Hogy egészséges maradjon!
Azt mondják, hogy a kismamák fogai azért romlékonyabbak, mert a magzat elvonja az anya csontozatából a kálciumot.
Nos, a fogorvosok szerint nem ez az igazi ok. A terhesség folyamán a női szervezetben jelentős hormonális változások zajlanak le. Ezek következtében egyeseknél gyakrabban fordul elő hányinger, hányás, leginkább az első hónapokban. A fogzománcot pedig kikezdheti a gyomorsav. Másrészt megváltozik az ízérzékelés: a kismama jobban kívánja a savanyúságokat és az édességeket, amelyek szintén nem tesznek jót a fogaknak – főleg, ha nem megfelelő a fogápolás. (Néha a fogkefe használata is hányásra ingerel, ezért van, aki kevesebbszer mos fogat, mint azelőtt.) Az ételmaradék a baktériumok táptalaja. A szájban savas közeg jön létre – és ez az oka annak, hogy kálciumot veszít a fogzománc.
A kismamák közül sokan ínygyulladásban szenvednek. Ennek legfőbb tünete a fogmosáskor jelentkező ínyvérzés. A gyulladt fogíny emellett piros, duzzadt, és fájdalmas. Az íny érzékenysége mögött ugyancsak a hormonális változások állnak. A vér magasabb ösztrögénszintjére vezethető vissza, hogy az íny kevésbé ellenálló a fertőzésekkel szemben. Maga az ínygyulladás a lepedék jelenléte miatt alakul ki, amely méregező anyagokat is termel. Ha ezek nagyobb mennyiségben a véráramba kerülnek, koraszülést válthatnak ki. A szakemberek szerint jelentősen csökkenteni lehetne a koraszülés kockázatát, ha az ínygyulladást időben kezelnék. Másrészt, amennyiben az irritált ínyt nem kezelik időben, a fogíny fokozatosan visszahúzódik, sorvadni kezd, ami végül a fogak elveszítéséhez vezet.
Legjobb a megelőzés: még a terhesség kezdetén ajánlott elmenni a fogorvoshoz ellenőrzésre, eltávolíttatni a fogkövet. És persze a lehető leggondosabban ápolni a fogakat, és megelőzni a lepedékképződést.
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Edzés a terhesség első heteiben
A kismama érdekében nagyon fontos, hogy mit szabad és mit nem!
2024.11.21.
Babagondozás hőség idején
Ne takarjuk le a babakocsit nyáron! Semmiképpen ne fedjük le – még a legvékonyabb, muszlinszerű anyag is szinte termosszá változtathatja a kocsi belsejét!
2024.7.19.
Mikor nagyobb a gyerek
Kis gyerek kis gond, nagy gyerek nagy gond. Ezúttal a mondás második felével foglalkozunk.
2022.2.24.
Tápszer a babának
Szülés után nagyon sok anyuka kerül abba az elsőre kétségbeejtőnek tűnő helyzetbe, hogy nincs elég teje...
2020.12.20.
Melyik a legjobb tápszer?
A legideálisabb és legjobb dolog a szoptatás, de nagyon sok újdonsült anyuka, valamilyen okból nem tudja szoptatni a kisbabáját.
2020.12.7.
Mi legyen a gyerekkel?
A mai anyáknak nincs asszonyos alakjuk, lányosak maradnak, csinosak, szexisek, fiatalosak, szeleburdik.
2020.9.22. 34
Nem értem...!
Nem mindig értem a mai fiatal anyukákat. Az az érzésem, hogy elhitették velük: az a jó kisbaba, kisgyerek, akivel nincs semmi gond.
2020.2.12.
Apák a szülőszobán
A gyermek születésekor két dolgot él át egy apa: csodát, a születés élményét, és az anya iránti tiszteletet.
2019.10.19.