Hogyan éljük túl anyagilag az iskolakezdést?
Tetszik, vagy sem – ennek a nyári szünidőnek is vége lesz lassan, a gyerekek legnagyobb bánatára.
Gondolom, most minden gyerekes családban a tanszerek, füzetek, vonalzók, tolltartók és iskolatáskák bűvöletében telnek a napok – üzletről-üzletre járva, keresve a legoptimálisabb, a leginkább pénztárcakímélő megoldásokat. Mert egyáltalán nem mindegy, mennyibe kerül az új tanév elkezdése. Bizony, ha nem vagyunk körültekintőek, pillanatok alatt kifolyik a pénz az ujjaink közül olyan dolgokra, amelyek nem feltétlenül szükségesek a tanuláshoz.
Leltározzunk!
Általában a múlt tanévről is maradnak meg eszközök, vonalzók, üres füzetek, írólap-csomagok, tollak, stb. Írjuk, össze miből mennyi van, és ehhez viszonyítva vásároljuk csak meg a szükséges mennyiséget. Ellenőrizzük a táskák és tolltartók állapotát is: ha kellőképpen megkíméltek, nem szükséges újat vennünk.
Listázzunk!
Azaz részletesen listázzuk, miből mennyi kell. Soha ne vásároljunk csak a hasunkra ütve, hiszen úgy sok fölösleges dolgot is megvehetünk.
Szabjunk határt!
Ha megszabjuk a költségkeretet, elkerülhetjük a túlköltekezést. Ezt a limitet csak abban az esetben lépjük át, ha olyan vásárolnivaló merült fel, amivel addig nem számoltunk.
Hasonlítsuk össze a kínálatot!
A legnagyobb áruházak kínálata ilyenkor a mi malmunkra hajtja a vizet, hiszen egymással versenyezve alakítják ki az áraikat. Ne legyünk restek összehasonlítani az ajánlataikat, és kiválasztani a legkedvezőbbet. Sajnos ebben az árversenyben a kisebb papírboltok rendre alul maradnak, viszont év közben ők az olcsóbbak.
Ne dőljünk be a reklámoknak!
Hupikék törpikék, Barbie, Thomas mozdony – és még folytathatnánk a reklámfigurákat, melyek lázában ég az ország ilyenkor. Na, és a tanszergyártók is, hiszen meg is lovagolják ezt a hullámot – méghozzá borsos árakat kialakítva. Ne dőljön be a reklámoknak, inkább győzze meg a gyermekét arról, hogy jobban jár, ha inkább a moziban nézik meg a filmet a méregdrága füzetek, tolltartók megvásárlása helyett.
Legyünk kreatívak: néhány régi színes meseújság kitűnő füzetborítóként funkcionál, és még egyedi is lesz. A gyermek névjegyét is elkészíthetjük saját magunk, kis fehér papírlapból, amelyre magunk vagy a gyerekünk kreálhat díszes betűket.
Szóljunk rokonainknak, ismerőseinknek!
Csereberéljünk az ismerőseinkkel, hiszen sok teljesen új iskolaszer megmaradt az előző tanévből, így mindenkinek „megújulhat” a felszerelése.
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Micsoda szeptember!
Korai kelés, ostoba tanulnivalók, ideges, agyonhajszolt tanárok, hasfájós gyerekek.
2023.9.12.
Bukottak s kitüntetettek
Szívből gratulálok a lurkóknak a bizonyítványhoz: a bukóknak, s a kitüntetetteknek is... Mert mindenkinek van itt helye!
2022.6.20.
Mi legyen a tízórai?
A fejlődésben lévő szervezet még nem tud hosszabb ideig energiát tárolni, rendszeres tápanyag-utánpótlásra van szüksége.
2021.9.13. 20
Iskolás lettem!
Minden gyermek életében elérkezik a nagy pillanat: első osztályos lesz.
2018.9.6. 10
Iskolakezdésre
Csoportba való beilleszkedés, konfliktusok, alkalmazkodás, teljesen új környezet, tananyag – nem könnyű az iskolakezdőknek.
2018.9.2. 29
Gyerekkor és digitális világ
Az év elején megszokott kérdés az iskolában, ki mit kapott karácsonyra. Vajon mi kerül szóba a leggyakrabban?
2018.1.22. 4
Kezdődik az iskola
Csoportba való beilleszkedés, konfliktusok, alkalmazkodás, teljesen új környezet – nem könnyű az iskolakezdőknek.
2017.9.1. 10
Tanulj, fiam!
Az iskolakezdéssel sok családban felmerül az állandó dilemma: kell-e és ha igen, mennyi segítség kell a gyereknek a tanuláshoz.
2013.9.19.
Diák-szóvirágok
Középiskolai tanárként arra törekszem, hogy diákjaim minél több tudás birtokosai legyenek.
2013.6.5. 28
A tanulásról – nemcsak félévkor
Amíg kisebb a gyerekünk, kevesebb a követelmény, és játékosabb formában történik a számonkérés is.
2013.1.28. 10
Vajon ki ő és hol van a hazája?
Az, hogy egyre kevesebb gyerek vesz kezébe manapság könyvet, talán abból is adódik...
2012.5.9. 4