Mikor kicsi a gyerek
Kis gyerek kis gond, nagy gyerek nagy gond... Ugye ismerős a mondás?
Nos, úgy vélem gond, ha így állunk hozzá, vagy ha gondot csinálunk belőle. Vannak anyukák, akik még a gyermekük megszületése előtt megtervezik a gyereknevelést. Szigorú szabályokhoz ragaszkodnak, és ezek megszegése számukra elképzelhetetlen. Általában az első gyermek születésénél esünk ebbe a hibába.
Rögtön aggódni kezdünk, amint sírni kezd -- holott a baba így adja tudtunkra, hogy valamire szüksége van. Éhes? A hasa fáj? Át kell csomagolni? Honnan tudjuk, hogy mikor mi a baja?
Nem kell aggódni, előbb-utóbb kitapasztaljuk, ösztönösen megérezzük, hisz mi vagyunk azok akik fogantatásuk pillanatától ismerjük. Ránk számíthatnak.
Nemcsak akkor sírnak, ha éhesek, vagy fáj a hasuk, hanem akkor is, ha hiányzunk nekik, ha nem érzik közelségünket, ha babusgatásra vágynak. Úgy vélem, nem kell szigorúan azokhoz a dolgokhoz, nevelési tanácsokhoz ragaszkodnunk, amit a könyvekben olvastunk, vagy amit édesanyánktól, a szomszédtól, ismerősünktől hallottunk. Hiszen minden baba más és más. Mi felnőttek is különbözőek vagyunk, mért lenne ez velük másképpen?
Az egyiknek elég a négyóránkénti szoptatás, a másik már egy óra múlva éhes lesz. Az egyik baba nyugodtabb természetű, a másik gyakran sírdogál. Magunknak kell eldöntenünk, mikor milyen tanácsot fogadunk el.
Hogy egy saját példát említsek: tanácsadáson a gyermekorvosom, mivel kisfiam egyik hónapról a másikra csak alig pár grammot gyarapodott, úgy vélte kevés az anyatej, tápszer beiktatását javasolta. Átgondoltam a dolgot. Végül is ez egy tanács -- vagy megfogadom, vagy nem. Mi lehet jobb az anyatejes táplálásnál? Úgy döntöttem nem adok tápszert, inkább gyakrabban megszoptattam. A következő tanácsadáson fél kilóval többet mutatott a mérleg, persze az orvosom már elfelejtette mit is javasolt. Azt mondta: csak így tovább anyuka, szoptasson!
Az első hónapok nehézségei után azért lehet nyűgös a baba, mert jönnek a fogacskái.
Vagy egyszerűen azért, mert ilyen napja van. Nekünk is vannak rossz napjaink. Jaj egész éjjel nem aludt, lehet, hogy időjárás-változás lesz! Végül az is lett, és mi megnyugszunk, hogy azért volt az egész...
Az első év eltelte után járni kezd a baba. Nagyon kell rá vigyázni, mert semmitől sem fél, a lépcsőkről is egy-kettő lelépne. Mindent a szájába rak -- ilyenkor szó szerint az egyik szemünket mindig rajtuk kell tartani.
(Folytatjuk)
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Mikor nagyobb a gyerek
Kis gyerek kis gond, nagy gyerek nagy gond. Ezúttal a mondás második felével foglalkozunk.
2022.2.24.
A rovat további cikkei
Babagondozás hőség idején
Ne takarjuk le a babakocsit nyáron! Semmiképpen ne fedjük le – még a legvékonyabb, muszlinszerű anyag is szinte termosszá változtathatja a kocsi belsejét!
2024.7.19.
Tápszer a babának
Szülés után nagyon sok anyuka kerül abba az elsőre kétségbeejtőnek tűnő helyzetbe, hogy nincs elég teje...
2020.12.20.
Melyik a legjobb tápszer?
A legideálisabb és legjobb dolog a szoptatás, de nagyon sok újdonsült anyuka, valamilyen okból nem tudja szoptatni a kisbabáját.
2020.12.7.
Mi legyen a gyerekkel?
A mai anyáknak nincs asszonyos alakjuk, lányosak maradnak, csinosak, szexisek, fiatalosak, szeleburdik.
2020.9.22. 34
Nem értem...!
Nem mindig értem a mai fiatal anyukákat. Az az érzésem, hogy elhitették velük: az a jó kisbaba, kisgyerek, akivel nincs semmi gond.
2020.2.12.
Apák a szülőszobán
A gyermek születésekor két dolgot él át egy apa: csodát, a születés élményét, és az anya iránti tiszteletet.
2019.10.19.
Sokadszor a szoptatásról
Ez a cikk nemcsak arról szól, mennyi támadás érte az ötödször is apává vált Jamie Olivert, mikor a szoptatás fontosságáról szólt: a szerző saját tapasztalatait és tanácsait is megosztja az olvasókkal.
2016.8.30. 4