Neveljünk olvasókat! 4.
A kisiskolás korban nagyon fontos, hogy folytatódjanak a közös könyvtárlátogatások, illetve könyvesbolti böngészések.
„A gyermek, ha túljutott az ábécéskönyvön, azt hiszi, hogy tud olvasni, hiszen kibetűzi az üzletek cégtábláit, az újságok címeit és minden szót, minden mondatot, ami a szeme elé kerül. Azt képzeli, ha elmenne egy könyvtárba, fel tudná fogni az ott sorakozó könyvek értelmét. De ha megpróbálná elolvasni azokat, hamarosan rájönne, hogy a ’mechanikus olvasás’ semmit sem ér, otthagyná a könyvtárat, és visszamenne az iskolába.” Maria Montessori
Kisiskolás korban nagyon fontos, hogy folytatódjanak a közös könyvtárlátogatások, illetve könyvesbolti böngészések. Ebben a korban megnő a jelentősége a saját választásnak és akár a család többi tagjának is választhatunk együtt olvasnivalót. Olykor meglepő lehet számunkra a választásuk, de jó, ha rájuk hagyjuk. Természetesen azért tehetünk mi is javaslatokat.
10-14 éves korban előtérbe kerülnek a kortárs problémák (szerelem, barátság, kirekesztés, bántalmazás, tolerancia, stb.). Népszerűek lehetnek a különleges tulajdonságokkal, képességekkel rendelkező főhősök, a nem mindennapi élethelyzetek, történelmi regények, krimik, fantasy-k, disztópiák...
Ebben a korban sem kell lemondani a közös olvasás élményéről! Egy 12-13 éves gyerek is igényelheti a szülővel közös irodalmi kalandozást, főleg, ha egy bonyolultabb nyelvezetű vagy történetvezetésű könyvről van szó. Az ünnepi alkalmakkor sem felejtkezzünk el a könyvekről! Ne engedjük, hogy könyvek nélkül múljon el a karácsony, születésnap! Akár egy, a gyermek által összeállított listáról válogatunk, akár saját magunk feje után megyünk, alaposan gondoljuk át a választásunkat! Érdemes az interneten körülnézni jó ifjúsági regények kínálatában. A moly.hu oldalon például kiváló könyvértékeléseket olvashatunk, amelyek segíthetnek a választásban.
14-18 éves korban a fő csapásvonal a klasszikus és kortárs ifjúsági regények, novelláskötetek. A téma leginkább a szerelem, iskolai konfliktusok, hétköznapi és különleges fiatalok, történelmi és társadalmi regények. Erre a korra már igen határozott ízlésük alapján válogatnak a fantasy, sci-fi, krimi és egyéb műfajok között. Ha minden a tervek szerint alakul, a középiskolás korosztály az olvasóvá válás rögös útján az ifjúsági irodalomtól a young adult-irodalmon keresztül eljut a felnőtt irodalomig. A korosztály nagy felfedezése lehet a kortárs költészet, a slampoetry, a megzenésített versek. Szülőként, irodalomtanárként a könnyűzenei palettán is könnyedén találhatunk olyan előadókat, akiknek dalszövegei belépőt jelenthetnek a kortárs költészet világába.
Visszatérve a kezdetekhez: a gyermek úgy tanulja meg az anyanyelvét, hogy beszélünk hozzá. Úgy tanulja meg a kultúrát, ha már pici korától hallja a hangunkat: dúdolunk, énekelünk, majd mesélünk neki. Így tudjuk átadni neki, amit mi tudunk, amit mi kaptunk a szüleinktől, természetesen jó esetben. Ha viszont nem ezt kaptuk, adjunk mi többet a gyermekeinknek – és itt most egyáltalán nem anyagiakról van szó, hanem attól jóval többről!
„Nagyon fontos, hogy a meseolvasásba csakis azután kezdjünk bele, miután gondoskodtunk arról, hogy senki és semmi nem zavar meg közben minket! A környezet és a gyerek hozzáállása akkor lesz megfelelő, ha minderre odafigyelünk. Ebben az esetben képes lesz a mesét hallgató kisgyerek ellazulni, megnyugodni és elaludni. Az olvasás – ha élvezetet okoz – segít élni, életben maradni, növeli az empátiát, a másik ember és a világ megértését. A jó olvasó az, akinek az olvasás örömöt, élvezetet okoz, aki képes átélni a hősök sorsát, azonosulni tud velük, és ebben az érzelmileg megmozgatott állapotban tágul a világról és önmagáról való tudása. Az olvasás az egyik leghatékonyabb formája a személyiségfejlesztésnek.” (Vekerdy Tamás)
„Minden gyereknek szüksége van a mesékre, a könyvekre. Hiszen mindent tudni, látni, érezni akarnak, még akkor is, ha ezt személyesen nem, csak egy elmondott történet alapján tapasztalhatják meg. Ott vannak, ahová a történet repíti őket. Úgy és akkor, amikor csak szeretnék. Éppen ezért minden gyerek ösztönösen vonzódik a könyvekhez, születésétől ott él benne az olvasó. A mi dolgunk csupán annyi, hogy az éppen neki íródott, a kérdéseire választ adó történetekkel előcsalogassuk azt.” (Égigérő) Ezeknek a történeteknek a megtalálásában szerettünk volna segíteni sorozatunkkal.
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Neveljünk olvasókat! 3.
Elérkeztünk a 4-5 éves korosztályhoz. Ez egy rendkívül izgalmas korszak.
2020.5.25.
Neveljünk olvasókat! 2
Gyermekünk egyéves korára már érdemes bevezetni a rendszeres esti meseolvasást.
2020.5.4.
Neveljünk olvasókat! 1.
Hogyan jutunk el a pici baba ringatásától az olvasni szerető kamaszig?
2020.4.13.
A rovat további cikkei
Gyermektorna otthon
Most, hogy be lettünk zárva, és az idő sem kedvez a kinti mozgásnak, tegyük meg, hogy otthon mozgatjuk gyermekeinket! Az ő érdekükben!
2020.10.15.
A gyermek
A gyermek áldás, azaz csoda. Isteni vagy felettes beavatkozás. Ezt minden szülőnek tudnia kellene.
2020.6.1.
Testvérféltékenység
Szakemberektől azt hallottam: az az ideális, ha a testvérek között három év a korkülönbség.
2020.1.15. 5
Szülők és gyerekek
Iskoláskorú gyerekünk már leviheti a szemetet, elmosogathat, felporszívózhat -- egyszóval segíthet a ház vagy háztartás körüli teendőkben. (Tíz éve írtuk)
2019.11.16. 4