Jobb lenne leszokni (1)
Kétféle ember van: aki rágyújtott már, és aki nem.
Bármelyik csoportba tartozzon is, szinte biztos, hogy ön is dohányzik – aktív vagy passzív módon. Ugyanis az egészségügyi felmérések szerint hazánk a harmadik helyen áll az egy főre jutó cigarettafogyasztás tekintetében, és a felnőtt férfiak 39%-a, míg a nők 28%-a dohányzik. Így szinte biztos, hogy ha ön nem is aktív dohányzó, a környezetében akad valaki, aki napi jó néhány szál cigarettával károsítja a saját és mások egészségét. Teszi ezt annak ellenére, hogy egyre többet hallani a dohányzás ártalmairól. De pontosan melyek is ezek? Ön szerint az alábbiak közül mely betegségek kialakulásának rizikóját növeli meg a dohányzás?
• Tüdőrák
• Hasnyálmirigy daganat
• Krónikus tüdőelzáródási betegség (COPD)
• Vesedaganat
• Agyvérzés
• Szívinfarktus
• Vesedaganat
• Hirtelen csecsemőhalál
Jól tippelt, ha úgy gondolta, hogy a fenti betegségek mindegyikének kialakulásában oki szerepet játszik a dohányzás. Ráadásul a sort még számos más megbetegedéssel lehetne folytatni. Minden bizonnyal feltette már azt a kérdést is, hogy ha ilyen súlyos következményei vannak a dohányzásnak – és ezt nyilván a cigarettázók is tudják, akkor miért nem szoknak le?
Talán,
• mert túlságosan gyengék?
• nem érdeklik őket a következmények?
• nem elég kitartóak?
• nincs elég akaraterejük?
• nem szeretik eléggé a családjukat, és nem érdekli őket, hogy a környezetüket is veszélyeztetik?
• mert az emberek igazából nem tudnak megváltozni?
Az az igazság, hogy az előbbi magyarázatok egyike sem helytálló. A leszokással sikertelenül próbálkozók nem gyengébbek a többi embernél, nincs is kisebb akaraterejük, és az sem igaz, hogy felelőtlenek lennének, vagy nem érdekelné őket a
férjük, feleségük vagy gyermekeik egészsége. Egyszerűen csak nem könnyű abbahagyni végérvényesen a dohányzást. Egy klasszikust, Mark Twaint idézve: „A dohányzásról leszokni gyerekjáték. Már százszor sikerült.” Egyfelől azért nehéz, mert a nikotin fizikai függőséget okoz, a szervezet megszokja a napi nikotinbevitelt, így amikor megpróbáljuk letenni a cigarettát, elvonási tüneteket tapasztalhatunk. Olyanokat, mint a fejfájás, székrekedés, alvási problémák, rossz hangulat, ingerlékenység vagy szorongás. Ezek azonban egy, legfeljebb két hét után, mikor a szervezetünk hozzászokott ahhoz, hogy nem kap több nikotint, megszűnnek vagy enyhülnek. A másik nehézséget az okozza, hogy a dohányzás szokássá válik – még ha rossz szokás is. Ha megpróbálunk leszokni, néhányszor biztosan azon kapjuk majd magunkat, hogy bizonyos helyzetekben (például a munkahelyünk ajtaján kilépve vagy az ebéd befejeztével) önkéntelenül a táskánkban kotorászunk a cigarettás dobozt keresve. De ez csak a megszokás. Biztosan ön is talál az életében ilyen helyzeteket, amelyek arra késztetik, hogy rágyújtson. Az idő előrehaladtával azonban ezek egyre inkább elvesztik majd a dohányzásra felhívó jellegüket.
A dohányzásról való leszokás tehát nem könnyű, és nem egyik napról a másikra történik. Azonban sokaknak sikerült már, sőt ebben a pillanatban is több millió ember tesz erőfeszítéseket a leszokás érdekében. Ráadásul egyre többször találkozunk a dohányzás feladásával kapcsolatos reklámokkal és hirdetésekkel a televízióban, a rádióban vagy a különböző magazinokban.
De mindenki csak azt mondja, hogy szokjon le, abban viszont nem nyújtanak segítséget, hogy hogyan csinálja, hogyan kezdjen hozzá. A következő néhány tanács, amelyek mind kipróbált és bevált leszokást támogató programok részét képezik, biztosan segítenek majd az első lépések megtételében.
(Folytatjuk)
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
A dohányzók betegségei
A dohányzás rossz szokás, nem beszélve az egészségkárosító hatásáról.
2007.2.2.
Búcsú a füsttől
A dohányzó szülők gyermeke hajlamosabb az asztmára, légúti bajokra, gyakrabban beteg, mint a nemdohányzó szülőké.
2007.1.20.
A rovat további cikkei
Nők és a fizikoterápia
3 dolog, amivel a nők a leggyakrabban fizikoterápiára járnak, ami az egyik leggyakrabban alkalmazott módszer a mozgásszervi problémák enyhítésére. Különösen a nők körében népszerű.
2024.12.11.
Ne pánikoljunk!
Pánikban a viselkedési normákat felülírja a túlélési ösztön, az ember, magatartása teljesen megváltozik. Sokan a hisztériához hasonlítják.
2024.8.21.
Allergia és természetgyógyászat
Minden allergiás reakció az immunrendszer védekező mechanizmusainak túlzott megnyilvánulása.
2024.7.31. 5
Fogamzásgátlás: pro és kontra
Egy nő két dolog miatt képes mindenre: hogy legyen gyermeke, vagy, hogy ne.
2024.7.15.
Ekcéma, a gyerekkor bőrbetegsége
A kisgyemekes anyukák gyakori témája, hogy a gyermekük ekcémás.
2024.4.10.
A számítógéphasználat ártalmai
Betegségek és sérülések, amelyeket a számítógép intenzív használata okozhat. A számítógép rendszeres, napi több órás használata számos betegség kialakulásához vezethet...
2024.3.1.
Előadás testmozgással
A közelmúltban Szolnokon Nagy-Bana Zsanett tartott előadást a demenciáról az érdeklődőknek. Részletek a cikkben.
2024.2.15.