Iskolás lettem!
Minden gyermek életében elérkezik a nagy pillanat: első osztályos lesz.
Az iskolaérettség egy spontán testi és lelki folyamat eredménye és minden gyereknél más-más időpontban következik be. Éppúgy, mint a járás és beszédkészség -- minden siettetés, különleges fejlesztés nélkül jelentkezik.
A kisgyermek megérik, mint alma a fán. Ehhez, persze az almának is kell a napfény és a földből felszívott táplálék, kell az óvó gondoskodás, mely távol tartja a kártevőket. Normális körülmények között nincs szüksége mesterséges, gyorsító érlelésre! A gyermek az első két évben válik lassanként iskolaéretté, és ez egyénenként különbözik, hiszen mindegyikük személyisége különböző. Ezért hát ne feledjük: az első osztályba nem iskolás gyerek megy, hanem óvodás!
Nagyon fontos, hogy a kisiskolásnak (6-8 év) elég ideje legyen a szabad játékra, önfeledt mozgásra. Tapasztalatból tudom, hogy napi 25-30 perc tanulás és leckeírás éppen elég egy ilyen kicsi gyereknek. Fölösleges hosszabb ideig az íróasztalhoz kötni őket, hiszen ők még csak nagyon rövid ideig tudnak egy dologra koncentrálni. Valójában az lenne a legideálisabb, ha a gyerek az iskolában töltött időben tanulna és gyakorolna, s a családi együttlét meghitt óráit nem árnyékolná be a kemény tanulás. Sokkal többet adunk a gyereknek, ha esténként rendszeresen mesét mondunk, olvasunk neki vagy beszélgetünk vele, mint ha a tanulással üldözzük. A mese is tanít, emellett szórakoztat. (Most, amikor négyéves Kata lányomnak mesét olvasok, szinte hihetetlen, de a nagyok – 11 és 13 évesek -- is közelebb jönnek és hallgatják. Remélem, még sokáig hallgatni fogják.)
Nincs két egyforma gyerek, a testvérek is sokban különböznek egymástól. Az egyik szebben ír, a másik szebben olvas. Az egyik nehezebben tanulja a nyelveket, de nagyon ügyes számtanból. Ez sem ok az aggodalomra: az egyik testvér segíthet a másiknak. Nagyfiam hajlamos rövid időn belül sokat rontani, és ilyenkor nagyon jól jön testvére, Viki ösztönzése. Csak nem hagyja, hogy a hugi lepipálja? És bár Gyurka nem a legjobb tanulók egyike, rendkívül kreatív és megbízható gyerek.
Jó tanács a szülőknek:
Ne keseredjünk, ha fiunk vagy lányunk nem színjeles! Fogadjuk el olyannak, amilyen! Összpontosítsunk a gyerek jó tulajdonságaira, fejlesszük azokat, és ne fukarkodjunk a dicsérettel!
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Iskolakezdésre
Csoportba való beilleszkedés, konfliktusok, alkalmazkodás, teljesen új környezet, tananyag – nem könnyű az iskolakezdőknek.
2018.9.2. 29
Becsengettek
Becsengettek. Szélesre tárt kapukkal várták az iskolák az örök megújulást képviselő első osztályosokat.
2007.9.16.
Kezdődik az iskola
A gyerekek egészséges fejlődése természetes ingadozást mutat, és nem hajlandó mindig a rendeletekben előírt évszámokhoz igazodni.
2005.9.10.
A rovat további cikkei
Micsoda szeptember!
Korai kelés, ostoba tanulnivalók, ideges, agyonhajszolt tanárok, hasfájós gyerekek.
2023.9.12.
Bukottak s kitüntetettek
Szívből gratulálok a lurkóknak a bizonyítványhoz: a bukóknak, s a kitüntetetteknek is... Mert mindenkinek van itt helye!
2022.6.20.
Mi legyen a tízórai?
A fejlődésben lévő szervezet még nem tud hosszabb ideig energiát tárolni, rendszeres tápanyag-utánpótlásra van szüksége.
2021.9.13. 20
Gyerekkor és digitális világ
Az év elején megszokott kérdés az iskolában, ki mit kapott karácsonyra. Vajon mi kerül szóba a leggyakrabban?
2018.1.22. 4
Kezdődik az iskola
Csoportba való beilleszkedés, konfliktusok, alkalmazkodás, teljesen új környezet – nem könnyű az iskolakezdőknek.
2017.9.1. 10
Tanulj, fiam!
Az iskolakezdéssel sok családban felmerül az állandó dilemma: kell-e és ha igen, mennyi segítség kell a gyereknek a tanuláshoz.
2013.9.19.
Hogyan éljük túl anyagilag az iskolakezdést?
Tetszik, vagy sem – ennek a nyári szünidőnek is vége lesz lassan, a gyerekek legnagyobb bánatára.
2013.8.27. 10