Mikortól szobatiszta?
Megfogadandó jó tanácsok kezdő (és újrakezdő) szülőknek.
A gyerekek kis százalékánál még ötéves kor után is előfordul, hogy bepisilnek. Az esetek többségében ezt nem lelki gondok okozzák. Mindenesetre foglalkozni kell e problémával.
A csecsemők még nem tudják uralni a vizelet-és székletürítést. Egyszerre kis mennyiségben, naponta kb. hússzor bocsátanak ki vizeletet. Kétéves kortól kezdve érzik meg a gyerekek, hogy tele van a húgyhólyaguk, ám még ekkor sem tudják a dolgot ellenőrzésük alatt tartani. A legtöbb gyermek hároméves kora körül kezdi megtanulni, hogyan uralhatja a vizeletkiválasztást – először napközben, később pedig már éjjel is. Ez a folyamat eltarthat akár a gyerek ötéves koráig is. (A székletürítést a gyerekek általában hamarabb megtanulják ellenőrizni, mint a húgyhólyag működését.)
Hogyan is szoktathatjuk a gyereket szobatisztaságra? Nem szabad erőszakot alkalmazni. A gyerek általában magától is jelzi, ha eljött a szobatisztaságra való szoktatás ideje: visszahúzódik, ha a pelenkába ürít, nem szereti, ha pelenkázzák, jelzi, ha a pelenkája tele van, elkíséri a szüleit vagy a testvéreit a mosdóba. Ezekben az esetekben felkínálhatjuk a gyereknek, hogy üljön bilire vagy a vécére, de nyomás nélkül: Ha nem sikerül, semmi baj! Ha viszont sikerül, tudnunk kell, a gyerek nagyon büszke lesz magára.
Ne várjuk azt, hogy a gyerek egyik napról a másikra szobatiszta lesz. Egy fejlődési folyamaton kell keresztülmennie, amely általában kereken két évig tart, és ezalatt még előfordulhatnak „balesetek” és ideiglenes visszaesés is. A vizsgálatok és a szülői tapasztalatok azt mutatják, hogy a szigorúság csak hosszabbítja e folyamatot. Ne próbáljunk más anyukákkal versenyezni, hogy kinek a gyereke lesz hamarabb szobatiszta. Még a nem közvetlen nyomás is hátráltatja a természetes fejlődést. A pelenkát leghamarabb hároméves kortól lehet teljesen elhagyni.
Ne fix időpontokban ültessük bilire a gyereket, hanem akkor, amikor úgy gondoljuk, hogy a gyereknek kell. Így ismerik fel az apróságok az összefüggést a kell-leülni-üríteni között. Dicsérjük meg a gyereket, ha ennek megfelelően cselekszik. Például, ha azt mondja: most kell, hozza a bilit, letolja a nadrágját, és ráül a bilire. (Akkor is, ha esetleg még nem sikerült egészen a dolog.) Olyan ruhát adjunk a gyerekre, amit maga is gyorsan le tud vetni. Ne szidjuk meg a gyereket, ha egyszer már jól ment, és másodszor nem sikerül. Inkább vigasztaljuk, és biztassuk: Legközelebb biztosan sikerül!
Ha a gyermek négyéves kora után még napközben is bevizel, ajánlott orvosi vizsgálatot kérni. Akkor sem érdemes arra várni, hogy a gyerek „majd kinövi”, ha még ötéves kora után is gyakran ágyba vizel, vagy ha minden félórában kifut a mosdóba. Meg kell vizsgáltatni, hogy ennek szervi okai vannak-e, esetleg csak arról van szó, hogy a gyereknek még egy kis időre van szüksége, hogy teljes mértékben uralni tudja a húgyhólyagot. A gyakori vizelési inger néha az irányító mechanizmusok éretlenségére vezethető vissza, máskor hormonális folyamatokra. Az is lehet, hogy a húgyhólyagnak olyan kicsi a befogadóképessége, hogy – mint kisebb korban – akár naponta tízszer is ki kell üríteni. (A normális kapacitás: életkor x 30 ml.)
Ha a gyereknek nagyon gyakran kell kimennie, kis mennyiségű vizelet miatt, jó szolgálatot tehet a húgyhólyagtréning. A gyerek kap egy mérőedényt, amelyen be van jelölve a korának megfelelő vizeletmennyiség. A cél a húgyhólyag edzése, mint bármely más izomzaté.
Az akupunktúra is segíthet. A kezelés során kilenc különböző pontot stimulálnak hetente egyszer, három hónapon keresztül, fájdalommentesen.
Az Eltern (szülőknek szóló német magazin) cikkei alapján
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Ha még nem szobatiszta
Sok szülő aggódik, ha gyermeke óvodás korára még nem szobatiszta, és éjjelre pelenkára van szüksége.
2012.8.9.
Pelus, bili és egyebek
Gyakori téma az anyukák között csemetéik szobatisztaságra való hajlamának a megvitatása.
2007.8.22.
Szobatisztaság
A szobatisztaság eléréséhez az kell, hogy a gyerek saját maga akarja a dolgot és természetesen az is, hogy erre fejlett legyen a szervezete.
2006.8.6.
A rovat további cikkei
Babagondozás hőség idején
Ne takarjuk le a babakocsit nyáron! Semmiképpen ne fedjük le – még a legvékonyabb, muszlinszerű anyag is szinte termosszá változtathatja a kocsi belsejét!
2024.7.19.
Mikor nagyobb a gyerek
Kis gyerek kis gond, nagy gyerek nagy gond. Ezúttal a mondás második felével foglalkozunk.
2022.2.24.
Tápszer a babának
Szülés után nagyon sok anyuka kerül abba az elsőre kétségbeejtőnek tűnő helyzetbe, hogy nincs elég teje...
2020.12.20.
Melyik a legjobb tápszer?
A legideálisabb és legjobb dolog a szoptatás, de nagyon sok újdonsült anyuka, valamilyen okból nem tudja szoptatni a kisbabáját.
2020.12.7.
Mi legyen a gyerekkel?
A mai anyáknak nincs asszonyos alakjuk, lányosak maradnak, csinosak, szexisek, fiatalosak, szeleburdik.
2020.9.22. 34
Nem értem...!
Nem mindig értem a mai fiatal anyukákat. Az az érzésem, hogy elhitették velük: az a jó kisbaba, kisgyerek, akivel nincs semmi gond.
2020.2.12.