Tervezz, hogy időt nyerj!
Az idő mindenki számára drága. Csak halad, és néha azt vesszük észre, hogy elsuhant a nap, eltelt a hét, vagy már a következő évet írjuk. A feladatok, munkák csak tornyosulnak...
...és nem érzékeljük, hogy egyről a kettőre jutnánk. Vannak olyan időszakok, amikor a hullámok összecsapnak a fejünk felett, és nem látjuk az út végét. Azt érezzük, hogy tapossuk a mókuskereket, és igazából ez lehangoló, örömet nem okoz.
Elgondolkodtam azon, amit egyszer anyukám mondott, hogy „Annyi dolgunk van, amennyit kitalálunk magunknak!” Igaza van, hiszen otthon mi szabjuk meg, mit kell teljesíteni, a személyes igényünket próbáljuk érvényesíteni, és kivetíteni a környezetünkre is.
Ennek hatására változtattam, mégpedig a következőket:
1. A haszontalanul elpazarolt időt hasznos dolgokra próbálom fordítani.
2. A „nem dől össze a világ, ha nincs kész azonnal” típusú feladatokat akkor végzem el, amikor az idő úgy adja ki, kedvet is érzek hozzá, így sokkal kellemesebb.
3. A „majd én megcsinálom” helyett sokkal jobb az együtt ténykedés.
4. Tartalmasabb szabadidő: Újra létezik az „énidő” fogalma, több idő marad kikapcsolódni a családdal, a barátokra, mozgásra, olvasásra, szakmai cikkekre.
És mi a helyzet a munkahelyen eltöltött idővel? Ha a munkakörünk lehetővé teszi, ott is lehet alkalmazni a fentieket hasonlóképpen:
1. Ami eddig jól működött, érdemes továbbra is megtartani, de ami időrabló, nem bevált módszer, azon tanácsos változtatni, vagy teljesen elhagyni. Ezáltal hatékonyabbak lehetünk, kevesebb időt töltünk egy-egy munkafolyamattal, és persze több idő marad másra.
2. Nem árt leírni a tennivalókat fontosság szerint. Napi-, heti-, féléves-, éves feladatokat tervezhetünk határidő megadásával. Így nem felejtjük el, követni tudjuk, újra ütemezni, vagy új dolgokkal kiegészíteni a listát. Eszerint tudjuk a prioritást élvező feladatok megoldásával kezdeni a napot, és a kevésbé központi kérdésekkel később foglalkozni.
3. Szakítsunk időt munkatársunk betanítására is, így fel tudjuk osztani vagy delegálni a feladatokat, ez hosszabb távon előnyös mindkét félnek.
4. Egy-egy szünet beiktatása kizökkent egy kicsit a munkavégzésből, kötetlenebbül lehet beszélni munkatársunkkal egyes témákról.
Fontos, hogy időnként „leltározzunk”, szortírozzunk, megváljunk a felesleges dolgoktól, gondolkodjunk el, mi az, amit másként lehet csinálni. Eleve, ha tervet készítünk, vagy célokat tűzünk ki, előre látjuk a teendőket és jobban a kezünkben tartjuk az irányítást. Nem jó, és nem is valósítható meg, ha mindent egyszerre akarunk letudni. Ezért hasznos ütemezni, és a végén nagyobb sikerélménnyel írjuk oda, hogy KÉSZ!
Mit lehet mindezzel nyerni? Mindenképpen kevesebb lesz az idegeskedés! Tisztábban átlátható, mit hogyan lehet logisztikázni. Eredményesebbnek, és ezáltal boldogabbnak érezhetjük magunkat.
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Öt tipp a napindításra
Öt reggeli rituálét ajánljunk a figyelmetekbe, hogy könnyebben induljon a napunk.
2023.3.19. 2
Karrierlehetőségek 2023-ban
Milyen karrierlehetőségei lesznek egy nőnek 2023-ban? Érdekes részletek a cikkben!
2023.2.14.
Tíz idézet nőkről – nőktől
Tíz idézetes sorozatunk következő része. Ezúttal a nőnap alkalmából.
2022.11.22. 34
Megfogadott tanácsok
Adjunk? Ne adjunk? Megfogadjuk? Ne fogadjuk? Mit tegyünk mások tanácsaival?
2022.5.6.
Öt tipp a nézőpontváltáshoz
Februárban az emberek többsége úgy érzi, eseménytelenül telnek egymás után a hétköznapok, sorra jönnek a kötelességek, majd észrevétlenül át is lépünk a márciusba.
2022.2.9.
Csalódásaink
„Soha ne bízz senkiben, (...), s a legkevésbé azokban, akiket csodálsz! Tőlük kapod a legnagyobb pofonokat.” Carlos Ruiz Zafón írja ezt A szél árnyéka című regényének elején.
2021.9.12.
3+1 tipp, hogy megúszd a nyaralást
...betegség nélkül. Természetes megoldások, melyek kihúznak a bajból.
2021.7.19.
Hősök tere
Ha visszanézünk pár száz, ezer évre, a krónikáink, legendáink mind hősökről szóltak. Ezek a hősök nem hősöknek születtek.
2021.3.14. 19
Tíz jótanács szakítás után
Szakításkor mindig az van könnyebb helyzetben, aki kimondja, hogy: vége.
2020.11.26. 44
Most van itt az ideje
Itt a tél előttünk, akkor is, ha bizonyára élvezhetünk még az idén őszi időjárát.
2020.11.13.
Élősködő családtag
Vannak felnőtt emberek, akik gátlástalanul kihasználják családtagjaikat.
2020.11.3. 6