Gombás fertőzések – a candidózis
A leggyakoribb gombás fertőzés az ún. candidózis, amelyet a candida nevű gombák okoznak. A candidagombák kis mennyiségben normális körülmények között is előfordulnak a bőrön és a test nyálkahártyáin.
Tehát a candidák puszta jelenléte nem jelent betegséget, ha szervezetünk immunrendszere rendesen működik, mert ebben az esetben a test anyagcseréje, nyálkahártyája és baktériumflórája képes sakkban tartani őket. Ha azonban a fent említett egyensúly nem áll fenn, a gomba nagyon gyorsan és a kelleténél jobban elszaporodik. Túlzott elszaporodása leggyakrabban a bőrön, a nemi szervekben és az emésztőrendszerben okoz megbetegedést, de más szervek betegségét is okozhatja. A gombák különösen szeretik a nedves nyirkos, kevésbé levegős helyeket.
Ez a gombás megbetegedés alattomosan meghúzódik olyan tünetek mögött, mint amilyen a székrekedés, hasmenés, puffadás, intenzív szénhidrát-éhesség (főleg, cukor és édességéhség), allergiára való hajlam, depresszió, idegesség, alvászavarok.
Tehát akkor is fennállhat a gombásodás, ha a bőrön és a körmökön semmilyen elváltozást nem észlelünk, sőt ha a látható nyálkahártyák (száj, nemi szervek) sem mutatnak beteges elváltozást.
Az elszaporodott gomba mérgező anyagai annyira megterhelik immunrendszerünket, hogy az nem képes teljes egészében felvenni a versenyt az őt ért támadásokkal.
A gombásodásra hajlamosító tényezők
-- az antibiotikum túl gyakori „fogyasztása” gyerek- vagy felnőttkorban. Az antibiotikum ugyanis elpusztítja a szervezet szükséges baktériumait, és ez kedvez a gomba szaporodásának.
-- a tartós hormonkezelés (fogamzásgátlók, szteroidok)
-- a legyengült immunrendszer (allergiák, daganatos megbetegedések, cukorbetegség, visszatérő fertőző betegségek miatt)
-- a toxinterhelés (amit a környezetszennyező anyagok, az élelmiszeripari tartósítószerek, a nehézfémek, az autók égéstermékei, a cigarettázás, az amalgám fogtömések okoznak)
-- emésztési zavarok (az epe, a hasnyálmirigy, a gyomor és a nyombél betegségei)
-- helytelen táplálkozási szokások (sok édesség -- kevés rost, sok konzerv -- kevés friss táplálék fogyasztása)
-- a bőr és a nyálkahártyák baktériumflórájának károsodása (túl gyakori antibiotikum szedés, rossz emésztés, túlzásba vitt fürdés, a bőrfertőtlenítő szappanok rendszeres használata)
-- szexuális kicsapongás
-- rossz higiéné (a nedves, rosszul szellőző bőrfelületek, hajlatok elégtelen tisztántartása)
-- rossz öltözködési szokások (szoros, műszálas ruhanemű, cipő)
-- nagyfokú, tartós stressz, bánat, túl gyenge énvédő mechanizmus (ha valaki a saját érdekeit nem tudja megvédeni, nem tud nemet mondani), nagyfokú kimerültség, alvászavarok
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
A candidózis megelőzése, kezelése
A candidózis nem más, mint a sarjadzógomba kóros elszaporodása a belső szerveinkben, leggyakrabban az emésztőrendszerben.
2004.5.3.
A rovat további cikkei
Ne pánikoljunk!
Pánikban a viselkedési normákat felülírja a túlélési ösztön, az ember, magatartása teljesen megváltozik. Sokan a hisztériához hasonlítják.
2024.8.21.
Allergia és természetgyógyászat
Minden allergiás reakció az immunrendszer védekező mechanizmusainak túlzott megnyilvánulása.
2024.7.31. 5
Fogamzásgátlás: pro és kontra
Egy nő két dolog miatt képes mindenre: hogy legyen gyermeke, vagy, hogy ne.
2024.7.15.
Ekcéma, a gyerekkor bőrbetegsége
A kisgyemekes anyukák gyakori témája, hogy a gyermekük ekcémás.
2024.4.10.
A számítógéphasználat ártalmai
Betegségek és sérülések, amelyeket a számítógép intenzív használata okozhat. A számítógép rendszeres, napi több órás használata számos betegség kialakulásához vezethet...
2024.3.1.
Előadás testmozgással
A közelmúltban Szolnokon Nagy-Bana Zsanett tartott előadást a demenciáról az érdeklődőknek. Részletek a cikkben.
2024.2.15.
Alvászavarban küzdőknek
Alvászavarban küzdőknek erősen ajánlott megismerkedni a CBD olajokkal
2023.11.25.
A mellciszta felszívódása
Mi segítheti a mellciszta felszívódását? Manapság a mell cisztásodása egyre gyakoribb jelenség a nők körében.
2023.6.17.