A reumatikus betegségek természetes gyógymódjai (4)


Dr. Tóth Erzsébet orvos  2011.10.17. 5:31

A gyógynövények szerepe a reumatikus betegségek kezelésében.

Vannak olyan gyógynövények, melyek mind külsőleg alkalmazva, mind belsőleg (tea, elixír formában) használva jó hatással vannak az ízületekre. A reumatikus betegségek egyik legfontosabb gyógynövénye a csalán, mely hatását főleg úgy fejti ki, hogy növeli a húgysav kiürülését a szervezetből. Gyógyításra szinte az egész növényt felhasználhatjuk. A levelét teakészítésre, a gyökér főzetét inkább külsőleg, fürdővízhez öntve, mely lehet egész test- vagy lábfürdő. Régebben, mikor még nem léteztek fájdalomcsillapítók, az emberek a fájó testrészeket friss csalánnal csapkodták meg. A betegség kialakulásánál ajánlatos pár hónapos csalántea-kúra, amikor is naponta körülbelül fél liter csalánteát fogyasztunk, három részre osztva. Ugyanennyi ideig fogyaszthatjuk a friss csalánléből préselt levet is, naponta néhány evőkanálnyit.

A következő „reuma" gyógynövény a fűzfa, melynek levelét borogatásként, kérgét pedig belsőleg, teaként használhatjuk. A fűzfakéreg szalicilt tartalmaz (a gyógyszerként ismert acilpirin, kalmopirin, aszpirin hatóanyaga), melynek fájdalomcsillapító, görcsoldó és gyulladásgátló hatása ismert. A kőrisfa a csalánhoz hasonlóan a húgysav kiválasztását segíti elő. A fűzfához hasonló a réti legyezőfű magas szalicil-tartalma miatt mindenféle gyulladásos folyamat kitűnő ellenszere. A feketenyárfa és a nyírfa kérgének, rügyének forrázata borogatásként használható. A bőrizgató és vérbőséget előidéző növények főleg külsőleg, az ízület krónikus gyulladásakor használhatók. Borogatásként alkalmazhatunk reszelt tormát, mustármagpépet, almaecetet, sodrófával megtört káposztalevelet.

Vízterápia

A legrégebbről ismert kezelési mód. Fontos tudnunk, hogy heveny panaszok esetén meleg fürdő sosem alkalmazható. Krónikus esetekben a legmegfelelőbb a harminchat-harminchét fokos vízben tíz-tizenöt percig való tartózkodás. A víz pozitív hatását növelhetjük gyógynövény-forrázat hozzáadásával. Erre a célra használhatunk csalánlevél, vagy gyökér, fűzfakéreg, kakukkfű, levendula, kőrisfa, feketenyárfa, nyírfa forrázatot. Jó hatásúak a hideg-meleg váltófürdők, a szauna, a gőzfürdő, a sós fürdők. Sós fürdőket otthon is készíthetünk: egy lavórnyi vízbe körülbelül két marék só, kádba fél-egy kiló só hozzáadásával. Használhatunk holt-tengeri sót vagy tengeri sót, de egyszerű konyhasót is. A sós fürdőt ajánlatos hetente háromszor elvégezni. Természetesen a termálfürdők, a gyógyfürdők rendszeres és megfelelő beiktatása kitűnő hatással van az ízületi fájdalomra.

Borogatások és pakolások

Ezeket legjobb este elvégezni, amikor az ízület a procedúra után nyugalomban maradhat. Pakolást készíthetünk nyers, reszelt krumpliból, túróból, vagy a gyógyszertárakban kapható gyógyiszapból, esetleg a fent említett gyógynövényekből. Ezeket a pakolásokat alkalmazhatjuk hidegen vagy melegen, attól függően, hogy a gyulladt testrészen a gyulladás akut vagy heveny. Általában a forró testrészre inkább hideg pakolást rakjunk, míg a hideg, fázós testrészre langyos vagy meleg pakolást. A hideg testrészre jó hatással van a báránytakaróval való betakarás is. Heveny, fájdalmas gyulladásoknál rövid ideig jeges borogatást is alkalmazhatunk.

Masszázsok és ragasztási technikák

A masszázsoknak nagyon sok módját ismerjük és szinte mindegyik jó hatással van a reumatikus betegség valamelyik fajtájára. A masszázs beindítja a vérkeringést, csillapítja a fájdalmat, segíti a húgysav kiürülését. Akinek nincs ideje, vagy valami más ok miatt nem tud masszázsra járni, akkor segít az úgynevezett medi-taping kezelés.

