Hazahozták a híres alkotást
Egerben látható az Egri nők című festmény
Székely Bertalan Egri nők című festményének kisméretű változata Egerben lesz látható fél éven keresztül. A kép a monumentális Egri nők egy kisebb változata, amely 1867-ben készült. A festmény még Székely Bertalan életében került a korszak egyik leghíresebb műgyűjtőjéhez Ernst Lajoshoz. A magyar kormány a Kisselbach Galéria aukcióján vásárolta vissza a festményt, amely így újra történelmi otthonába kerülhetett. Kisselbach Tamás a galéria vezetője fontosnak tartja, hogy a külföldön található magyar alkotásokat visszahozza az országba. A kormány 42 millió forintért vásárolta meg a műalkotást.
Az Egri nők az egyik legismertebb kép, így fontosnak tartotta az állam, hogy magántulajdonból köztulajdonba kerüljön. Az alkotás ráadásul erős szimbolikus és figyelemfelhívó jelentéssel is bír. Például, hogy Magyarország már sokszor volt védőbástyája Európának, ezeket emelte ki Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára. Továbbá azt is hozzátette, hogy a festmény megszerzése a kormányzati program szempontjából is egy fontos lépés, amely azt tűzte ki céljául, hogy a hazai műkincsek visszakerüljenek eredeti helyükre, illetve olyan helyekre kerüljenek, ahol maga a téma talál valamilyen kapcsolódási pontot.
Nyitrai Zsolt miniszterelnöki megbízott, Eger és térsége országgyűlési képviselője elmondta, hogy régi álma vált valóra, amikor nemzeti emlékhellyé nyilvánították az egri várat, amely a leglátogatottabb vidéki múzeum. Szintén nagy siker volt, amikor a magyar vörösborok közül elsőként a borvidék zászlóshajója, az Egri bikavér vált hungarikummá.
Most pedig az Egri nők című kép, Eger szimbóluma, a szabadságot, a hazaszeretetet és a küzdeni akarást jelképező alkotás tér haza Egerbe!
Eger polgármestere Habis László szerint a legfőbb cél, hogy egyre ismertebbé tegyék a várost, az egész világon. Ehhez arra is szükség lesz, szélesedjenek a szellemi kapcsolatait, és hogy növekedjen a régió szerepe, ezt a feladatot tűzte ki céljául a város a bemutatott értékek mellett. Eger városa megpályázta az Európa Kulturális Fővárosa 2023 címet.
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Kire bízzuk házi kedvencünket?
Mi legyen a kisállattal, ha nem tudod magaddal vinni a nyaralásra?
2024.7.14.
Látássérültek rehabilitációja
Lezárult a látássérültek elemi rehabilitációjára kiírt pályázatok elbírálása, a kormány 600 millió forinttal támogatja a szolgáltatást.
2024.4.29. 1
Fények vakondja 2024: győztesek
Kihirdették a Fények vakondja irodalmi pályázat idei győzteseit. Részletek a cikkben.
2024.4.12.
Jogi tanácsadás a Vakok Egyesületénél
A Vakok és Gyengénlátók Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Egyesülete kereken tíz éve működtet jogi tanácsadást, ezzel is segítve a vármegyében élő látássérülteket, ha eltévednek a folyton változó jogszabályok hálójában.
2024.3.9.
Tapintható történelem
Egy nem mindennapi interaktív tárlatvezetés látássérülteknek, melynek apropóját a szolnoki csata 175. évfordulója adta.
2024.3.7.
Látássérültek kézműveskedtek
A Vakok és Gyengénlátók Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Egyesületének Móra Közösségi Terében Szolnokon kézműves foglalkozást tartottak látássérülteknek, a közelmúltban.
2024.2.18.
Készüljünk fel a téli autózásra!
Így készítsük fel az autónkat a téli kirándulásokra! Egy téli kirándulás mesés élmény lehet, hiszen annyi helyre látogathatunk el ilyenkor is.
2024.1.16.
Fények vakondja 13.
Az immár tizenharmadik alkalommal meghirdetett Fények vakondja elnevezésű pályázat egy országos verseny, amelyen látássérült és ép személyek egyaránt indulhatnak irodalmi alkotásaikkal.
2024.1.8.
Minek örül a férfi karácsonykor
Sztereotípiák és valóság. Tudd meg, hogy milyen karácsonyi ajándékoktól dobban meg igazán egy férfi szíve!
2023.12.3.
Rendelkezési nyilvántartás - meghatalmazás
Jogi segítség olvasóinknak. Elmagyarázzuk mi a kapcsolat a Meghatalmazás és a Rendelkezési Nyilvántartás között.
2023.10.13.