Nők a kutatásban és az IT területein
A nemek közti egyensúly hiánya továbbra is kiemelt probléma a kutatási és az IT területeken. Sajnos mai napig tény, hogy mind globálisan, mind országonként vizsgálva a nők jelentősen alulreprezentáltak ezekben a szektorokban.
Sztereotípiák és előítéletek
Szakmai pályaválasztásuk során a nők jelentős része még mindig nem érzi vonzó opciónak, hogy természettudományi, mérnöki, matematikai vagy IT területen képezze tovább magát. A sztereotípiák, előítéletek, elavult, de mégis rögzült társadalmi normák is hozzájárulnak a nemek közötti egyensúlyhiányhoz ezeken a területeken.
Egyik fő sztereotípia a tudományos és technológia területeken az a hit, hogy ezekhez a pozíciókhoz olyan „férfias” jellemzők kapcsolódnak, mint például a logikus gondolkodás vagy a műszaki érzék. Ez a hiedelem, holott semmiféle tényleges alapja nincs, tovább erősíti a nők kizárását ezekről a területekről.
Az előítéletek és sztereotípiák a munkahelyi kultúrában is megjelenhetnek, ahol a domináns kommunikációs stílus és vezetési stratégiák megnehezítik a női munkavállalók szakmai beilleszkedését. A tudományos és IT területeken dolgozó nőket gyakran érhetik diszkriminatív megjegyzések, és sokkal gyakrabban fordulhat elő velük, hogy megkérdőjelezik szakmai képességeiket, mint férfi kollégáikkal. Azok a munkáltatók, amelyek a hagyományos nemek közötti munkamegosztásra támaszkodnak, kevésbé hajlamosak alkalmazni vagy előléptetni nőket tudományos és IT területeken.
Ha nőként hasonlókat tapasztalunk munkahelyünkön, ne fogadjuk el a helyzetet, érdemes folyamatosan böngészni a lehetőségeket új pozíciók iránt. Akár lakóhelyünk környékére szűrve is tájékozódhatunk a
Profession oldalán például a pécsi álláslehetőségekről.
Társadalmi kommunikáció és szakmai ösztönzés
A sztereotípiák és előítéletek leküzdése érdekében szükség van a társadalmi attitűd megváltoztatására, amiben mind az oktatási intézményeknek, mind a munkáltatóknak kiemelten fontos szerepe lehet.
Az oktatási rendszereken keresztül minél korábbi szakaszban aktívan ösztönözni kell a pályaválasztás előtt álló fiatalabb generációt a műszaki és tudományos területek iránti érdeklődés kialakítására. Fontos lenne minél több mentorprogram indítása, ahol tapasztalt női szakemberek tudnak karrierépítéssel kapcsolatos tanácsokat nyújtani.
A munkáltatók részéről a vállalatoknak olyan toborzási gyakorlatokat szükséges alkalmazniuk, amelyek támogatják a női jelentkezőket is ezekre a területekre. Ezenfelül olyan munkahelyi kultúrát is ki kell alakítaniuk, ahol a női munkavállalók diszkriminációtól mentesen, egyenrangúként érezhetik magukat.
Ha úgy érezzük, jelenlegi munkahelyünkön korlátozottak a lehetőségeink, ne habozzunk váltani, akkor is, ha kisebb településen, például
Tapolcán szeretnénk munkát keresni.
Innováció, új perspektívák
A nők aktívabb részvétele a kutatási és IT területeken nemcsak a szakma sokféleségét növelhetné, hanem új és innovatív perspektívákat hozhatna mind a problémamegoldásba, mind a fejlesztésekbe. A nők sikerei ezeken a területeken inspiráló példaként állhatnak a következő generáció előtt, ezzel is ösztönözve őket a természettudományos, mérnöki vagy IT területeken való részvételre. Ennek megvalósítása érdekében szélesebb körű intézkedésekre, tudatos erőfeszítésekre, nyitottságra van szükség mind az oktatási, mind a vállalati szektorok részéről.
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Érzékhiány
Azt mondják, a nők intuitív lények: előre megéreznek, kitalálnak dolgokat...
2024.10.16. 6
Megint nőies
Ki a nőies és ki nem az? Mit kell tenni a nőiességért? Egyáltalán: mitől nő a nő?
2024.7.31. 2 15
Viperafészkek
Nők – ezerfélék. A közvélemény nincs túl jó véleménnyel róluk, és ők sem egymásról.
2024.1.24. 25
A világ legjobban fizetett női sportolói
A sport óriási pénz- és szórakozási forma világszerte, bár a nemek között még a 21. században is hatalmas szakadékok vannak.
2023.4.2.
Valentin-napi nagy Ő lista
Talán meg kellene tanulnunk elfelejtkezni a női magazinok által belénk sulykolt módszerekről...
2023.2.12. 9
Nincs felmentés
A szexuális zaklatásra vagy erőszakra soha nincs és nem is lehet semmilyen mentség, semmilyen felmentés!
2022.4.2. 11
Holtomiglan-holtodiglan
A bűnügyi hírekben sajnálatos módon mindennapossá vált a családi tragédiák sora.
2022.3.25.
Női kategóriáink
Nők: férjezettek, elváltak, szinglik, újraházasodtak, gyermektelenek, sokgyermekesek.
2021.2.26. 26
Egyedül
Nemrég egy idézet indult körútjára a közösségi oldalon: „Ha összebarátkozol saját magaddal, sosem leszel egyedül.”
2020.10.17. 17
Független
A „függetlenség” kifejezést hallva az utóbbi években valahogy mindenki elborzad.
2020.6.27.
És mivel folytatódik? (2)
A lélekbúvárok szerint az egész nagyon egyszerű: az ember papírt és ceruzát vesz a kezébe, és feljegyzi a házasság mellett szóló érveket.
2020.5.8. 9
Az esküvővel kezdődik (1)
A házasság arról szól, hogy a kezdeti eufórikus, érzelmekben gazdag időszakot felváltják a szürke hétköznapok.
2020.4.26. 10