Mi a medi-taping? A medi-tapingot egy japán orvos, harmincöt évvel ezelőtt gondolta ki, majd egy német orvos Dr. Sielmann fejlesztette tovább. A módszer alapja, hogy az izmokat és ízületeket egy tapasz segítségével támogatjuk, és tehermentesítjük úgy, hogy közben nem gátoljuk őket a mozgásban. Ezt egy speciális tapasz és egy speciális ragasztási módszer segítségével érjük el. Szakszerű felhelyezés után szinte azonnal, de pár órán belül biztosan tapasztalható a fájdalom csökkenése. A felhelyezett tapasz hetekig a helyén maradhat, és ezalatt az idő alatt korlátlanul fejtheti ki gyógyító hatását.

A felhelyezett tapasz, hasonlóan a masszázshoz, javítja a vérellátást, sőt állandó masszírozó hatást fejt ki a bőr érzékelő részeire, akupunktúrás pontjaira, és a bőr alatti szövetekre. Megnyugtatja a fájdalomérzékelő idegeket, megakadályozza az inak, izmok, ízületek túlterhelését. A tapasz anyaga elasztikus gyapjúszövet, gyanta bevonattal, hőmérsékletre ideálisan reagáló, víz-, izzadás- valamint levegőáteresztő. Könnyen felhelyezhető és a testrészről könnyen eltávolítható.

A tapasz további előnye, hogy nem tartalmaz semmilyen hatóanyagot, ezért bármilyen más módszerrel, vagy gyógyszerrel kombinálható.

Akupunktúra és akupresszúra

Kiegészítő kezelésként, főleg krónikus esetekben érdemes akupunktúrával, vagy akupresszúrával próbálkoznunk. Gyermekeknél, vagy olyan felnőtteknél, akiknél a tűszúrás kellemetlen élményeket vált ki, a fent említett medi-taping tapasszal lehetséges az akupunktúrás pontok ragasztása is. A helyesen felhelyezett tapasz nemcsak az akupunktúrás pontokat, hanem egész meridiánok kezelését is lehetővé teszi. Hosszú ideig tartó makacs, reumatikus gyulladásoknál és fájdalmaknál érdemes felkeresni a fogorvost, mert az ízületi panaszok hátterében gyakran fordul elő fogászati góc. Például a metszőfog gyulladása a térdre, a szemfog gyulladása a csípőízületekre, a bölcsességfogaké pedig a váll és könyökízületekre lehet rossz hatással.

Elengedhetetlen a rendszeres mozgás, ugyanis a mozgáshiány következtében romlik az ízületek vérellátása, gyengülnek a tartó inak, izmok, elkorcsosodik a porc, végül deformálódhatnak az ízületek. Tilos a túlzásba vitt, izomlázzal járó mozgás. Kifejezetten ajánlott a gyógytorna, a séták, a tempós gyaloglás, jógagyakorlatok, tánc. A mozgás következtében megszűnik az ízületi merevség és izomzati feszülés, és lelkileg felszabadulunk.

A kínai orvoslás szerint a reumatikus betegséget is visszavezethetjük a különböző szervek meridiánjainak zavarára, valamint a jin-jang egyensúly kibillenésére. Az energiazavarok közül a jin jellegűek inkább kopást, szövetfogyást, szövetpusztulást okoznak, míg a jang-túlsúly gyulladás, vérbőség, merevség, duzzanat képében jelenik meg. Energetikai egyensúlytalanságnál mindig gondolnunk kell hegesedés által, műtétek, balesetek, kiváltott energiaáramlás blokkolására. Ezeket a blokkokat akupunktúra, neurálterápia vagy tapasz segítségével szüntethetjük meg.

Hogy a felsorolás teljes legyen, nem hagyhatjuk ki a sajátvér-terápiát, a vizeletterápiát, a köpölyözést, az apiterápiát (méhészeti termékek) és a homeopátiát, valamint más energetikai termékek és gyógynövény-kivonatok használatát.

Végezetül fontos megemlítenünk a reumatikus betegségek lelki okait, mivel a stressz mind az ízületekre, mind az izmokra nagyon rossz hatással van, ezért minden reumatikus betegségnél meg kell próbálkoznunk stresszoldó gyakorlatokkal. Stressz esetén növekszik a fájdalomérzet, ezért mindenképp meg kell tanulnunk relaxálni. A reumás betegségek hátterében általában a túlzott aktivitás, a tökéletesség akarása, a túlzott segíteni vágyás és a túlzott lelkiismeretesség lapul. A reumatikus fájdalmak mögött mindig valamilyen harag, düh, elfojtott indulat húzódik meg. A tünetek hátterében álló konkrét lelki ok megfejtésében nagy segítséget jelent, ha tudjuk, hol lépnek fel elsősorban a fájdalmak. Ha a nyaki tájékon, akkor túl nyakas az illető, ha a váll tájékon, akkor túlvállalta magát.

