Home office-ban a fél ország


Sajtóhír  2020.3.24. 20:00

A járvány előtt az alkalmazottak alig néhány százaléka dolgozott távmunkában, most ez jelenti a megoldást a dolgozók egészségének megóvása és a működés folytatása érdekében.

A távmunkában dolgozók számának drasztikus növekedése viszont még ott is komoly kihívást jelenthet – a cégek, a munkavállalók, a családok részéről egyaránt – ahol ezt eddig is alkalmazták. Hosszabb távon kell ugyanis biztosítani a technikai eszközöket, az ergonomikus munkakörnyezetet, és jelen esetben még a családi összhangra is figyelni kell – hívta fel a figyelmet a K&H.


A 2018-as távmunkavégzésre vonatkozó KSH adatok szerint a járvány előtt az alkalmazottak mindössze 3,7 százaléka, 144 ezer fő dolgozott irodán kívül, ez azonban most nagyot változhat. „Mivel jelenleg a cégek számára az egyik legészszerűbb döntés az otthoni munkavégzés elrendelése, ezért rövid időn belül sokszorosára növekedett a távmunkában dolgozók száma. Mindez azt jelenti, hogy az irodában használt technikai eszközöket és ergonomikus irodai környezetet otthon kell biztosítani, kialakítani. Ez pedig még ott is komoly kihívást jelenthet – a cégek, a munkavállalók, a családok részéről egyaránt –, ahol a távmunkát korábban is alkalmazták gyakorlatként” – tájékoztatott Végh József, a K&H HR igazgatója a munkáltatói kihívások kapcsán.


A technikai feltételek az elsődlegesek

Az otthoni munkavégzés elsődleges feltétele a biztonságos technikai háttér megteremtése. Ehhez látni kell azt, hogy a távmunka a járványt megelőzően sok esetben azt jelentette, hogy otthon elvégezte valaki a feladatait, amit aztán beküldött az irodába. A távmunkában dolgozók 26 százalékának ugyanis nem volt hozzáférése a munkahelyi hálózathoz. A jelenlegi körülmények ezért egy új helyzetet teremthetnek technikailag még azon cégek számára is, ahol már korábban sem volt ismeretlen az otthoni munkavégzés. A hazai vállalatoknak ugyanis a távmunka többhetes zavartalan, folyamatos működéséhez távoli elérést, a céges levelezéshez és dokumentumokhoz hozzáférést, valamint saját eszközöket kellett biztosítani – akár néhány nap alatt.

Ergonomikus munkakörnyezet otthon

A technikai feltételek megteremtése mellett kisebb hangsúlyt kap az ergonomikus munkakörnyezet otthoni biztosítása, pedig ez is az egyik kulcskérdés lehet. Tekintettel arra, hogy a megfelelő munkakörülmények a közérzetünk és hatékony munkavégzésünk szempontjából egyaránt meghatározó, otthon is érdemes kialakítanunk egy fix helyet a munkavégzésünkhöz, ahol a megtámasztott ülés, a képernyő megfelelő magassága és a lábak kényelmes elhelyezése megoldható.


Családi home office

A KSH felméréséből az is kiderült, hogy az alkalmazottak többsége (67%) egyetért azzal, hogy távmunkavégzés esetén a munka és a magánélet könnyebben összeegyeztethető, vélhetően annak köszönhetően, hogy 82 százalék szerint a home office rugalmasabb időbeosztást tesz lehetővé, 61 százalék szerint jobban tervezhetők a feladatok, 57 százalék szerint pedig az otthoni környezetben kevesebb a zavaró tényező. „A mostani távmunkavégzés abban is jelentősen eltérő a korábbi gyakorlattól, hogy sok esetben a család összes tagja, kicsik és nagyok is otthon tartózkodnak. Ahogyan azonban a munkahelyen a munkatársainkkal, úgy az „otthoni irodánkban” is az a célszerű, ha világosan jelezzük, milyen feltételekre, magatartásra van szükség a család többi tagjától ahhoz, hogy valóban hatékonyan elvégezhessük feladatainkat. Kisgyerekek esetén ezt persze jóval nehezebb megoldani, így akár azt is érdemes végig gondolni, hogy a normál munkaidőtől függetlenül melyek azok az órák, amikor koncentráltan tudunk dolgozni” – tanácsolja a szakember.



Hozzászólások

@


A rovat további cikkei

Adventi lisztadomány

Sajtóhír

Ünnepélyes adományátadó a Szolnoki Vármegyeháza dísztermében.

2024.11.30.   


Gálával és díjátadóval ünnepeltek

Zana Anita

Tudósítás a Szolnokban rendezett nagyszabású rendezvénysorozatról.

2024.9.23.   


Kire bízzuk házi kedvencünket?

Mi legyen a kisállattal, ha nem tudod magaddal vinni a nyaralásra?

2024.7.14.   


Látássérültek rehabilitációja

Sajtóhír

Lezárult a látássérültek elemi rehabilitációjára kiírt pályázatok elbírálása, a kormány 600 millió forinttal támogatja a szolgáltatást.

2024.4.29.  1   


Fények vakondja 2024: győztesek

Sajtóhír

Kihirdették a Fények vakondja irodalmi pályázat idei győzteseit. Részletek a cikkben.

2024.4.12.   


Életmódklub látássérülteknek

Sajtóhír

Ötletgazdag életmódklub működik Szolnokon.

2024.3.26.   


Jogi tanácsadás a Vakok Egyesületénél

Sajtóhír

A Vakok és Gyengénlátók Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Egyesülete kereken tíz éve működtet jogi tanácsadást, ezzel is segítve a vármegyében élő látássérülteket, ha eltévednek a folyton változó jogszabályok hálójában.

2024.3.9.   


Tapintható történelem

Sajtóhír

Egy nem mindennapi interaktív tárlatvezetés látássérülteknek, melynek apropóját a szolnoki csata 175. évfordulója adta.

2024.3.7.   


Varázs-eredmény

Sajtóhír

A vak amatőr színésznő, Szigeti Henriett, lett a legjobb mellékszereplő!

2024.3.4.   


Látássérültek kézműveskedtek

Sajtóhír

A Vakok és Gyengénlátók Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Egyesületének Móra Közösségi Terében Szolnokon kézműves foglalkozást tartottak látássérülteknek, a közelmúltban.

2024.2.18.   


Készüljünk fel a téli autózásra!

PR-cikk

Így készítsük fel az autónkat a téli kirándulásokra! Egy téli kirándulás mesés élmény lehet, hiszen annyi helyre látogathatunk el ilyenkor is.

2024.1.16.   


Fények vakondja 13.

Sajtóhír

Az immár tizenharmadik alkalommal meghirdetett Fények vakondja elnevezésű pályázat egy országos verseny, amelyen látássérült és ép személyek egyaránt indulhatnak irodalmi alkotásaikkal.

2024.1.8.