A leukémia nem válogat!
Van, amikor az emberből hevesen feltörnek a miértek!
A daganatos megbetegedések száma évről-évre nő. Az onkológiai központokban a várótermek zsúfolásig teltek. Ezt nem könnyű látni, megemészteni. De amikor a páciensek gyermekek, akik még alig éltek, akkor különösen hevesen törnek fel belőlünk a miértek.
Sokszor hallottuk már, de még mindig keveset tudunk róla
Vérrák. A rettegett betegség, ami gyermekek és felnőttek millióit érinti. A csontvelő sejtjei abnormális mértékben elszaporodnak, ezért is nevezik még a jelenséget fehérvérűségnek. A vérképző rendszer központja, mondhatnánk úgy is, hogy a lelke a csontvelő. A vérlemezkék, a vörösvértestek, és a fehérvérsejtek termelődése kapcsolódik hozzá. A vérlemezkék a vér alvadásáért, a vörösvértestek az oxigén szállításáért, míg a fehérvérsejtek a betegségek elleni küzdelemért felelősek. Normál esetben mindig pont annyi vérsejt jön létre, amennyire a szervezetnek szüksége van. Ezzel szemben a leukémiás gyermekek csontvelője olyan fehérvérsejteket gyárt, amik nem fejlődnek ki megfelelően, s gyakorlatilag korlátlan osztódásba kezdenek.
A csontvelőben egy darabig elférnek a tömeget alkotó fehérvérsejtek, de eljön az a pont, amikor kiszabadulnak. Ekkor jelennek meg a
leukémia első észlelhető, diagnosztizálható tünetei. Mivel a vérben alig marad hely az egészséges vérsejteknek, így vérszegénység, vérzékenység és folyamatos fertőzések ütik fel a fejüket.
A betegség több fajtára is bontható. Az akut leukémia során gyorsan fény derül a csontvelő hibás működésére, mert a sejtek szaporodása érzékelhetően tempós. Míg a krónikus variációnál évek is eltelhetnek különösebb tünetek nélkül. Bár a leukémia leggyakrabban a fehérvérsejtek burjánzását jelenti, de egyes esetekben a másik két vérsejt típus érintettsége is meghúzódhat a háttérben.
Mitől alakul ki a leukémia?
Pontos információkkal a tudomány a mai napig nem szolgál a kérdésben. Az bizonyos, hogy genetikai és környezeti indikátorok egyaránt okolhatóak. S ami mind nyilvánvalóbbá válik, hogy a lélek sérülései is elfertőződhetnek, s komoly betegségek képében adhatják tudtul a világnak jelenlétüket.
Az első gyanús tünetek felbukkanását alapos kivizsgálás követi, mert a panaszok nem minden esetben utalnak leukémiára. Így az utánajárás mind fizikai, mind érzelmi, mind lelki téren elengedhetetlen.
Hozzászólások
A rovat további cikkei
3 ok, hogy szép legyen a tartásod
Tudatos odafigyeléssel és megfelelő mozgásterápiával azonban javítható és fenntartható az egészséges testtartás
2025.1.31.
Tippek a fokozatos változtatáshoz
Megvonás helyett jutalmazás: legyen szó fogyásról, mozgásról, egészségről, érd el a céljaid úgy, hogy közben még jól is érzed magad!
2025.1.12.
Pszichológiai segítség
Az élet olykor nehézségekkel és érzelmi kihívásokkal állít szembe, amelyek megoldásához külső segítségre lehet szükség. Mikor érdemes pszichológushoz fordulni, hogyan választhatjuk ki a számunkra megfelelő szakembert?
2025.1.10.
Őrizzük meg ízületeink egészségét!
A szakértő tippjei arró, hogyan őrizzük meg ízületeink egészségét télen is.
2025.1.2.
Új év, új szokások
Legyen az egészséges és józan önszeretet és az öngondoskodás az újévi fogadalmunk!
2025.1.1.
Nők és a fizikoterápia
3 dolog, amivel a nők a leggyakrabban fizikoterápiára járnak, ami az egyik leggyakrabban alkalmazott módszer a mozgásszervi problémák enyhítésére. Különösen a nők körében népszerű.
2024.12.11.
Ne pánikoljunk!
Pánikban a viselkedési normákat felülírja a túlélési ösztön, az ember, magatartása teljesen megváltozik. Sokan a hisztériához hasonlítják.
2024.8.21.
Allergia és természetgyógyászat
Minden allergiás reakció az immunrendszer védekező mechanizmusainak túlzott megnyilvánulása.
2024.7.31. 5
Fogamzásgátlás: pro és kontra
Egy nő két dolog miatt képes mindenre: hogy legyen gyermeke, vagy, hogy ne.
2024.7.15.
Ekcéma, a gyerekkor bőrbetegsége
A kisgyemekes anyukák gyakori témája, hogy a gyermekük ekcémás.
2024.4.10.