Összefoglalásképp megállapíthatjuk, hogy a reumatikus betegségek természetes gyógymódjaként először is étrendváltozást kell beiktatnunk, mely növényi táplálékok előnybehelyezéséből, állati fehérje, valamint a fehércukor és zsír kihagyásából áll. A sor méregtelenítéssel, léböjtkúrával, nyers zöldségkúrákkal, barnarizs-kúrával folytatható.

Vegyünk magunkhoz megfelelő minőségű és mennyiségű nyomelemet, minden esetben természetes forrásokból. Alkalmazzuk a különböző fürdőket, borogatásokat, pakolásokat, ragasztassunk fájó testrészeinkre tapaszt. Használjuk gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító növényeinket tea, fürdők, gyógynövénykivonatok formájában. Mozogjunk rendszeresen, de nem megerőltetve, tartsuk magunkat az arany középúthoz. Idegeskedés helyett válasszuk a nyugalmat.

A reuma megelőzhető, elkerülhető betegség, nem az idős kor természetes velejárója. A reumatikus betegségek a hibás, helytelen életmód következményei, melyeknek megváltoztatásához sok sikert és kitartást kívánok.

www.medi-tape.sk



Hozzászólások

Attila, 13. 08. 2018 19:58:07
Köszönjük ezt a hasznos írást. További részletes infó a kínai orvoslás (https://www.keresztesattila.hu/cikkek/blog/kinai-orvoslas/) és gyógymasszázs, masszázs kapcsán: https://www.keresztesattila.hu/cikkek/blog/sportmasszazs-gyogymasszazs/.
@


Kapcsolódó cikkek

A reumatikus betegségek természetes gyógymódjai (3)

Dr. Tóth Erzsébet orvos

A legfontosabb megelőzés a táplálkozás, mely mind összetételében, mind mennyiségében, fontos megelőzési tényező.

2011.10.5.  1   


A reumatikus betegségek (2)

Dr. Tóth Erzsébet orvos

A népi gyógyászatban a reumát megerőltetésre, meghűlésre, és „rossz vérre" (a vér elszennyeződésére) vezették vissza.

2011.9.21.    3


A leggyakoribb reumatikus betegségek (1)

Dr. Tóth Erzsébet orvos

Az előző hetekben tárgyalt félelmetes rákbetegség mezejéről most egy kevésbé félelmetes területre kalandozunk.

2011.9.7.    2

A rovat további cikkei

Ne pánikoljunk!

Dr. Horváth Mária okleveles ápolónő

Pánikban a viselkedési normákat felülírja a túlélési ösztön, az ember, magatartása teljesen megváltozik. Sokan a hisztériához hasonlítják.

2024.8.21.   


Allergia és természetgyógyászat

Dr. Tóth Erzsébet orvos

Minden allergiás reakció az immunrendszer védekező mechanizmusainak túlzott megnyilvánulása.

2024.7.31.    5


Fogamzásgátlás: pro és kontra

Dr. Horváth Mária okleveles ápolónő

Egy nő két dolog miatt képes mindenre: hogy legyen gyermeke, vagy, hogy ne.

2024.7.15.   


Ekcéma, a gyerekkor bőrbetegsége

Dr. Horváth Mária okleveles ápolónő

A kisgyemekes anyukák gyakori témája, hogy a gyermekük ekcémás.

2024.4.10.   


A számítógéphasználat ártalmai

PR-cikk

Betegségek és sérülések, amelyeket a számítógép intenzív használata okozhat. A számítógép rendszeres, napi több órás használata számos betegség kialakulásához vezethet...

2024.3.1.   


Előadás testmozgással

Sajtóhír

A közelmúltban Szolnokon Nagy-Bana Zsanett tartott előadást a demenciáról az érdeklődőknek. Részletek a cikkben.

2024.2.15.   


Alvászavarban küzdőknek

PR-cikk

Alvászavarban küzdőknek erősen ajánlott megismerkedni a CBD olajokkal

2023.11.25.   


A fehérbot világnapja

Sajtóhír

Zsúfolásig megtelt a terem a látássérültek rendezvényén Szolnokon.

2023.10.19.   


Hogy ne fájjon a fejünk!

Dr. Tóth Erzsébet orvos

Tanácsok a fejfájás megelőzéséhez és gyógyításához.

2023.9.11.