Szinglik, igények -- nők(2)
Vajon miért reagál a közvélemény többnyire negatívan a szingliség kérdéséhez?
A férfiközpontú társadalom közvéleményalakító eszközei mindent megtesznek a szingli nők lejáratása érdekében. A média gyakran gúnyolódik, számon kéri rajtuk a szülési kedv csökkenését, és igyekszik meggyőzni a közvéleményt arról, hogy a szinglik valamiféle zavarral küszködnek, és komoly lelki problémáik vannak. Lelkiismeret-furdalást, rossz hangulatot és érzés akarnak kelteni a nőkben.
Az egyik újságban egy férfi újságíró például azt elemezte a cikkében, hogy a szingli nők lakása általában tökéletesen berendezett, családias – ám mindhiába. Hiszen nem várja őket a biztonságot adó férfikarok ölelése (melyek a valóságban inkább a sörösüveg nyitogatását meg a távirányító nyomkodását gyakorolják, mintsem az ölelgetést), sem gyermekkacaj (a kolléga bizonyára gyerekzsivajra gondolt). Igaz ugyan, hogy kitalálták már a szingli CD-lemezt, melyet az egyedülálló nő hazatérve bekapcsol, s máris férfihangok, csoszogás, köhécselés, krákogás, matatás tölti be az egyébként üres és néma lakást. De a szingli nő ettől még nem lesz boldogabb – állítja a cikkíró. (Ettől valóban nem lesz boldogabb, ráadásul kíváncsi lennék, vajon hány példányban fogyott el az említett CD. Sokkal valószínűbb ugyanis, hogy a szingli nő hazatérve inkább valami kellemes zenébe hallgatásába vagy egy kád illóolajos fürdőbe merül, esetleg a barátnőjével, anyukájával, testvérével telefonál, mint krákogást hallgat. A szerk.)
Míg tehát férfikollégám cikkének első része a szingli nőket igyekszik kifigurázni, a másik része a szingli férfiak fölött sajnálkozik. A nők csecsebecsékkel teli lakásban élnek, a férfiak azonban puritán, rendetlen lakásban tengetik életüket, s időnként kénytelenek kivasalni a saját ingjüket, vagy bejárónőt fogadni. Ráadásul – írja --, a nőket jobban felszerelte a biológia, ellenállóbbak a betegségekkel szemben, és hosszabb ideig élnek, mint a férfiak. (No comment!)
A valóságban „az a legnagyobb baj”, hogy a nők azt teszik, amit a férfiak: kezükbe veszik saját életük irányítását. Lassan azt merik tenni, amihez kedvet éreznek. Már nem akarnak tizenévesen férjhez menni, sok gyereket szülni, főzni, mosogatni, kiszolgálni a férjüket, és feláldozni magukat a család oltárán. Végre mernek szabad akaratukból dönteni, sőt bátran vállalják döntéseik következményét. Dolgoznak, szórakoznak, törődnek önmagukkal, testükkel, lelkükkel -- egyszóval ők is teljes értékű, tartalmas életet akarnak élni.
A szingliket sokan és sokat ostorozzák. Elsősorban a médiában, talán mert még a mai napig sem világos mindenki számára, mit is takar a kifejezés. Másodsorban az érintettek családtagjai, mert nem értik, hogy a szinglik miért nem állnak be a sorba, és házasodnak meg – hiszen ez a „normális”. Éppen ezért – az őket ért támadások miatt – az egyedülélők száma elsősorban a nagyvárosokban emelkedik, mivel ott gyorsabban változnak az emberi kapcsolatok és nem olyan kínzóak a konvenciók.
Mindezek ellenére statisztikai adatok igazolják, hogy a szinglik száma évről évre nő, mint ahogy azt is, hogy hovatovább egyre elégedettebben élnek – egyedül.
„A tapasztalható demográfiai változások, az első házasságkötési és első gyermekvállalási életkor jelentős kitolódása, az élettársi kapcsolatok terjedése, az egyre növekvő arányú házasságon kívüli születés jelzi, hogy az ezredforduló kora, a modernizáció és a nyomában fellépő individualizmus olyan átalakulási folyamatokat generáltak, melyek jelentősen átstrukturálják a társadalom alapvető egységét: a családot, a párkapcsolatokat és az egyéni értékrendet, gondolkodást is. Mindezek következménye a jövő zenéje.”
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Számkivetett szinglik
Az egyedülálló nők a közgondolkodás hierarchiája szerint a legalacsonyabb fokon álldogálnak.
2012.1.10. 1
Csakazértis szingli
Hihetetlen tömegű hirdetés, cikk és előadás jelenik meg az utóbbi időben a szingliség témájában.
2011.3.21. 4
Hajadonok/Nőtlenek
Emlékszem, kislány koromban, ha valami baj történt velem, például megütöttem a térdemet, mindenki azt mondta: Begyógyul az, mire férjhez mész!
2008.7.7.
Megint szingli?!
A témával azért foglalkozunk ismét, mert a „szingli” fogalom jelentése még mindig nagy zűrzavart okoz a fejekben.
2006.8.16.
Szinglik, igények -- nők(1)
A közvélemény -- ki tudja miért? -- igyekszik azt sugallni, hogy a szingliség elítélendő.
2006.7.8.
A rovat további cikkei
Érzékhiány
Azt mondják, a nők intuitív lények: előre megéreznek, kitalálnak dolgokat...
2024.10.16. 6
Megint nőies
Ki a nőies és ki nem az? Mit kell tenni a nőiességért? Egyáltalán: mitől nő a nő?
2024.7.31. 2 15
Viperafészkek
Nők – ezerfélék. A közvélemény nincs túl jó véleménnyel róluk, és ők sem egymásról.
2024.1.24. 25
Nők a kutatásban és az IT területein
A nemek közti egyensúly hiánya továbbra is kiemelt probléma a kutatási és az IT területeken. Sajnos mai napig tény, hogy mind globálisan, mind országonként vizsgálva a nők jelentősen alulreprezentáltak ezekben a szektorokban.
2024.1.14.
A világ legjobban fizetett női sportolói
A sport óriási pénz- és szórakozási forma világszerte, bár a nemek között még a 21. században is hatalmas szakadékok vannak.
2023.4.2.
Valentin-napi nagy Ő lista
Talán meg kellene tanulnunk elfelejtkezni a női magazinok által belénk sulykolt módszerekről...
2023.2.12. 9