Nőnap elé
Kislánykoromban -- a nyolcvanas években -- március 8-án hosszú sor kígyózott a virágbolt előtt.
(Emlékeim szerint, érdekes módon nem a férfiak voltak többségben a sorakozók között…) Arról nem nagyon beszélt senki, honnan is indult a Nemzetközi Nőnap hagyománya, így aztán a fordulatot követően – mintha valami előző rendszerben kitalált ünnepről lenne szó – csaknem kiment a divatból a nők köszöntése.
Mire is emlékezünk ezen a napon? 1857. március 8-án New Yorkban 40 ezer varrónő lépett sztrájkba: szót emeltek az alacsony bérek és a rossz munkakörülmények ellen. 1914-ben -- miután kétmillió orosz katona esett el a fronton --, az orosz nők február utolsó vasárnapján (az Oroszországban akkor használt Juliánusz naptár szerint február 23-ára esett, ami a Gergely-naptár szerint március 8-ának felel meg) kenyérért és békéért tüntettek. Négy nappal később a cár lemondásra kényszerült, és az ideiglenes kormány megadta a nőknek a szavazati jogot.
A Nemzetközi Nőnap ötletét 1910-ben vetették fel a Szocialista Internacionálé résztvevői – tiszteletadásként a nők jogaiért küzdő mozgalom előtt. (Ekkor még nem kötötték a Nőnapot március 8-ához.) E döntés alapján a következő évben, 1911. március 19-én első alkalommal ünnepelték a Nemzetközi Nőnapot Ausztriában, Dániában, Németországban és Svájcban. A gyűléseken részt vevők a szavazati jog és a tisztségvállalás joga mellett a munkavállalás, szakmai továbbképzés jogát is követelték, valamint azt, hogy szűnjön meg a munkahelyi megkülönböztetés.
Azóta csaknem száz év telt el, és még most sem mondhatjuk el, hogy a nőknek minden téren sikerült kivívniuk az egyenrangúságot. Az ENSZ adatai szerint a világon végzett összes munka kétharmadát nők végzik – ám a világ jövedelmének csupán tíz százalékáért! A politikai életben és vezető pozícióban sem találunk sok nőt. Az Eurostat (Európai Statisztikai Hivatal) mai napon közzétett adatai szerint a nők átlagban iskolázottabbak, mint a férfiak, ám ez nem mutatkozik meg sem a munkahelyen betöltött pozíciójukon, sem a fizetésükön. Az Európai Unió diákjainak 55 %-a nő, de a menedzserként dolgozók között csupán 32 %-ot tesznek ki a szebbik nem képviselői.
Nagy különbségek mutatkoznak a fizetésekben is. Cipruson, Észtországban és Szlovákiában például a nők bére egynegyeddel (Ausztriában, Dániában, Hollandiában, Finn-és Svédországban 18 %-kal) kevesebb, mint férfi kollégáiké.
Vagyis még mindig van mit tenni, a fejlett Európában is.
Foto: Mihály Krisztián
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Nemzetközi Nőnap
Ma van a Nemzetközi Nőnap, melyek hivatalosan 1917-től, Magyarországon pedig 1948 óta tartanak számon.
2016.3.7. 27
Nőnapi csokor
A sarki virágárusnál csúcsforgalom. Férfiak egymást előzik le, az ajtó csengője szinte percenként figyelmeztet: ügyes kezek szaporán dolgozzatok!
2013.3.8.
Március nyolcadika
Az utóbbi években vitatott kérdéssé vált, ünnepeljük-e a nőnapot vagy sem?
2011.3.8.
El a kezekkel a nőnapomtól!
A nőnap nagyon sokáig nem tartozott a kedvenc napjaim közé, de változik a világ…
2006.3.8.
A rovat további cikkei
Kényszer és ártalom
A nők elleni erőszak évek óta beszédtéma. Mindig hallhatunk, olvashatunk róla, láthatunk sokkoló videókat, amelyek a témáról szólnak. Kis házi felmérésünk a témáról.
2018.11.25. 5
És mivel folytatódik? (2)
A lélekbúvárok szerint az egész nagyon egyszerű: az ember papírt és ceruzát vesz a kezébe, és feljegyzi a házasság mellett szóló érveket.
2018.5.8. 9
Az esküvővel kezdődik (1)
A házasság arról szól, hogy a kezdeti eufórikus, érzelmekben gazdag időszakot felváltják a szürke hétköznapok.
2018.4.26. 10
Valentin-napi nagy Ő lista
Talán meg kellene tanulnunk elfelejtkezni a női magazinok által belénk sulykolt módszerekről...
2018.2.14. 9
A marionett bábuk
A marionett bábuk nap, mint nap magukra csatolják a láthatatlan zsinórokat, hogy mások kedvükre rángathassák őket.
2017.7.24. 14
A szépség ezer arca
A világ állandóan változik, mindig más a követendő példa, mások az aktuális trendek.
2017.6.1. 15