A méregtelenítés tünetei (2)


Dr. Tóth Erzsébet orvos  2010.11.15. 5:26

Milyen tünetek várhatók a méregtelenítés során?

Leggyakrabban a bőr felületén jelentkeznek gombostűfejnyi vagy nagyobb kiemelkedő, enyhén piros, viszkető bőrelváltozások, melyek a fejen, háton, hason, a mellkas felső részén fordulnak elő a leggyakrabban. Az effajta kiütések gyakran akut mérgezések velejáróiként is megjelennek. Gondoljunk csak a gyógyszerallergiákra, vagy ételmérgezésekre! A méregtelenítés tüneteként felszaporodhatnak a mitesszerek, fokozódhat a faggyúműködés, a bőr lehet szárazabb és hámló. Ezek a tünetek mind-mind kapuk, melyeken keresztül a salak- vagy méreganyagok eltávozhatnak szervezetünkből. A sérülések vagy műtéti sebek megduzzadhatnak, a fájdalmak felerősödhetnek. Jelentkezhet erősebb és kellemetlen szagú izzadtság, mely fokozott folyadékbevitellel nemcsak enyhíthető, hanem egyúttal növelhető a méregtelenítés erőssége is.

Akinek légzőrendszeri problémája volt, vagy betegsége a tüdő meridián egyensúlytalanságával függ össze, ott rosszabbá válhat a lehelet, köhögés jelentkezhet (kezdetben száraz majd a köhögés felszakad).

Főleg emésztőrendszeri betegségek következményeként, de más betegség méregtelenítése következtében is számíthatunk émelygésre, hasi diszkomfort érzésre, s majdnem mindig lepedékessé válik a nyelv. Ehhez hasonlóan a gyomor és bélnyálkahártya is fokozott kiválasztásra tér át. Ezért alkalmazzák gyakran a beöntéseket, mint a méregtelenítés fontos részét. A nagyobb epeürülés következménye a széklet megváltozása.

A vese vagy a vesemeridián problémáinál a vizelet sötétebb színűvé, erősebb szagúvá válik. Megfelelő folyadékfogyasztással ezt is tökéletesen mérsékelhetjük. A kúrák első napjaiban a vizelet acetonos szagúvá is válhat.

A méregtelenítés igénybe veszi lelki állóképességünket is. Jellemző a fokozott labilitás, zavaros álmok, ingerlékenység, szokatlan dühkitörések. Elalvási és átalvási nehézségek, esetleg jelentkezhet felfokozott jó hangulat is.

De általánosságban is másként érezzük magunkat. Lehetünk fázékonyak, álmosak, fokozott vagy éppen csökkentett fizikai teherbíró-képességűek. Hasonlóan változhat a reakció- és koncentráció képességünk. Labilissá válhat a vérnyomás – akár magas akár alacsony vérnyomásosak vagyunk. Gyakran csökken a testsúly. Az első napok alatti súlycsökkenést a fölös víz leadása és a béltartalom egy részének kiürülése okozza. Csak ezután következik a valódi fogyás. Számolnunk kell azonban azzal, hogy a súlycsökkenés eljut olyan fázisba, amelyben igen hosszú ideig nem változik.

A kezdeti időszakban jelentkezhet hőemelkedés, láz, mely általában reggel magasabb, délutánra csökken – pont ellentétesen, ahogy a fertőzéseknél lenni szokott. A korábban belázasodni nem tudó személy is lehet lázas, mely a szervezetre nézve hasznos jelként értékelendő. Felhívom a figyelmet arra, hogy a láz minden esetben hasznos tünet. Beindítja az immunrendszer működését -- egy univerzális „antibiotikum”, kizárólag a kórokozó mikroorganizmusokkal szemben. Ezeket elpusztítja, a szervezet számára hasznos baktériumokat azonban nem. Épp ezért érthetetlen, hogy a legtöbb ember akár hőemelkedésnél is azonnal a lázcsillapítóhoz nyúl, szinte nem engedi, hogy működésbe jöjjön immunrendszere. Pedig a nem használt testrész elkorcsosodik -- gondoljunk csak a törött végtagra, mely pár hét alatt elvékonyodik a gipsz alatt. Az immunrendszer hasonlóan működik, ha nem hagyják elvégezni a feladatait. Elkorcsosodik! Ne csodálkozzunk később, mikor aztán kellene, nem tud rendelkezésünkre állni. Örüljünk, hogy belázasodtunk – függetlenül attól, hogy épp méregtelenítünk-e vagy „csak” megfáztunk! Soha ne csökkentsük vegyszerrel testhőmérsékletünket 38 Celsius-fok alá!

