Házi feladatok
Mennyi segítséget adjunk a gyereknek a házi feladatok megoldásához?
Az általános iskola alsó osztályaiba járók többsége még nem tud teljesen önállóan megbirkózni a tanulással és az otthonra kapott feladatok megoldásával. Ki jobban, ki kevésbé, de még igényli szülei segítségét.
Főleg az első osztályba kerülőknek van szükségük támogatásra. Hiába szokták meg az óvodában az önállóságot, iskolásként új feladatok várnak rájuk. Természetes, hogy a kisiskolás mindent a legjobban szeretne elvégezni. Persze, még nem bízik annyira magában, és előfordul, hogy épp ezért azt mondja: „Én ezt nem tudom megcsinálni”. Nem arról van szó, hogy nem képes rá, inkább arról, hogy nem hiszi el: egyedül is képes megbirkózni a nehéznek tűnő feladattal. A szülő viszont sokszor elhiszi, hogy a gyerek nem képes rá, és ezzel elkezdődik a sokszor kritizált, állandó jellegű segítség. Vagy az, hogy szinte a szülő oldja meg a gyerek helyett a feladatot.
Mit ajánlanak a szakemberek?
Éreztessük gyermekünkkel, hogy hiszünk a képességeiben, és abban, hogy önállóan is tud dolgozni! Viszont azt is mondjuk meg neki, hogy ha elakad, bármikor a segítségünket kérheti.
Ajánljuk fel, hogy a végén ellenőrizzük a házi feladatot, például a számtan gyakorlat végeredményeit! Ha az nem stimmel, ahelyett, hogy rögtön megmondjuk a helyes választ, kérdezzük meg, hogyan is jutott arra az eredményre. Ezután vezessük rá a helyes megoldásra, a feladatot részfeladatokra bontva.
Dicsérjük meg a részeredményekért is! A dicséret motiválóan hat még a legbizonytalanabb gyerekre is.
Ha úgy érezzük, hogy a gyerek maga is tudja folytatni a munkát, miután megválaszoltuk a kérdését, hagyjuk őt önállóan dolgozni!
Ha valamit nem ért a gyerek, jó, ha a hiányosságot megbeszéljük a tanítóval, nehogy másképp magyarázzunk meg egy kérdést, mint ő! Különben lehet, hogy összezavarjuk a gyereket.
Ha hosszú betegség után otthon kell behozni a lemaradást, figyeljünk arra, hogy az egyes tanegységek között – amennyire csak lehet – hagyjuk, hogy a gyerek maga lássa és fogalmazza meg az összefüggéseket!
Írásunk a Az Eltern magazin alapján cikke alapján készült.
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Micsoda szeptember!
Korai kelés, ostoba tanulnivalók, ideges, agyonhajszolt tanárok, hasfájós gyerekek.
2023.9.12.
Bukottak s kitüntetettek
Szívből gratulálok a lurkóknak a bizonyítványhoz: a bukóknak, s a kitüntetetteknek is... Mert mindenkinek van itt helye!
2022.6.20.
Mi legyen a tízórai?
A fejlődésben lévő szervezet még nem tud hosszabb ideig energiát tárolni, rendszeres tápanyag-utánpótlásra van szüksége.
2021.9.13. 20
Iskolás lettem!
Minden gyermek életében elérkezik a nagy pillanat: első osztályos lesz.
2018.9.6. 10
Iskolakezdésre
Csoportba való beilleszkedés, konfliktusok, alkalmazkodás, teljesen új környezet, tananyag – nem könnyű az iskolakezdőknek.
2018.9.2. 29
Gyerekkor és digitális világ
Az év elején megszokott kérdés az iskolában, ki mit kapott karácsonyra. Vajon mi kerül szóba a leggyakrabban?
2018.1.22. 4
Kezdődik az iskola
Csoportba való beilleszkedés, konfliktusok, alkalmazkodás, teljesen új környezet – nem könnyű az iskolakezdőknek.
2017.9.1. 10
Tanulj, fiam!
Az iskolakezdéssel sok családban felmerül az állandó dilemma: kell-e és ha igen, mennyi segítség kell a gyereknek a tanuláshoz.
2013.9.19.
Hogyan éljük túl anyagilag az iskolakezdést?
Tetszik, vagy sem – ennek a nyári szünidőnek is vége lesz lassan, a gyerekek legnagyobb bánatára.
2013.8.27. 10
Diák-szóvirágok
Középiskolai tanárként arra törekszem, hogy diákjaim minél több tudás birtokosai legyenek.
2013.6.5. 28
A tanulásról – nemcsak félévkor
Amíg kisebb a gyerekünk, kevesebb a követelmény, és játékosabb formában történik a számonkérés is.
2013.1.28. 10