Léda
Ady egyik leghíresebb múzsája volt. (A múzsákról szóló sorozatunk első része.)
Ha Ady Endre nevét halljuk, biztosan eszünkbe jut róla sok minden. Ő a modern magyar irodalom megteremtője, a szimbolizmus meghonosítója, a Nyugat című folyóirat szerkesztője. Verseiről már nem is beszélve: Góg és Magóg fia vagyok én, A magyar Ugaron, Párisban járt az Ősz... Közöttük biztosan akad néhány szerelmes vers is, a Léda-versek valamelyike.
Vajon ki volt az a nő, aki ilyen, a szerelem sokféleségét bemutató versekre ihlette a költőt? Vajon ki volt Ady Endre egyik, leghíresebb múzsája? Vajon ki volt Léda?
Brüll Adél egy nagyváradi gazdag zsidó család elsőszülöttjeként látta meg a napvilágot 1872-ben. Még két leánygyermek született ezután, az értelmi fogyatékos Margit, és a legfiatalabb Berta. A három testvér közül Adél kitűnt szépségével, okosságával és műveltségével. Mindig a társaság középpontja volt. Nem is bánta, sőt nagyon is tetszett neki. Boldogságának egy dolog vetett akadályt: édesapja a tőzsdén elvesztette vagyonuk egy részét, így a család elszegényedett, s Adél nem mehetett hozzá szerelméhez, Ordódy Pál főhadnagyhoz. Ehelyett érdekházasságot kötött 26 évesen, férje a gazdag Diósy Ödön, egy cégfestő kisiparos fia lett.
Nászútjuk után Szófiában költöztek, ahol azonban a férj gyanús ügyletekbe keveredett, és tönkrement. Annyira, hogy a városból szökve kellett menekülniük. Párizsban telepedtek le, ahol Ödön összeszedte magát, vállalkozásba kezdett és újból meggazdagodott. Később ebbe a városba, Párizsba hívta meg Léda Adyt is. Valószínűleg ekkortól, vagyis az 1904-es párizsi látogatástól tekinthetjük kapcsolatukat szerelmi viszonynak, mely közel tíz évig tartott, s mely tulajdonképpen egymásra találások és elválások sorozata volt. Tipikus se veled, se nélküled viszony, ami ráadásul botrányosnak is mondható, hiszen Léda idősebb volt, valamint zsidó származású. Mégis, ami a legbotrányosabbá tette kapcsolatukat az az volt, hogy nyíltan vállalták mindezt.
Ady és Léda sok időt töltött együtt, bejárták a világ különböző pontjait, Érmindszenttől Svájcon át a Riviéráig. Sőt részt vettek egy földközi-tengeri hajóúton is. A következő évben Lédának halott kislánya született, akit hivatalosan Diósy névre jegyeztek be, de valószínűleg Ady volt az apa. Minden bizonnyal ez a tény is megmérgezte kapcsolatukat, egyre többet veszekedtek, vitatkoztak.
Szenvedélyes és diszharmonikus viszonyukról ír Ady a Héja-nász az avaron című versben, melyben a szerelem küzdelemként jelenik meg. Ebből a versből még érződik, hogy szerelmesek egymásba, de már küzdenek egymás ellen. Ez a küzdelem pedig a halálba, az elmúlásba vezet. Ady úgy véli, minden szerelem elmúlik egyszer, és ez rájuk is vonatkozik.
A véglegesen megromlott kapcsolatot Ady a Nyugatban megjelenő Elbocsátó, szép üzenettel zárta le. Adélt a vers teljesen lesújtotta, s ezután már sohasem látták egymást viszont. Ezen nem is lehet csodálkozni, hiszen a kegyetlenség, az önzőség és Ady mérhetetlen önimádata érezhető ebből a szakítóversből. A költő úgy érezte, ő Lédától semmit sem kapott, sőt Lédát egy kis jelentéktelen porszemnek tartotta, amely növekedését Adynak köszönhette. Nyilvánvalóan senki sem örülne egy ehhez hasonló szakítóversnek, ahol a férfi önmagát állítja minden dolog fölébe, ahol a férfi magát mutatja a leghatalmasabbnak, s ahol a férfi megtagad tíz év szerelmet. Adél egyedüli támasza férje volt, aki vigasztalta és ápolta őt.
Ebbe a szomorú, sötét lelkiállapotba taposott bele az első világháború, emiatt Adél férjével hazatért Magyarországra, ahol mindent elölről kezdtek. A háború után végül Gödöllőn vettek egy házat. Ady Endre múzsája itt élt férjével, testvéreivel és szeretett állataival, virágaival 1934-es haláláig.
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Sárvári Anna
Milyen volt...? Vajon a valóságban milyen volt Anna szőkesége, szeme színe és hangja csengése?
2013.11.22. 3 8
Csajághy Laura
Vajon ki volt az a lány, aki merengésével rabul ejtette Vörösmarty Mihály szívét?
2013.10.15. 10
Gyarmati Fanni
Vajon ki az az asszony, akihez a 20. század leggyalázatosabb éveiben a magyar hitvesi líra legszebb gyöngyszemeit írták?
2013.5.16.
Ilona
Csupa I, csupa L, csupa O, csupa N, csupa A. Ilona. Harmos Ilona. Kosztolányi Dezső múzsája, társa és felesége.
2013.5.3.
A rovat további cikkei
Híres női portrék
A képi ábrázolásnak számtalan fajtája létezik, de valamennyi maradandó emléket hagy bennünk.
2023.9.26. 2
Magyar névadási szokások
A szokás, hogy nevet adunk újszülöttnek, állatoknak és dolgoknak, az egyidős az emberiséggel.
2020.8.4.
Macik, akiket szeretünk (2)
Van-e híresebb medve a Földkerekségen, mint Micimackó a "csekély értelmű medvebocs"?
2017.7.18. 6
Macik, akiket szeretünk (1)
Nagy kedvencünk, a Tévé Maci, igaz története. Az esti mese hagyományát a televízió a rádiótól vette át
2017.5.10. 3
Szegények édessége: az egészséges kőtés
A hat felvidéki hungarikum közé tartozik a paprikás kattancs és a kőtés. (Sorozatunkban bemutatjuk a hat felvidéki hungarikumot.)
2017.3.29. 1 7
Idesanyám, indítsa el a farom!
A kurtaszoknyás falvak értékei: népviselete és hagyományőrzése. (Sorozatunkban bemutatjuk a hat felvidéki hungarikumot.)
2016.11.23. 40
A bényi kéttornyú templom és rotunda
A bényi templom és rotunda mellett valahogy közelebb kerül az ember a teremtéshez, az élet lényegéhez. (Sorozatunkban bemutatjuk a hat felvidéki hungarikumot.)
2016.10.4. 24