Egészséges táplálkozás
Hogy káros szokásainkon változtatva egészségesebb és teljesebb életet tudjunk élni, nem árt, ha megfogadjuk és beiktatjuk az életünkbe a következő alapvető jó tanácsokat. Rövid sorozatunkban ezeket részletezzük.
Naponta fogyasszunk nyers (lehetőleg friss) zöldséget, gyümölcsöt – ez tegye ki táplálékunk egynegyedét. Fontos az alapos rágás (legalább 20-25-ször rágjunk meg egy-egy falatot!). A nyers ételekhez eddig nem szokottak erre különösen figyeljenek. Hús csak hetente 2-3-szor szerepeljen az étlapunkon -- a legajánlatosabb a hal fogyasztása. A zsírokat inkább száműzzük, használjunk hidegen préselt olajat. Inkább főzzük, pároljuk az ételt, mint süssük. Fogyasszunk olajos magvakat (dió, mogyoró, mandula), de egyszerre csak pár szemet, mert nehezen emészthetők. Figyeljünk, ne legyenek penészgombával szennyezettek!
A cukrot szintén hagyjuk ki minden formában. Nem tanácsos édességgel etetni a gyerekeket sem. Adjunk helyette friss vagy aszalt gyümölcsöt (az aszalt gyümölcs ne legyen kénezett)!
Fogyasszunk nem teljes kiőrlésű lisztből készült pékárut, gazdagítsuk a kínálatot kukoricakenyérrel.
Egy alkalommal csak egy megfelelő mennyiségű és lehetőleg csak egyféle ételt vegyünk magunkhoz.
A nyers tej helyett részesítsük előnyben a savanyított tejtermékeket (joghurt, aludttej, kefir stb.), mert ezek a bél számára hasznos baktériumokat tartalmaznak.
Gondoskodjunk elegendő folyadékbevitelről: naponta legalább 2-2,5 liter jó minőségű folyadékot igyunk: gyógynövényteát, ásványvizet, forrásvizet vagy hígított zöldség- és gyümölcslevet. Az utóbbiak gazdagok természetes alapanyagú vitaminokban, ásványi anyagokban és nyomelemekben, enzimekben. A sok folyadék átmossa a szervezetet, feloldja a salakanyagokat.
Főzéskor részesítsük előnyben a saját lakhelyünkön (ország, kontinens) termesztett fűszereket használjuk. Bánjunk csínján a sóval!
Savanyításra, ízesítésre az alma- és borecet vagy citromlé alkalmazása ajánlatos.
Ha csak lehetséges, minden egyes étkezésnek adjuk meg a módját: terítsünk szépen, ízlésesen, együnk nyugodtan, lassan – élvezzük az étel elfogyasztását!
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
A három fehér méreg
Vajon mennyien tudjuk, hogy a táplálékunk hatással van a közérzetünkre, kedélyállapotunkra és az erőnlétünkre is?
2006.7.14. 12
Ajánlott táplálék-kiegészítők
Ahhoz, hogy szervezetünk védekező mechanizmusát karbantartsuk, az egészséges életmódon, táplálkozáson és mozgáson kívül természetes immunerősítők is szükségesek.
2003.10.21.
Életmód változtatási tanácsok
Ahhoz, hogy elkerüljük a betegségeket, nemcsak az egészséges táplálkozásra kell odafigyelnünk.
2003.10.8.
Egészségünk érdekében
Rövid sorozatunkban sorba vesszük helytelen és káros szokásainkat, hogy ezeket leküzdve, vagy ezeken változtatva egészségesebb és teljesebb életet tudjunk élni.
2003.9.9.
A jó közérzet és egészség forrása
Mindenki szeretne egészséges, fiatalos és edzett maradni. Sajnos a legtöbben nem tudjuk, hogyan érhetjük ezt el.
2003.9.2.
A rovat további cikkei
Ne pánikoljunk!
Pánikban a viselkedési normákat felülírja a túlélési ösztön, az ember, magatartása teljesen megváltozik. Sokan a hisztériához hasonlítják.
2024.8.21.
Allergia és természetgyógyászat
Minden allergiás reakció az immunrendszer védekező mechanizmusainak túlzott megnyilvánulása.
2024.7.31. 5
Fogamzásgátlás: pro és kontra
Egy nő két dolog miatt képes mindenre: hogy legyen gyermeke, vagy, hogy ne.
2024.7.15.
Ekcéma, a gyerekkor bőrbetegsége
A kisgyemekes anyukák gyakori témája, hogy a gyermekük ekcémás.
2024.4.10.
A számítógéphasználat ártalmai
Betegségek és sérülések, amelyeket a számítógép intenzív használata okozhat. A számítógép rendszeres, napi több órás használata számos betegség kialakulásához vezethet...
2024.3.1.
Előadás testmozgással
A közelmúltban Szolnokon Nagy-Bana Zsanett tartott előadást a demenciáról az érdeklődőknek. Részletek a cikkben.
2024.2.15.
Alvászavarban küzdőknek
Alvászavarban küzdőknek erősen ajánlott megismerkedni a CBD olajokkal
2023.11.25.