A császármetszésről (3)
Császármetszés esetében felléphetnek komoly szövődmények is.
"Az Angliai Szülészek és Nőgyógyászok Királyi Kollégiumának javaslata alapján a hüvelyi szülés minden nő számára nagyobb biztonságot jelent, még akkor is, ha az illető korábban már császármetszéssel hozta világra egy gyermekét."
Az utóbbi években a fejlett országokban jelentősen megemelkedett (kb. minden 3-4szülés) a császármetszések száma. Ez alól Szlovákia és Magyarország sem kivétel. Vajon mi lehet ennek az oka? Miért vállalják oly sokan ezt a nem kevés kockázattal járó műtétet? Miért félnek az anyák természetes úton világra hozni gyermeküket?
Természetesen vannak esetek, amikor a beavatkozás elkerülhetetlen. Például a magzat far- vagy haránt irányú fekvése az anyaméhben. Koraszülés beindulása, amikor ezzel a műtéttel meg lehet kímélni a még amúgy is éretlen magzatot. Sürgős és váratlan egészségügyi helyzet esetén, amikor például súlyos vérzés alakul ki, a baba oxigénellátása lecsökken vagy a köldökzsinór előreesik. Elölfekvő a méhlepény esetén, esetleg a méhlepény idő előtti leválása történik. Ezekben az esetekben valóban szükség van a beavatkozásra.
Van azonban egy sor elkerülhető ok is, amikor mégis sok esetben császármetszésre kerül sor.
Összességében a császármetszések 15 százalékára sürgősségi beavatkozás, tíz százalékára pedig az anya saját döntése miatt kerül sor. Sokszor pedig az orvosok ajánlják ezt a kismamának, mert így jobban tudják időzíteni a szülést, és a szülések közben fellépő esetleges kockázatokat is elkerülhetik. Az előzetes császármetszések sok orvost arra késztetnek, hogy a további szülések során is császármetszést végezzenek. A szakirodalmi és kutatási adatok szerint a császármetszéssel szült nők 75-80%-a képes lenne a normál szülésre a következő várandóság esetében. Mégis a császár utáni hüvelyi szülés lehetősége nagyon korlátozott. Az orvosok a lehetséges kockázatok miatt ritkán vállalják, hogy végigkísérjék a vajúdást. Mindenképpen érdemes olyan orvost keresni, aki támogatja ezt a szülési módot, hogy a fent vázolt fizikai és lelki kockázatokat elkerüljük. Még, ha a végén császármetszésre kerül is sor, egyáltalán nem mindegy a gyermek és anya kötődése szempontjából, hogy vajúdik-e a babával vagy a programozás miatt erre még lehetősége sincs. A vajúdás során felszabaduló hormonok ugyanis nagyon jótékonyan befolyásolják a baba-anya kapcsolatot és a szoptatás hosszát is. Lelkileg és testileg viszont a normál szülés a legjobb alternatíva az anya és gyermeke számára.
A császármetszés előnyei közé tartozik, hogy jól időzíthető vele a szülés, emellett az anya és az orvos számára is kényelmes módszer. A császármetszés megvan fél óra alatt, míg egy normál szülés akár hat-nyolc óráig is eltarthat. Nem biztos azonban, hogy az anya és a magzat számára valóban ez a legjobb választás, ennek legfőbb oka, hogy ritka, de igen komoly terhességi szövődmények léphetnek fel. A műtét során előfordulhat melléksérülés – például a méh falán ejtett metszés továbbreped a méhet ellátó fő verőér irányába –, ami jelentősebb vérzéssel járhat, ezt olykor nehéz uralni. A metszés helyén keletkező heg sohasem lesz olyan erős, mint az érintetlen izomszövet, így a következő terhességek esetében ez hegszétválást eredményezhet, amely egyaránt veszélyeztetheti a szülő nő és a magzat életét. A vágás okozta seb ezen kívül el is fertőződhet, majd begyulladhat, így a kórházi tartózkodás ideje is elhúzódhat. Még a legtisztább kórházakban is felléphetnek a hüvelyből vagy a műtő levegőjéből származó, illetve a különféle műszerek közvetítésével terjedő fertőzések, amelyek következményeként enyhe esetben gennyesedés, súlyos szövődményként pedig életveszélyes hashártyagyulladás alakulhat ki. Az imént említett komplikációk következményeként egyes esetekben teljes méheltávolítást kell végezni a szülést követően.
További fontos szempont, hogy a császármetszések száma véges, így az esetek döntő többségében legfeljebb három császármetszéssel végzett szülés engedélyezhető. Ezeket követően a legtöbbször már annyira elhasználódik a méh, hogy nem javasolt egy negyedik császáros szülés.
(Folytatjuk)
A szerző gyakorló, szülészeten dolgozó nővér
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
A császármetszésről (4)
Ma már mindenki gyorsan és fájdalommentesen akar szülni. Sorozatunk befejező része.
2015.12.15. 6
A császármetszésről (2)
A császármetszés fejlődésének következő lépése az volt, hogy az anya túlélte a beavatkozást.
2015.11.4. 8
A császármetszésről (1)
A császármetszést valószínűleg már az ókori rómaiak is alkalmazták, de nem maradt fenn bizonyíték, miszerint az anya túlélte volna a beavatkozást.
2015.9.19. 9
A rovat további cikkei
Edzés a terhesség első heteiben
A kismama érdekében nagyon fontos, hogy mit szabad és mit nem!
2024.11.21.
Babagondozás hőség idején
Ne takarjuk le a babakocsit nyáron! Semmiképpen ne fedjük le – még a legvékonyabb, muszlinszerű anyag is szinte termosszá változtathatja a kocsi belsejét!
2024.7.19.
Mikor nagyobb a gyerek
Kis gyerek kis gond, nagy gyerek nagy gond. Ezúttal a mondás második felével foglalkozunk.
2022.2.24.
Tápszer a babának
Szülés után nagyon sok anyuka kerül abba az elsőre kétségbeejtőnek tűnő helyzetbe, hogy nincs elég teje...
2020.12.20.
Melyik a legjobb tápszer?
A legideálisabb és legjobb dolog a szoptatás, de nagyon sok újdonsült anyuka, valamilyen okból nem tudja szoptatni a kisbabáját.
2020.12.7.
Mi legyen a gyerekkel?
A mai anyáknak nincs asszonyos alakjuk, lányosak maradnak, csinosak, szexisek, fiatalosak, szeleburdik.
2020.9.22. 34
Nem értem...!
Nem mindig értem a mai fiatal anyukákat. Az az érzésem, hogy elhitették velük: az a jó kisbaba, kisgyerek, akivel nincs semmi gond.
2020.2.12.