A tisztítókúrák alatt megváltozhatnak laboratóriumi értékeink. Némely értékek megemelkedhetnek, mások csökkenhetnek. Nem ajánlatos preventív vérvizsgálatokat végezni az ilyen időszakban. Ha mégis vért vesznek tőlünk, figyelmeztessük orvosunkat!

A következőkben a böjtkrízis tüneteiről és az alapétrendről írok. Az elkövetkező hetekben törődjenek öltözködésükkel. Hideg időben öltözzenek az időjárásnak megfelelően, függetlenül attól, milyen hónapot vagy évszakot írunk. Vigyenek magukkal meleg ruhát jó időben is! Öltözködjenek rétegesen, hogy követni tudják az időjárás szeszélyeit! Az őszi-téli hónapokban fogyasszunk gyógynövényteákat, még akkor is, ha nem vagyunk betegek!

(Folytatjuk)



Hozzászólások

@


Kapcsolódó cikkek

A táplálkozás szerepe (9)

Dr. Tóth Erzsébet orvos

...a daganatos betegségek kialakulásában.

2011.6.2.  29   


Rákmegelőző tápanyagok (12)

Dr. Tóth Erzsébet orvos

Tápanyagok, melyek jó hatással vannak szervezetünkre.

2011.5.20.   


Daganatok és összefüggések (11)

Dr. Tóth Erzsébet orvos

Az egyes szervek daganatai és a fogyasztás közötti összefüggések.

2011.5.6.   


Rákkeltő anyagok a táplálékban (10)

Dr. Tóth Erzsébet orvos

A táplálkozás során az ember naponta több száz anyagot juttat a szervezetébe, ezeknek csupán egy kisebb hányada hasznosítható a testfunkciók fenntartásához.

2011.4.28.    5


Jin és jang ételek (8)

Dr. Tóth Erzsébet orvos

A sok allergiás tünet nem ok nélkül jelentkezik.

2011.4.5.   


Az ételek hatása energiarendszerünkre (7)

Dr. Tóth Erzsébet orvos

Az egyes ételek különféleképpen befolyásolják energiarendszerünket (jin és jang ételek).

2011.3.23.   

A rovat további cikkei

Miért ferdül el a gerincünk?

PR-cikk

Miért alakul ki a gerincferdülés, és mit tehetünk ellene?

2024.11.21.   


Házi praktikák

Rajczi Viktória

Immunerősítésre és a meghűléses betegségek lerövidítésére.

2024.11.10.    22


Ne pánikoljunk!

Dr. Horváth Mária okleveles ápolónő

Pánikban a viselkedési normákat felülírja a túlélési ösztön, az ember, magatartása teljesen megváltozik. Sokan a hisztériához hasonlítják.

2024.8.21.   


Allergia és természetgyógyászat

Dr. Tóth Erzsébet orvos

Minden allergiás reakció az immunrendszer védekező mechanizmusainak túlzott megnyilvánulása.

2024.7.31.    5


Fogamzásgátlás: pro és kontra

Dr. Horváth Mária okleveles ápolónő

Egy nő két dolog miatt képes mindenre: hogy legyen gyermeke, vagy, hogy ne.

2024.7.15.   


Ekcéma, a gyerekkor bőrbetegsége

Dr. Horváth Mária okleveles ápolónő

A kisgyemekes anyukák gyakori témája, hogy a gyermekük ekcémás.

2024.4.10.