Az élet iskolája
Évente kb. 700 svájci fiatal (500 lány és 200 fiú) vesz részt szociális gyakorlaton, kisgyermekes családoknál.
Az ötlet, hogy a tizenéves gyerekeket pár hétre egy másik családhoz küldjék, még 1939-ből származik. Akkoriban a parasztcsaládok tehermentesítése volt az elsődleges cél. Manapság olyan kisgyermekes családok, egyedülálló szülők, fogyatékos vagy beteg gyermeket nevelők is jelentkezhetnek a csaknem száz éve létező Pro Juventute alapítványnál, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy bejárónőt vagy nevelőnőt tartsanak. A kiközvetített 16 évesnél idősebb lányok és fiúk 2-6 hétig maradnak a családnál, koszt és szállás ellenében. Fontos, hogy a fogadó családban ne legyen krízishelyzet, örömmel fogadják a fiatalkorút, és naponta beszéljék meg vele a történéseket. Persze, az sem mellékes, hogy a tinédzser önszántából menjen a családhoz, ne a szülei unszolására vagy parancsára.
Mindkét félnek pluszt jelenthet ez a helyzet. A fiatalok belekóstolhatnak egy más szerepbe, hisz az új családban nem gyerekként vannak jelen, hanem segítőkként. Megtapasztalják, hogy nem is olyan egyszerű a gyereknevelés és a mindennapi teendők megszervezése és kivitelezése kisgyerekek mellett. Látnak más viselkedésmintákat is, hisz egy másik családban valószínűleg másképp kommunikálnak, vitáznak, kezelik a problémákat, mint amihez a tizenéves otthon szokott. A pedagógiai pályára vagy szociális munkára készülő fiataloknak szakmailag is jól jön az így szerzett tapasztalat. Egyes iskolák azt tervezik, hogy e szociális gyakorlatot beépítik a tantervbe, hisz segíti a diákok szociális kompetencia- és személyiségfejlődését. A szakemberek szerint minden fiatalnak ajánlott lenne ez a gyakorlat. Sőt, a szülők számára is tanulságos lenne, ha egy másik családdal „gyereket cserélnének”. A saját gyerekeivel szemben ugyanis a szülő sokszor elfogult: túl elnéző, vagy nagyon is kritikus.
Egyébként Svájcban egy évig tartó háztartásvezetés-képzés is létezik (egy nap elméleti és négy nap gyakorlati oktatás, ez utóbbi családoknál lehetséges), amit nyelvtanulással is össze lehet kötni. Tehát a svájciak is elmennek au-pair-nek, méghozzá a hazájukon belül is, német, francia vagy olasz nyelvterületre. Nem tartják azt, hogy ha már idegen nyelvet kell tanulni, akkor elég lesz az angol...
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Szólalj meg angolul!
Így szólalj meg bátran angolul! Április 23. az angol nyelv napja. Júliusi-augusztusi gyerektábor-ajánló.
2021.4.16.
A fényáteresztő függöny előnyei
Az otthonunk légkörét nagyban meghatározzák az olyan frappáns kiegészítők, mint a fényáteresztő függöny.
2021.3.28.
Szemünk érdekében
Rohanó világunkban méltatlanul és bűnös módon kevés időt fordítunk az egészségünkre.
2021.3.22.
A kályha reneszánsza
Az alábbi fűtőberendezések nagyon népszerűekké váltak az utóbbi időben. Miért is?
2021.2.18.
A világ legcsodálatosabb versenylovai
A versenylovak még azokat is elbűvölik, akik csak a távolból csodálják a lovak világát. De van néhány olyan ló, akikről mindenkinek tudnia kell.
2020.12.27.
Dobozos meghívó
Újdonság! A dobozos esküvői meghívó újraálmodja a sablonmeghívások világát...
2020.11.18.
Varázsceruza
6265 rajzeszköz gyűlt össze a sérült gyermekek és fiatalok javára a Varázsceruza – Rajzolj mosolyt! jótékonysági akcióban...
2020.10.11.