalatok és eredmények a hátproblémák kezelésében.

2023.8.14.   


A mellciszta felszívódása

PR-cikk

Mi segítheti a mellciszta felszívódását? Manapság a mell cisztásodása egyre gyakoribb jelenség a nők körében.

2023.6.17.   


A torokfájás természetes gyógymódjai

Télen szinte folyamatosan jelen van az életünkben a torokfájás, amely leggyakrabban a megfázás és az influenza egyik tünete.

2023.1.10.   


Alvászavarok kezelése

Milyen következményei lehetnek a folytonos kialvatlanságnak?

2022.11.30.   


Október az idősek hónapja

Dr. Horváth Mária okleveles ápolónő

Nekik még fontos a személyes kapcsolat, a nagy beszélgetések.

2022.10.26.   


Allergia elleni szemcsepp

PR-cikk

Szemcsepp allergiára – melyiket válasszuk a felhozatalból?

2022.7.27.   


Teherbeesés PCOS-szel

PR-cikk

5 dolog, amire érdemes jobban odafigyelned!

2022.5.19.