Nyugodj békében!
Végső búcsú kolléganőnktől, barátnőnktől, Fülöp Évától (1978-2010).
Tudom, hogy a halál ellen nem lehet tenni semmit: el kell fogadni, hogy előbb vagy utóbb mindnyájan meghalunk – aszerint, kinek mennyi adatott meg. Tudom, hogy a halállal nem ért véget az élet, legfeljebb csak itt, ezen a Földön, ebben a dimenzióban. Tudom, hogy ha zokogok is, akkor sem kegyelmez senkinek, nekem sem. De akkor is megrendít, ha eltávozik közülünk valaki. Az is, ha hirtelen, az is, ha lassanként huny ki az élete, és az is, ha tudni lehet, bár elhinni nem, hogy meg vannak számlálva a napjai.
Más is van így ezzel…
De mióta megtudtam, hogy itthagyott bennünket, nem bírok megnyugodni. Először azt gondoltam, ez csak tévedés lehet, hisz annyit harcolt, úgy remélt és bizakodott! De az ilyen hírekkel nem viccelnek az emberek, habár félreértés előfordul olykor-olykor. Hátha most is ez történt, hátha rosszul hallottam! Mert az nem lehet igaz, hogy őt, aki olyan fiatal volt, aki nemrég kezdte élni a nagybetűs Életet, s aki annyit harcolt és remélt, éppen őt győzze le végül ez a rettenetes, gyötrelmes, álnok, könyörtelen, kiszámíthatatlan és kegyetlen rák.
A gyász lassan tekerte gúzsba a lelkemet. Az első nap arra vártam, hogy valaki megerősítse, az egészből semmi sem igaz, meg sem történt! De már harmadik napja küszködöm a könnyeimmel. Sírok, mert biztos voltam benne, hogy győzni fog, és még hosszú évekig örülhet a tavasznak, a napsugárnak, a gyenge szellőnek, a virágok illatának. Sírok, mert kevés embert ismertem, aki ennyire tudott örülni az élet apró örömeinek. Sírok, mert teljes szívéből azt óhajtotta, adasson meg neki, hogy lássa, ahogy kicsi lánya felnő, s ez már soha nem adatik meg neki. Sírok, mert igazságtalannak tartom, hogy ő, aki mindig is egészségesen élt, mértékletes volt mindenben, példaként állhatott volna mindenki előtt, éppen ő legyen az, akit ez a szörnyű betegség megfosszon az élettől!
Olvasóink a jellemzően optimista és szelíd hangvételű cikkeiből ismerhették, s olvashatták őszinte vallomását is, melyet a betegsége lefolyásáról és a reményeiről írt. Nekem megadatott, hogy a munkatársam, a barátnőm legyen. Másfél éve a szomszéd utcába költözött családjával, s terveztük, ha majd meggyógyul, rendszeresen meglátogatjuk egymást. Addig pedig sűrűn váltottunk e-mailt. Azt is megbeszéltük, hogy gyakran gondolunk egymásra, mikor látjuk este vagy reggel a világosságot az ablakainkban.
Most is rágondolok, ha látom a fényt a konyhaablakában. És rá fogok gondolni holnap, és máskor is, mindig. Őt nem lehet, nem akarom, és nem fogom elfelejteni. A gyász teljesen gúzsba tekerte a lelkemet. A fejemben csak az a kérdés vágtat körbe-körbe: miért, miért, miért…?! Még akkor is, ha tudom: a miértekre nincs válasz.
Nyugodj békében Évike, örökre a Barátnőm, a Barátnőnk maradsz!
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Előzzük meg a mellrákot!
A mellrákról nem lehet eleget beszélni, ezt mutatják a statisztikai adatok is:
2010.10.19.
Műtétek, műtétek (5)
Tavaly azzal fejeztem be a történetemet, hogy soha többet nem írok, akármi történik is velem.
2010.4.14.
Csodaszép tavasz
Az a csodaszép tavasz! Lesz-e olyan még egyszer? Zöldelltek a fák, sok már virágba is borult, és azok az illatok…!
2009.3.28. 3
Műtétek, műtétek (3)
Mikor szavakba öntöttem történetemet és harcomat az emlőrákkal, még nem gondoltam, hogy folytatást is fogok írni.
2009.2.5. 5
Soha ne keseredjünk!
Tavaly augusztusban a mammográfián derült ki, hogy több kisebb daganat van a jobb mellemben.
2008.10.20. 3
Diagnózis: petefészekrák (2)
Mintha az első adag kemoterápiás infúzió még jót is tett volna nekem…
2008.9.20. 4
Diagnózis: petefészekrák (1)
Múlt év decemberében, nem sokkal a harmincadik születésnapom előtt, még semmi jelét nem tapasztaltam annak, hogy valami nincs rendben...
2008.9.18.