A Mayr-kúra
Megalkotója F.X. Mayr osztrák orvos volt. A kúra célja az emésztőrendszer tehermentesítése, és a szervezet salaktalanítása.
A kúra nemcsak diétából, hanem speciálisan kiképzett személyzet által elvégzett hasi kezelésből is áll. A kúrának három fokozata van, hozzáértő orvos dönti el, hogy a páciens milyen fokozatú kúrát végezzen.
A gyógykúra feltételei:
1. elegendő gyógytea és szűrt zöldségleves ivás
2. természetes, tiszta, nyugodt környezet
3. beöntés vagy hashajtás
4. hasi kezelés
5. elegendő folyadékbevitel
1. Fokozat
A napi menüt gyógyteák és zöldségleves leszűrt leve alkotja. A természetes, tiszta környezet és a mindennapi stressz kizárása fontos szempont. A kúrát felügyelő orvos hasi diagnosztikát állít fel. A beöntés vagy hashajtás formáját, a folyadékbevitel mennyiségét, valamint a kúra hosszát orvos dönti el.
Az esti tea elkészítése:
a következő gyógynövényekből választhatunk: hársfavirág, édeskömény, cickafark, citromfű, zsurlófű, orbáncfű. Két csipetnyi teaadagot fél liter forrásban lévő vízhez szórunk, ezután levesszük a tűzről, és egy percig állni hagyjuk. Így aránylag világos színű teát kapunk, melyet kevés jó minőségű mézzel, citromlével ízesítünk. Kanalazva fogyasztjuk.
2. fokozat
Tej-zsemle kúra:
Az első fokozat kiegészítéseképpen szikkasztott zsemlét (a kúrazsemle fehérlisztből készül) fogyasztunk, melyet 2-4 napon át szellős helyen szárítunk. Akkor jó, ha nem ropogós. Vékony szeletekre vágva, addig rágjuk, míg a szánkban folyékony étel keletkezik. Egy harapás zsemlét egy kanál nyers tejjel fogyasztunk. Addig együnk, míg könnyű teltségérzetünk lesz.
3. fokozat
Kímélő étrend kialakítása:
Legalább fél órát szánjunk az evésre, együnk lassan, nyugodtan. Kis falatokat vegyünk a szánkba. Rágjunk alaposan, evés közben ne foglalkozzunk mással. Étvágyunknak megfelelő ételeket fogyasszunk. Az első és a második fokozatban tanultakat tartsuk be.
Kímélő ételek:
Búzadaraleves: keverjünk el két evőkanál búzadarát negyed liter hideg vízben, főzzük 3 percig, majd paszírozzuk át. Tengeri sóval ízesítjük.
Zabkása: két evőkanál zabpelyhet keverjünk el hideg vízzel, főzzük 3 percig, adjunk hozzá kevés tojássárgáját vagy tejet. Tengeri sóval ízesítjük.
A Mayr-kúránál mindig a hasi diagnosztika segítségével orientálódunk, és szabjuk meg a diéta további menetét. A hasi kezelés javítja a bélműködést, a nyirokkeringést, elősegíti a helyes légzés elsajátítását. A kúrát megelőzésképpen célszerű legalább évente megismételni.
(Következik: A jing-jang ételek)
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Jin-jang diéta
Az egészséges élet egyik alapköve az egészséges táplálkozás. A diétákat felsoroló sorozatunk utolsó része a jin-jang diétával foglalkozik.
2005.6.7.
Az Airola-féle léböjt
A kúra alapja a kizárólagos folyadékbevitel. A préselt levek energiatartalma magas, mégis mobilizálják a fölösleges zsír- és fehérjeforrásokat.
2004.10.3.
A Breuss-kúra
A Breuss-kúra egy speciális gyógyböjt, mely kizárólag gyógyteák és zöldséglevek fogyasztásából áll.
2004.9.3. 2
A Gerson-diéta
„Azt, amit egy nemzedék az emberi tudás csúcsteljesítményeként tisztel, gyakran botorságnak tűnik a következő nemzedék szemében
2004.8.6. 1 20
Gyógyböjt
A hagyományos értelemben vett böjt vallási szokás. Generációkon át fennmaradt a húsvéti és adventi böjt...
2004.6.15.
A rovat további cikkei
Tippek a fokozatos változtatáshoz
Megvonás helyett jutalmazás: legyen szó fogyásról, mozgásról, egészségről, érd el a céljaid úgy, hogy közben még jól is érzed magad!
2025.1.12.
Pszichológiai segítség
Az élet olykor nehézségekkel és érzelmi kihívásokkal állít szembe, amelyek megoldásához külső segítségre lehet szükség. Mikor érdemes pszichológushoz fordulni, hogyan választhatjuk ki a számunkra megfelelő szakembert?
2025.1.10.
Őrizzük meg ízületeink egészségét!
A szakértő tippjei arró, hogyan őrizzük meg ízületeink egészségét télen is.
2025.1.2.
Új év, új szokások
Legyen az egészséges és józan önszeretet és az öngondoskodás az újévi fogadalmunk!
2025.1.1.
Nők és a fizikoterápia
3 dolog, amivel a nők a leggyakrabban fizikoterápiára járnak, ami az egyik leggyakrabban alkalmazott módszer a mozgásszervi problémák enyhítésére. Különösen a nők körében népszerű.
2024.12.11.